Pagalbos poreikis ypač išauga vakarais ir savaitgaliais. Tad siekiant, jog nukentėję vaikai pagalbą visuomet gautų laiku, sostinės vaiko teisių gynėjai imasi pokyčių – artimiausiu metu visą savaitę ilgesnėmis pamainomis pradės dirbti reagavimo komandos.
Vaiko teisių gynėjų turimais duomenimis, praėjusiais metais buvo sulaukta virš 57 tūkst. pranešimų dėl galimų vaiko teisių pažeidimų.
Vien Vilniuje, kuriame gyvena ketvirtadalis Lietuvos vaikų, teko sureaguoti į šeštadalį – apie 10 tūkst. – visos šalies mastu gautų pranešimų. O šių metų pirmąjį pusmetį sostinėje gautų pranešimų skaičius perkopė 5 tūkst.
„Nuolat analizuojame savo darbo rodiklius ir matome, kur galėtume pasitempti. Šiuo metu mūsų pagrindinis iššūkis sostinėje – visur suspėti. Didesnis pastiprinimas ypač reikalingas vakarais ir savaitgaliais, kai tenka dažniau reaguoti tiek į įvykius, tiek operatyviai atlikti vaiko situacijos vertinimo ir pagalbos organizavimo darbus.
Tad stebėdami nuolat augantį darbų kiekį, sudėliojome pokyčių planą, kuris pakoreguos Vilniuje dirbančių vaiko teisių gynėjų darbo ritmą. Nuo šiol po dvylika valandų truksiančiomis pamainomis dirbs reagavimo komandos – ne tik eilinėmis dienomis, bet ir savaitgaliais. Tai leis mums veikti efektyviau, o vaikams – greičiau gauti pagalbą ir būti saugiems“, – sako Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė.
Gedas Batulevičius, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Vilniaus miesto vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjas, pastebi, jog vaiko teisių gynėjams dažnai yra sudėtinga susitikti su šeimomis darbo dienos valandomis. Tokiu metu tėvai įprastai būna darbuose, o vaikai – ugdymo įstaigose. Tad dienomis vaiko teisių gynėjų nespėtos įvykdyti užduotys kaupiasi ir neretai tampa pradelstomis, reikalaujančiomis viršvalandžių, o vaikams ir jų tėvams tenka ilgiau laukti pagalbos.
„Daugelio darbo diena baigiasi 17 val., o vaiko teisių gynėjams tokiu metu dažniausiai darbai tik įsibėgėja. Žmonės su savo dienos įspūdžiais ir rūpesčiais grįžta į namus, leidžia laiką su šeima, susitinka su draugais ir pan., tad vakarais ir savaitgaliais įvyksta įvairių situacijų, kuriose dažniau prireikia ir mūsų pagalbos. Tačiau be skubių reagavimo darbų, labai svarbus ir vaiko situacijos vertinimo procesas bei pagalbos organizavimo darbai, kuriuos mums lengviau įgyvendinti taip pat vakarais ir laisvadieniais, kai šeimos nariai turi daugiau laiko susitikti, pasikalbėti, aptarti situacijas ir galimus sprendimus“, – sako vaiko teisių gynėjas.
Pasak G. Batulevičiaus, tikimasi, kad nuo šiol Vilniuje visą savaitę ilgesnėmis pamainomis dirbsiančios vaiko teisių gynėjų komandos galės greičiau įvykdyti reagavimo užduotis, laiku atlikti vaikų situacijų vertinimus ir užtikrinti reikiamą pagalbą vaikams ir šeimoms.
Kilus klausimams, kviečiame žmones pasikonsultuoti su vaiko teisių gynėjais skambinant nemokamu tel. 8 800 10 800, taip pat galima rašyti žinutę interneto svetainėje vaikoteises.lrv.lt esančiame pokalbių laukelyje. Pranešti apie vaiko teisių pažeidimą galima artimiausiame vaiko teisių apsaugos skyriuje, užpildant formą Tarnybos interneto svetainėje arba skambinant Skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numeriu 112.