10 patarimų, kaip pasiruošti mokyklai visapusiškai: nuo penalo iki išsikeltų tikslų

2024 m. rugpjūčio 22 d. 09:00

Tiek daug kalbama apie pasiruošimą artėjantiems mokslo metams, kad tėvams net kyla įtampa – ar spėsim, ar viską gausim... Iš tiesų, Rugsėjo 1-ajai pasirengti yra labai paprasta – parduotuvėse „Iki“ reikalingas priemones mokyklai galima įsigyti vienoje vietoje už puikią kainą.

Daugiau nuotraukų (1)
„Sukuriama papildoma įtampa ir žmonės, auginantys vaikus, ima nerimauti. Siūlome nesiblaškyti ir apsiperkant maisto prekių, mokyklinių prekių poreikį papildyti vienu ar keliais daiktais. Taip per keletą savaičių sukaupsite visa reikalingas priemones nepajutę didelių išlaidų vienu ypu“, – sako Gintarė Kitovė, „Iki“ komunikacijos vadovė.
Šiuo metu parduotuvėse „Iki“ vyksta Žinių fiesta – šventė ir moksleiviams, ir jų tėvams, nes šią savaitę kanceliarinėms prekėms su „Iki“ nuolaidų kortele taikoma 50 proc. nuolaida.
Į ką atkreipti dėmesį ruošiantis mokyklai? Dalijamės praktiniais patarimais, kurie palengvins likusias iki rugsėjo dienas išnaudoti konstruktyviai ir naudingai pasiruošiant Rugsėjo pirmajai tiek psichologiškai, tiek ir praktiškai.
1. Susikurkite kasdieninę rutiną
Vaikams, nesvarbu, kokio jie amžiaus, daug ramiau, kai žino kas po seka ir kada. Skirkite laiko susiplanuoti rutiną nuo pirmo žingsnio atsikėlus iki vakaro. Žinoma, dabar dar nežinote tikslių būrelių valandų, bet jau numanote, kad bus popamokinė veikla.
Ką pirmiausiai vaikas darys atsikėlęs? Kada pasiruoš drabužius mokyklai? Kiek laiko skirs pusryčiams? Ką galėtų valgyti pusryčiams? Ar reikės užkandžių mokyklai? Surašykite arba grafiškai paveiksliukais pavaizduokite visos dienos rutiną dar prieš prasidedant rugsėjo pirmajai.
Nepamirškite ir suaugusiems taikomos auksinės taisyklės – 8 val. poilsiui, 8 val. darbui, 8 val. laisvalaikiui. Suprantama, kad kartais pamokoms ir jų ruošai, ypač vyresnėse klasėse, teks skirti daugiau laiko, bet tėvų pareiga pasistengti, kad vaikai pasimėgautų vaikyste.
2. Sudarykite tikslų sąrašą
Tai dar viena planavimo dalis. Mokykla neatleidžia vaikų nuo namų ruošos darbų ar išsikeltų tikslų įgyvendinimo. Į šį darbų sąrašą įtraukite namų darbus, namų ruošos darbus, sveikus įpročius, kurių nori vaikas laikytis, sporto ar aktyvios veiklos, ir, svarbiausia, vaiko tikslus, ko norėtų jis ar ji pasiekti, išmokti.
Pavyzdžiui, iki metų pabaigos sieksiu pagerinti savo lietuvių kalbos rezultatą, pramokti kalbėti itališkai, o gal patekti į vaikų orkestrą. Nebijokite kartu svajoti – tyrimai rodo, kad užsirašius savo tikslus, 42 proc. padidėja tikimybė, kad juos pasieksite.
3. Peržiūrėkit atsargas
Spėjame, kad dėžė mokyklinių reikmenų, kuriuos vaikai parsinešė pasibaigus mokslo metams, vis dar nepaliesta. Paprašykite vaikų patikrinti visus stalčius ir  lentynas, peržiūrėti senus penalus, rašiklius, išsiaiškinti kiek trūksta kapsulių rašalo ir ar vis dar veikia skriestuvas.
4. Sudarykite sąrašą
Nereikia iškart nusipirkti visko – sąsiuvinių visiems mokslo metams, trijų trintukų ar kalno piešimo sąsiuvinių. Sudarykite sąrašą būtiniausių priemonių, kurių trūksta ir įsigykite tik jas. Prekybos tinkle „Iki“ vykstančioje Žinių fiestoje šią savaitę taikomos 50 proc. nuolaidos visoms kanceliarinėms prekėms.
5. Išbandykite kelionę į mokyklą
Vaikai auga ir tėvams kartais pravartu priminti, kad jie patys gali pasiekti ugdymo įstaigą. Kol dar džiugina šiltas ruduo, į mokyklą moksleiviai gali važiuoti dviračiais, jei tik yra galimybės ir saugus kelias.  Atvėsus, verta išbandyti ir visuomeninį transportą.
Labai svarbu išbandyti maršrutus dar prieš prasidedant mokslo metams – kartu nukeliauti dviračiu ir atgal, įspėti apie pavojingas vietas, kur būtina sustoti. Pasivažinėkite ir viešuoju transportu – parodykite įsidėmėtinus pastatus, ženklus, kada vaikai žinotų, jog artėja jų išlipimo stotelė. Žinoma, pasirūpinkite atšvaitais!
6. Įvertinkite kuprinę
Apžiūrėkite vaiko kuprinę ir įvertinkite jos būklę. Jei nesiruošiate pirkti naujos, vertą ją išskalbti rankomis, jei yra pažeidimų – susiūti ar suklijuoti.
Jei perkate naują kuprinę, susitarkite pinigų sumą, kurią jai skirsite. Pasiūlykite apžiūrėti jas pačiam, pasimatuoti ir išsirinkti tinkamiausią.
7. Raskite būdų, kaip valdyti stresą
2014 m. Amerikos psichologų asociacijos atliktame tyrime paaugliai pranešė, kad jų streso lygis per mokslo metus gerokai viršija tai, kas, jų nuomone, yra sveika. 2020 m. ta pati organizacija pranešė, kad beveik pusė paauglių teigė, kad koronavirusas privertė juos jaustis taip, kad ateities planuoti neįmanoma.
Vaikai mokykloje patiria didelį stresą, nors to ir neparodo. Pasikalbėkite apie tai su jais plačiau ir paieškokite kartu būdų, kaip atsipalaiduoti ir nurimti. Ne kiekvienas būrelis turi gerinti vaiko įgūdžius, kažko išmokyti ar skatinti varžytis. Verta pagalvoti apie tokias veiklas, kaip meditacija ar kūno terapija, kuomet vaikas išmoktų geriau pažinti save ir nusiraminti.
8. Atraskite savo vaiko mokymosi stilių
Kiekvienas vaikas mokosi skirtingai. Yra septyni mokymosi stiliai: vizualinis, klausomasis, kinestetinis (fizinis), verbalinis, loginis, socialinis ir nuošalus (atsiskyrus). Sužinoję, kaip jūsų vaikas geriausiai įsisavina ir išsaugo žinias, gali padėti jam sėkmingai mokytis klasėje ir mokytis namuose.
Čia rasite testą, kuris gali padėti nustatyti vaiko mokymosi stilių.
https://www.educationplanner.org/students/self-assessments/learning-styles
9. Skatinkite naujus pomėgius
Neretai vasarą vaikai įgauna naujų pomėgių ir aistrų. Vieniems tai per atostogas išbandyta žvejyba, kitiems – moksliniai eksperimentai ar kūrybiniai rinkiniai. Nesvarbu, kas tai būtų, skatinkite vaikus tyrinėti ir nepamiršti savo pomėgių, skirti jiems laiko net per mokslo metus. Prekybos tinklas „Iki“ Žinių fiestoje siūlo išbandyti skirtingus kūrybinius rinkinius ir mokslinius eksperimentus.
„Iki“ parduotuvėse galima įsigyti puikių „Ranok-Creative“ veiklų, kurios kviečia auginti kristalus, kurti vulkaną, tyrinėti kristalų paviršių, paruošti šviečiantį skystį ar net mini skraidančią raketą. Šiems eksperimentų rinkiniams „Iki“ parduotuvėse su „Iki“ nuolaidų kortele taikoma 50 proc. nuolaida.
Mažesni vaikai gali savo jėgas išbandyti „Genio Kids“ modelino rinkiniuose – jiems taip pat „Iki“ parduotuvėse su „Iki“ nuolaidų kortele taikoma 50 proc. nuolaida.
10. Sukurkite kalendorių
Jei vaikai mažesni – sukurkite šeimos kalendorių ant sienos ir pakabinkite jį, kad visi žinotų kas laukia jų ateinančią savaitę, kokios bus progos švęsti ir kada atostogos. Su vyresniais vaikais susikurkite bendrą internetinį kalendorių, kuriame tiek jūs, tiek ir jie galės žymėtis savo veiklas – visada žinosite, kada vaikui pasibaigia pamokos ir būrelis, kada jo laukti namuose.
Primename, kad prieš naujus mokslo metus vaikai būna nervingi, tad leidę jiems išsirinkti mokyklinių reikmenų, galite sumažinti šiuos jausmus ir padidinti norą eiti į mokyklą. Apsilankius „Iki“ bus patenkinti ir vaikai, ir tėvai – atžalos ras tikrai šaunių daiktų mokyklai, o tėvai džiaugsis puikiomis kainomis, nes visoms kanceliarinėms prekėms šią savaitę taikoma 50 proc. nuolaida.
Visos prekybos centre „Iki“ taikomų nuolaidų sąlygos yra savaitiniame leidinyje, „Iki“ programėlėje ir www.iki.lt.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.