2024 metų kovą paskelbtas tyrimas dar kartą parodo, kad dar turime daug ką nuveikti griaunant lyčių stereotipus ir ugdant savimi pasitikinčius žmones, rašo portalas parents.com.
LEGO atliktame tyrime dalyvavo daugiau nei 61 000 tėvų ir 5–12 metų vaikų iš 36 skirtingų šalių.
Nustatyta, kad daugiau nei 3 iš 5 mergaičių jautė visuomenės spaudimą dėl savo tobulėjimo, o du trečdaliai visų merginų teigia, kad dažnai pernelyg nerimauja galvodamos apie tai, jog galėtų pasidalinti su kitais savo idėjomis. Tėvams svarbu atkreipti dėmesį, kad daugiau nei trys ketvirtadaliai (76 proc.) mano, kad mergaitės yra labiau linkusios nei berniukai dvejoti dėl idėjų, nes spaudžiamos būti tobulomis.
Ataskaitoje teigiama, kad visuomenė septynis kartus dažniau vartoja terminus „gražu“ ir „miela“, kalbėdama su merginomis, o „drąsu“, „genialu“ ir „novatoriška“, kai kalba su berniukais.
„Tokios ataskaitos kaip yra itin svarbios, nes jos tikrai parodo, kad suaugusiųjų vartojama kalba yra reikšminga. Galime pasinaudoti šia informacija ir sukurti teigiamų pokyčių, kad užtikrintume, jog neslopinsime merginų kūrybiškumo“, – sako psichoterapeutė ir autorė, bendradarbiavusi su LEGO Amy Morin.
Kodėl merginos vis dar jaučia tiek daug spaudimo ir abejonių dalinantis savo idėjomis? Vienas ekspertas sako, kad yra geresnis klausimas: kodėl berniukai taip nesijaučia?
Tam tikrą spaudimą sukelia subtilūs pranešimai per žaislus ir drabužius.
„Berniukai yra priversti žaisti su veiksmo figūrėlėmis ir būti aktyviais, o mergaitės – žaisti su lėlėmis, būti mielos ir dėvėti gražius drabužius. Manau, kad laikui bėgant tėvai vis labiau stengiasi elgtis nestereotipiškai, bet sunku tai pakeisti mūsų kultūroje“, – sako specialistai.
„Berniukai giriami už drąsą ir rizikavimą, o mergaitės dažniau sulaukia pagyrimų už tai, kad elgiasi mandagiai ir žaidžia saugiai – tai gali pažaboti kūrybiškumą“, – sako A. Morin.
Ką gali padaryti tėvai?
Pastebėkite savo šališkumą, kuris gali būti nesąmoningas ir jį mums savyje sunku identifikuoti. Atkreipkite dėmesį, kokiais kriterijais vadovaujantis renkate vaikams drabužius, žaislus ar net būrelius. Sūnus leidžiate į krepšinį, o dukras į baletą? Štai ir stereotipai.
Kalbėdami su vaikais (ar garsiai namuose) apie karjerą ar profesijas naudokite lyčių atžvilgiu neutralią kalbą. Gali būti ne tik policininkas, bet ir policininkė, ne seselė, o slaugas.
Apsvarstykite, kaip sakote komplimentą – atrodo, girti mergaičių grožį yra natūralu, bet labai svarbu asisakyti per didelio dėmesio išvaizdai.
Sudrausminkite ir kitus – jei kažkas pagiria dukros išvaizdą, pabrėžkite, kad ji ne tik graži, bet ir protinga, linksma, talentinga.