Pasak Tarptautinę žaidimų dieną kartu su partneriais inicijavusios organizacijos „Save the Children“, žaidimas yra labai svarbus vaikų vystymuisi, mokymuisi ir gerovei. Žaisdami vaikai atlieka įvairius vaidmenis ir ugdo tokius įgūdžius, kaip koncentracija, mokymasis, atmintis ir kalba. Žaidimas taip pat leidžia vaikams tyrinėti ir suprasti juos supantį pasaulį – tai ugdo kūrybiškumą ir gali paskatinti visą gyvenimą trunkantį norą mokytis.
Remiantis Jungtinių Tautų 1989 m. Vaiko teisių konvencija, vaikai turi teisę žaisti. Vis tik, pasaulinis žaislų gamintojo LEGO atliktas tyrimas „Play Well Study 2024“ atskleidė, jog net apie 70 proc. suaugusiųjų šios teisės nežino. Šis rezultatas ir tapo priežastimi inicijuoti Tarptautinę žaidimų dieną.
„Vaikai visame pasaulyje turi teisę žaisti. Tai labai svarbu jų vystymuisi, gerovei ir mokymuisi, tačiau pernelyg dažnai žaidimai yra nepakankamai vertinami, jiems neteikiamas prioritetas“, – sako Anne Filorizzo Pla, organizacijos „Gelbėkit vaikus“ Psichikos sveikatos ir psichosocialinės paramos vadovė.
Pasak jos, žaidimas ypač svarbus vaikams, patyrusiems nerimą keliančius įvykius, tokius kaip smurtas ir artimųjų netektis: „Žaisdami vaikai gali tyrinėti savo emocijas ir išgyvenimus bei bent dalinai grįžti į įprastą būseną.“
„Mūsų, suaugusiųjų, pareiga yra skirti laiko ir erdvės vaikams žaisti, nesvarbu, kur: namuose, mokykloje ar bendruomenėje. Tarptautinė žaidimų diena primena, kad žaisdami su vaikais netampame mažiau suaugę. Jie parodo mūsų rūpestį ir įsipareigojimą vaikų sveikam vystymuisi, padeda suprasti jų pasaulį ir tai, kas juos neramina“, – sako A. Filorizzo Pla.
Vaikų galimybei žaisti turi įtakos tokie veiksniai, kaip lytis, amžius, šeimos pajamos ir negalia. Pavyzdžiui, pasauliniai duomenys rodo, kad mergaitėms dažnai tenka neproporcingai didelė namų ruošos darbų našta. Tai riboja jų laiką žaidimams ir kūrybinei veiklai bei, kaip atskleidė 2023 m. birželio mėn. „Gelbėkit vaikus“ atlikta analizė, turi įtakos jų pasitikėjimui savimi ir ateities siekiams.
Vaikai, gyvenantys nuo konfliktų ar stichinių nelaimių nukentėjusiose vietovėse, žymiai rečiau turi galimybių žaisti saugiai. 44 proc. vaikų konfliktų paveiktose šalyse ir 38 proc. stichinių nelaimių paveiktose vietovėse nurodė, kad jie neturi saugių vietų žaisti. Tuo tarpu, kaip rodo Vaikų ir jaunimo patarėjų grupės atliktos daugiau nei 10 000 vaikų ir jaunuolių apklausos visame pasaulyje, globaliai galimybės saugiai žaisti neturi vidutiniškai 22 proc. vaikų.
Žaidimas yra viena pagrindinių organizacijos „Save the Children“ darbo priemonių. Krizių metu organizacijos vaikams pritaikytos erdvės tampa saugiomis vietomis žaisti ir atsigauti po slegiančių išgyvenimų. „Save the Children“ ir LEGO programa „Girls Unstoppable“ (angl. „Merginos nesustabdomos“) išlaisvina mergaites nuo namų ruošos darbų, kad jos galėtų žaisti ir kelti joms rūpimus klausimus.