Ką veikti, kai nėra ką veikti vaikams?

2024 m. gegužės 28 d. 16:28
Iš savo atžalų tikrai galima išgirsti klausimą „Ką veikti?“. Tikrai ne visada yra laiko, idėjų ar net jėgų užsiimti visomis veiklomis kartu. Mes tai suprantame ir dėl to paruošėme gidą, kuris gali padėti tėvams ar globėjams pasiruošti toms situacijoms, kai vaikai nuobodžiauja. Tam tikras veiklas galėsite išmėginti kartu, o į kitas vaikai įsitrauks bei mėgausis patys.
Daugiau nuotraukų (1)
Kodėl apskritai svarbu, kad vaikai turėtų ką veikti?
Vaikų užimtumas yra labai svarbus jų vystymuisi ir gerovei. Įdomi veikla padeda išvengti nuobodulio, kuris vaiko viduje iššaukia nusivylimą ir chaotišką elgseną. Tol, kol vaikai yra užimti, jie ugdo įvairiausius įgūdžius, pavyzdžiui, kūrybiškumą, mokosi spręsti problemas ir po truputį tampa savarankišku(-a). Paprasčiausia veikla, kaip kad skaitymas, menai ir amatai bei žaidimai lauke skatina aplinkos pažinimą ir ugdo įvairiausiomis prasmėmis.
Be to, tiek struktūruota, tiek nestruktūruota veikla padeda vaikams atrasti savo pomėgius, stiprina pasitikėjimą savimi ir tobulina socialinius įgūdžius. Skirtingų tipų stimuliacija gali padėti vaikui atrasti gerą pramogą, leis prastumti laiką su prasme arba, labai sėkmingu atveju, net atskleis tikrąjį gyvenimo pašaukimą.
Gera mintis – eiti į lauką
Turbūt visi pastebi, kad tik daugėja veiklos, daromos tarp keturių sienų – uždarose patalpose. Žmonės dirba, pramogauja ir laiką leidžia ne lauke. Tačiau grynas oras, gamta ir aplinka mūsų gyvenime yra labai svarbi, todėl atsiriboti nuo jos nėra naudinga psichologinei sveikatai. Tad, jeigu vaikas nežino ką veikti arba nuobodžiauja, labai prasminga bus padėti rasti pramogų lauke.
Dviračiai, paspirtukai, riedučiai, sūpynės, karstyklės – visa tai yra tie dalykai, kurie vaikams padeda pažinti aplinką, mokytis įgūdžių, tobulėti. Gerindami koordinaciją ir būdami lauke jie atrakina didžiulį potencialą, slypintį žmogaus kūne. Metu, kada vis daugiau laiko praleidžiame prie ekranų, fizinis aktyvumas negali būti nustumiamas į antrą planą. Jis tampa tik dar svarbesnis.
Kai kuriems vaikams pradės patikti sportas ir jie į lauką skubės su sviediniu ar žaidimo įrankiais. Kiti susižavės gamta ir eis fotografuoti medžius, paukščius, o treti tiesiog mėgausis socializuodamiesi su draugais ir važinėdami su dviračiu. Stebėkite savo atžalą ir pažinkite jų pomėgius bei norus, kad aprūpintumėte tinkamais daiktais.
Kūryba ir menai – tai, kas padeda atsipalaiduoti ir išlaisvina vaizduotę
Vaikų užsiėmimas menais ir amatais teikia daug naudos jų raidai. Ši veikla skatina kūrybiškumą, leidžia vaikams išreikšti save ir apdovanoja už mąstymą outside-of-the-box arba nestandartiškai. Menai ir rankdarbiai taip pat lavina smulkiąją motoriką, nes moko dirbti su įvairiais įrankiais ir medžiagomis, pavyzdžiui, žirklėmis, teptukais ir modelinu. Na, o jeigu tėvai didžiuojasi savo kūriniais, vaikas gauna teigiamą paskatinimą ir darosi labiau linkęs išreikšti save.
Kuo galima užsiimti?
  • Piešimas ir tapyba. Paprasti ir prieinami pasirinkimai, todėl ant balto popieriaus lapo vaikai gali tyrinėti spalvas ir formas.
  • Pasidaryk pats rankdarbiai. Gaminti apyrankes, iš medžio išpjauti bei suklijuoti inkilą, pagaminti žaisliukus, kabinamus ant kalėdinės eglutės.
  • Plastilinas, molis ir modelinas. Kiek daugiau vietos ir pasiruošimo reikalaujantis hobis, kuris labai padeda lavinti rankų ir akių koordinaciją bei erdvės percepciją (erdvinį mąstymą). Vėliau tai pasitarnauja profesijos paieškose, mokyklose, būreliuose ar net universitete.
Tokiose svetainėse kaip YouTube ar Pinterest ir įvairiose panašiose platformose galima rasti daugybę žingsnis po žingsnio gidų kūrybiškiems rankdarbiams. Vaiką galite palikti kurti patį, su priežiūra arba net projektą daryti kartu. Priemonių šiai veiklai paprasta įsigyti internetu.
Laikas su šeima, kartu
Nors kai kada geriausia vaiką pastūmėti tinkama kryptimi ir palikti jį aistras, hobius ir įdomias veiklas atrasti pačiam, tam tikrais atvejais verta veiklas planuoti kartu. Nuoširdžiai miela laiką leisti visai šeimai. Kuriamos akimirkos, įdomios veiklos bei paprasčiausias bendravimas tarp tėvų ir vaikų yra neįkainojamas, todėl bendrai daromi projektai ar kelionės jūsų atmintyje išliks amžinai.
Vis daugiau šeimų renkasi keliauti dviračiais. Planuojant tokią kelionę su vaikais, reikia kruopščiai apsvarstyti, kad būtų suderintas saugumas ir malonumas. Pirmiausia pasirinkite vaikams saugų ir patogų maršrutą, kuriame eismas būtų minimalus, o lankytinų vietų skaičius – kuo didesnis. Įsitikinkite, kad yra dviračių takai ir, kad jie tinkami judėjimui. Jei reikia, užsukite į el. parduotuvę https://pigu.lt/lt/dviraciai/f/all/vaikiski įsigyti naują dviratį bei šalmus, atšvaitus.
Keliaukite su būtiniausiais daiktais. Kuprinėje ar krepšiuose turite rasti tokius daiktus kaip vanduo, užkandžiai, kremas nuo saulės ir paklotas prisėsti ant žolės arba ne itin švaraus suoliuko. Kodėl tai svarbu? Ogi dėl to, kad jei vaikas pernelyg išalks, pavargs, ištrokš arba nieko įdomaus nepamatys, kelionės dviračiu jo(-s) visiškai neužkabins.
Planuokite reguliarias pertraukas, kad kelionė būtų maloni ir lengvai įveikiama.
Naujas būrelis, kuris traukia vaiką
Labai patogu ir produktyvu, jeigu savo hobiui vaikas randa būrelį. Tiesa, nemažai tėvų daro klaidą ir nuobodžiaujantį vaiką užrašo į pamokas ar užsiėmimus ten, kur jiems atrodo, kad vaikui būtų tinkama vieta. Pradėti reikėtų visai ne nuo to.
Startuokite nuo vaiko pomėgių ir interesų aptarimo, kad išsiaiškintumėte, kokia veikla jiems galėtų patikti. Ieškokite klubų, mokytojų, bendruomenės centrų ar visų akademijų, siūlančių geriausias šių sričių programas.
Dalyvaukite atvirų durų dienose arba nueikite su vaiku į bandomą, pirmąjį užsiėmimą. Paprastai pakanka vienos, dviejų treniruočių, kad būtų pastebimas polėkis, imlumas arba motyvacija vėl grįžti. Informacijos galite ieškoti ir internetiniuose šaltiniuose, pavyzdžiui, bendruomenių svetainėse, socialinės žiniasklaidos grupėse ir tėvų forumuose, tačiau į tai žiūrėkite labai nuosaikiai, nes kiekvienas vaikas individualus.
Vaiko įtraukimas į sprendimų priėmimo procesą padidina tikimybę, kad jis bus entuziastingas ir atsidavęs naujai veiklai.
žaislaibūreliskelionė
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.