Prieš išleisdami vaiką į vasaros stovyklą, tėvai organizatoriams turėtų užduoti svarbų klausimą

2024 m. gegužės 27 d. 09:28
Valstybės vaiko teisių ir įvaikinimo tarnyba
Vasarą vaikų stovyklos tampa viena patraukliausių laisvalaikio užimtumo formų, kasmet pritraukiančių virš 50 tūkst. stovyklautojų. Daugelis tėvų, svarstančių, kokią stovyklą savo vaikui išrinkti, labiausiai atsižvelgia į kainos ir siūlomų veiklų santykį, tačiau vaiko teisių gynėjai kviečia tėvus atkreipti dėmesį ir į vaikų saugumą bei primena, kokį klausimą svarbu užduoti stovyklų organizatoriams.
Daugiau nuotraukų (1)
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė sako, kad tėvai, planuodami vaikų atostogų užsiėmimus ir pramogas, turėtų pagalvoti ir apie jų saugumą.
„Įprastai galvojame, kiek vasaros stovykla kainuos, ką joje vaikas veiks, ko išmoks ir panašiai, tad saugumo klausimas nepelnytai lieka antraeilis. Todėl labai svarbu tėvams išsiaiškinti, su kokiais žmonėmis vaikas bus visą poilsio laiką ir įsitikinti, ar jie apskritai turi teisę dirbti ir užsiimti su vaikais“, – sako I. Skuodienė.
Tarnybos vadovė primena, jog visiems vaikų poilsio ir užimtumo organizatoriams bei su vaikais dirbantiems ar savanoriaujantiems žmonėms svarbu turėti pažymas, kurios patvirtina, jog jie nėra teisti už seksualinius, sunkius ar labai sunkius nusikaltimus, įvykdytus prieš vaikus ar suaugusiuosius. Darbdaviai ar paslaugų teikėjai šią pažymą gali gauti iš Įtariamųjų, kaltinamųjų ir nuteistųjų registro.
„Labai svarbu, kad tėvai žinotų, jog jie turi tokią teisę ir gali drąsiai paprašyti šios pažymos bet kurio žmogaus, dirbančio su jų vaiku. Pasiteirauti dėl šio dokumento galima ne tik stovyklos organizatoriaus ar savanorio, bet ir būrelio vadovo, mokytojo, korepetitoriaus, auklės ar trenerio. Deja, bet seksualinio smurto atvejų pasitaiko vis daugiau, o saugi aplinka vaikui, pirmiausia, prasideda nuo šalia esančių žmonių ir jų bendravimo, elgesio ir ketinimų vaiko atžvilgiu – tad svarbu, kad jie būtų tik patys geriausi“, – sako. I. Skuodienė.
Vaiko teisių gynėjų vadovė taip pat kviečia tėvus būti aktyviems ir išsiaiškinti visus kitus rūpimus klausimus, kurie susiję su visapusiška vaiko gerove poilsio, ugdymo ir laisvalaikio veiklų metų.
„Svarbu pasidomėti, ar vaiką ugdantis žmogus turi įgijęs tinkamą išsilavinimą, kokia jo darbo patirtis, kokiais praktiniais metodais vadovaujasi, kaip sprendžia tarp vaikų iškilusius konfliktus ir pan. Dažnai net ir per patį pirmąjį susitikimą, tėvai gali pajausti, kaip paslaugas teikiantis žmogus bendrauja, kiek išsamiai yra pasiruošęs atsakyti į rūpimus klausimus, kaip į juos reaguoja, kiek dėmesio skiria šalia esančiam vaikui ir pan. Taip pat pasirinkimus tokiose situacijose gali palengvinti ir kitų žmonių, kurie naudojosi paslaugomis, patirtys, atsiliepimai bei rekomendacijos. Tad renkantis stovyklą, būrelį, ar tiesiog žmogų, kuris didžiąją dienos dalį praleis su vaiku, skatinu tėvus atlikti svarbius „namų darbus“ – susirinkti visą aktualią informaciją, neskubėti, įsiklausyti, atkreipti dėmesį į detales ir tik tuomet priimti sprendimą“, – pataria I. Skuodienė.
Praėjusiais metais vaiko teisių gynėjai kartu su darbo inspektoriais aplankė dešimt vaikų vasaros stovyklų, veikiančių Trakų, Vilniaus, Panevėžio, Šiaulių, Mažeikių, Prienų, Šilalės rajonuose, Druskininkuose, Zarasuose ir Šventojoje. Vizitų rezultatai atskleidė, jog iš dešimties aplankytų stovyklų tik trys buvo įvykdžiusios visus būtinus veiksmus, kad užtikrintų vaikų saugumą. Likusiose stovyklose buvo nustatyti trūkumai – organizatoriai, darbuotojai arba savanoriai neturėjo visų būtinų dokumentų, įrodančių, kad jie nėra teisti už seksualinius nusikaltimus.
„Kasmet sulaukiame pavienių pranešimų dėl galimų vaiko teisių pažeidimų vaikų poilsio ir užimtumo vietovėse, tad ir šiemet vaiko teisių gynėjai yra pasiruošę prireikus reaguoti – nuvykti, pasikalbėti, įvertinti situaciją. Norisi skleisti žinią, jog su vaikais dirbantiems žmonėms keliami reikalavimai sietųsi su sąmoninga atsakomybe ir rūpesčiu vaiko saugumu, o ne tik formalumų vykdymu“, – sako I. Skuodienė.
Kilus klausimams, kviečiame žmones pasikonsultuoti su vaiko teisių gynėjais skambinant nemokamu tel. 8 800 10 800, taip pat galima rašyti žinutę interneto svetainėje vaikoteises.lrv.lt esančiame pokalbių laukelyje. Pranešti apie vaiko teisių pažeidimą galima artimiausiame vaiko teisių apsaugos skyriuje, užpildant formą Tarnybos interneto svetainėje arba skambinant Skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numeriu 112.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.