Sunku rytais atsikelti į mokyklą? Patarimai, kaip šeimoje susikurti sveiką miego rutiną

2023 m. lapkričio 8 d. 16:12
Jau praėjo pora mėnesių, kai grįžome į įprastą darbo, mokyklos ir darželio lankymo ritmą, todėl daugelis buvo priversti pakeisti įprastą vasaros rutiną – tingius ir lėtus rytus. Naujos sąlygos yra iššūkis ne tik pirmokams ar šeimoms, kurių vaikai pirmą kartą pradeda lankyti darželį. Pereiti prie griežtesnės dienotvarkės ir produktyvumo ankstyvais rytais gali būti sunku visiems, o kad tai padaryti būtų lengviau – į savo rutiną pakaks įtraukti kelias paprastas taisykles.
Daugiau nuotraukų (1)
Pakankamas ir kokybiškas miegas yra vienas iš pagrindinių veiksnių, padedančių palaikyti bendrą sveikatą ir gerą savijautą, o ekspertų rekomenduojama miego trukmė skiriasi priklausomai nuo amžiaus. Suaugusiesiems reikia miegoti ne mažiau kaip septynias valandas, paaugliams – nuo aštuonių iki dešimties valandų, o mokyklinio amžiaus vaikams iki paauglystės – nuo devynių iki dvylikos. Ikimokyklinio amžiaus vaikams reikia miegoti nuo 10 iki 13 valandų, kūdikiams – dar daugiau. Užtikrinti gerą miegą šeimai, kurioje auga keli skirtingo amžiaus vaikai, gali būti sudėtinga, todėl ekspertų patarimai gali būti ypač naudingi.
Ankstyvesnis miegas – ramesni rytai
Jei miegas atrodo saldžiausias dalykas ryte ir iš lovos išlipti yra itin sunku, atsižvelkite į tai, kelintą valandą ėjote miegoti ir ar pakankamai ilgai miegojote. Jei miegojote daug trumpiau, nei reikia, nesitikėkite lengvo prabudimo. Pasistenkite suplanuoti vakaro darbus ir miego rutiną taip, kad galėtumėte nueiti miegoti laiku. Vadovaukitės itin paprasta taisykle – jei negalite sau leisti pabusti vėliau, turite eiti miegoti anksčiau.
Formuokite miego ritualus
Jei priežastis, dėl kurios neinate anksčiau miegoti, yra ta, kad sunkiai užmiegate ar jus apskritai kankina nemiga, nusistatykite miego ritualus ir stenkitės juos praktikuoti kiekvieną dieną – bent valandą prieš miegą nesinaudoti mėlynąją šviesą skleidžiančiais įrenginiais, išvėdinti miegamąjį, paskaityti knygą, atlikti raminančius kvėpavimo pratimus arba pasimėgauti šilta vonia. Tai duos signalą jūsų kūnui „persijungti“ į ramesnį režimą.
Vaikams taip pat labai svarbu suformuoti įpročius prieš miegą. Šį laiką skirkite dienos aptarimui, pasiruošimui ateinančiai dienai, įsitikinkite, neleiskite pernelyg ilgai žiūrėti televizorių ar naudotis išmaniaisiais įrenginiais, kartu skaitykite knygą arba klausykitės garso knygų ar tinklalaidžių.
Viską, ko reikia, pasiruoškite išvakarėse
Pasiruošę drabužius, susitvarkę krepšį ir iš vakaro prieš tai apgalvoję savo rytinę rutiną, galėsite ramiau pabusti ryte. Iš anksto pasirūpinę viskuo, ko reikia kitai dienai, išvengsite rizikos nueiti miegoti per vėlai, susidurti su netikėtomis vaikų išdaigomis ar kitais trikdžiais.
Pusryčiai – priežastis keltis
Net ir didžiausius miegalius gali pažadinti gardūs pusryčiai. Išvakarėse suplanuokite, ką valgysite pusryčiams, ir aptarkite tai su šeima. Neatsitiktinai daugybė suaugusiųjų neįsivaizduoja savo dienos be puodelio kvapnios kavos – panašią taktiką galima taikyti ir vaikams, siūlant skanius pusryčius, pavyzdžiui, „rytinius“ blynus!
Savaitgaliai – rutinos dalis
Visą savaitę kovojus su kėlimusi ankstyvais rytais, savaitgaliai atrodo gera priežastis išjungti žadintuvą, pamiršti rutiną ir miegoti ilgiau. Tačiau jei prabudimas darbo dienomis jūsų šeimoje tapo rimtu iššūkiu, visų minėtų principų reikėtų laikytis ir savaitgaliais.
Technologijų bendrovės atlikto miego sveikatos tyrimo metu buvo nustatyta, jog nenuoseklus miego režimas daro didelę įtaką miego kokybei. Miego skola – tai miego nenuoseklumo matas, rodantis miego kiekio darbo dienomis ir savaitgaliais skirtumą. Jis taip pat neigiamai veikia bendrąsias su miegu susijusias problemas.
Svarbu pastebėti, jog didžiausia miego skola aptinkama tarp jaunų žmonių – dvidešimtmečių miego skola buvo beveik dvigubai didesnė nei septyniasdešimtmečių: atitinkamai 49 minutės ir 29 minutės.
Vis dėlto, nepulkite į kraštutinumus – savaitgaliais galima miegoti ilgiau, tačiau skirtumas tarp miego režimo darbo dienomis ir savaitgaliais neturėtų būti per didelis. Priešingu atveju kitas pirmadienis vėl prasidės rytinėmis krizėmis ir iššūkiais atsibusti.
Rugsėjo mėnesį prasidėjo „Samsung“ technologijų bendrovės organizuojama socialinės atsakomybės programa „Solve for Tomorrow“. Trečius metus iš eilės vykstantis projektas šiemet kviečia 9–12 klasių moksleivius iš Baltijos šalių generuoti idėjas ir ieškoti technologinių sprendimų, kurie prisidėtų prie draugiškesnės mokyklos aplinkos kūrimo. Prizinis fondas trijų geriausių idėjų autoriams sieks net 16 tūkst. eurų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.