Gamtos terapijos gidė pataria tėvams, kaip padėti nerimaujantiems vaikams: šios praktikos nieko nekainuoja

2023 m. lapkričio 3 d. 11:40
Pasaulyje vykstantys neramumai bei nuolatinis jų aptarinėjimas gyvai, socialiniuose tinkluose, žiniasklaidoje kelia nerimą kiekvienam. Kadangi paaugliai, jaunimas dar tik brandina savo asmenybę, susidurdami su naujais iššūkiais jie gali jaustis labiau sunerimę, pasimetę, negu suaugusieji, jau prikaupę skirtingų gyvenimo patirčių.
Daugiau nuotraukų (4)
Beje, paauglių savijautai įtaką daro ne tik išorėje vykstantys globalūs iššūkiai, bet ir visuomenės bei artimųjų lūkesčių spaudimas, nuolatinis, nenutrūkstamas gyvenimas socialiniuose tinkluose, taip pat vidiniai, su fizine bei emocine branda susiję šiam amžiaus tarpsniui būdingi pokyčiai. Dėl šių priežasčių nerimo, įtampos ir streso būsena paaugliams yra tarsi užkoduota.
Siekiant išvengti ilgalaikio streso poveikio sveikatai, svarbu atrasti būdus, galinčius stiprinti jauną žmogų. Vienas jų – buvimas gamtoje, veikiantis tarsi pertrauka įtemptoje ir perkrautoje kasdienybėje, bet kuriuo metų laiku.
Kaip padėti vaikams, paaugliams išgyventi nerimą, stresą?
Gamtos terapijos gidė, jaunimo centro „Hobiverse“ patyriminių edukacijų organizatorė Lina Bakšytė kviečia atsigręžti ir panirti į gamtą – ja grožėtis, ją stebėti, pažinti bei patirti. Specialistė įsitikinusi, kad gamtos galimybės, stiprinant vaikų, jaunimo emocinę ir fizinę savijautą, nėra pakankamai išnaudojamos.
Žygiai ar tiesiog pasivaikščiojimai miške, stebint ir gėrintis augalais, gyvūnais, gamtos reiškiniais, miško maudynių praktika padeda nurimti, sumažinti streso lygį, atgauti fizines jėgas, stiprina tarpusavio ryšius, leidžia pajusti tvirtesnį pagrindą po kojomis.
„Terapinis lėtas panirimas į gamtą, miško maudynės, patiriant aplinką visais savo pojūčiais, yra aktualus išgyvenantiems technologijų keliamo streso poveikį. Įrodyta, kad pernelyg dažnas ekranų, ypač socialinės žiniasklaidos naudojimas viduje kelia nerimą, depresyvią nuotaiką, miego sutrikimus. Šis poveikis ypatingai žalingas vaikams bei paaugliams, kurie dar tik bręsta, kurių smegenys dar tik vystosi. Sąlytis su gamta leidžia atsiriboti nuo nerimą keliančių aplinkybių, mažina pyktį, baimę, stabilizuoja emocinę būklę, gydo nestiprius depresijos simptomus, padeda sutelkti dėmesį, stiprina imunitetą“, – pasakoja Lina Bakšytė.
Pasak specialistės, miško aplinkoje įkvepiame augalų išskiriamas biologiškai aktyvias medžiagas – fitoncidus, kurie aktyvuoja ląsteles, reaguojančias į imuninę sistemą puolančius virusus – miške praleidus kelias dienas šis poveikis trunka 30 dienų.
Ką veikti gamtoje?
Ugdymo gamtoje ekspertės Linos Bakšytės patarimai:
1. Ryšio su vaikais stiprinimui – pasivaikščiojimai gamtoje
Išeikite su vaikais ar paaugliais į ramią, gamtos vietą, kurioje jaučiatės jaukiai, tiesiog kartu pabūti, išgerti arbatos. Pastebėsite, kad čia gimsta kur kas atviresni pokalbiai nei namuose. Paprastas išėjimas į lauką ar išvyka į atpalaiduojančią aplinką, neskubėjimas ir atsipalaidavimas leidžia geriau įsiklausyti, bendrauti be įtampos, užmegzti gilesnį tarpusavio ryšį su paaugliais. Tai naudinga žinoti bei praktikuoti ne tik tėvams, tačiau ir ugdymo specialistams – mokytojams, būrelių, stovyklų ar kitų neformalių veiklų vadovams.
2. Savęs ir aplinkinių pažinimui ir priėmimui – patyriminiai žygiai
Paauglystėje jaunuoliai ieško savęs, testuoja ribas ir siekia išbandymų. Todėl ilgesnės iškylos gamtoje, siekiant pėsčiomis įveikti konkretų atstumą ar pasiekti įdomų objektą, galėtų tapti visos šeimos ar grupės bendraminčių tradicija. Fiziniai išbandymai bei drauge įveikti iššūkiai džiugina, augina pasitikėjimą ir tarpusavio ryšį su bendražygiais.
Vaikų ir jaunimo žygius „Hobiverse“ centre organizuojanti Lina Bakšytė išskiria 3 žygio naudas save atradinėjantiems paaugliams:
  • Žygiai padeda išgyventi nuotaikų kaitą, pažinti savo jausmus ir būti su jais. Tai svarbu, nes paauglystės metais smegenyse vyksta itin reikšmingi pokyčiai – jauni žmonės patiria intensyvias emocijas, staigią nuotaikų kaitą, o gamtos aplinka mažina stresą, veikia raminančiai. Čia, gamtoje, jie gali atrasti kas juos stiprina, išmokti ne bėgti nuo savo jausmų, o būti su jais ir tokiu būdu geriau pažinti save, įgyti drąsos gyventi pagal savo vidinį pasaulį ir siekti savo norų.
  • Leidžia realizuoti stiprių pojūčių poreikį saugiai. Jaunuoliai paauglystės periodu pradeda daugiau eksperimentuoti, siekti aštrių išgyvenimų ir leistis į įvairius bandymus. Lauko veiklos stiprių pojūčių poreikį leidžia realizuoti saugiai, be rizikingo elgesio ar įsitraukimo į neigiamas patirtis. Jos paaugliams suteikia išbandymų ir iššūkių, per kuriuos jie gali ieškoti savęs bei savo kelio ir išmokti prisiimti atsakomybę už savo gyvenimą.
  • Stiprina pasitikėjimą savimi, kitus emocinius ir socialinius įgūdžius. Socialiniai įgūdžiai gamtos aplinkoje taip pat stiprėja, nes sudarytoje saugioje aplinkoje jie gali bendrauti atviriau, atrandant ryšį tiek su gamta, tiek su savo bendraamžiais. Trūkstant socialiniams įgūdžiams paaugliams atsiranda vienišumo jausmas, o tai ilgainiui gali stiprinti nerimą, niūrią nuotaiką, stiprinti izoliacijos jausmą. Gamtoje jie gali patirti stiprinantį tarpusavio ryšį būnant komandoje, dalinantis savo mintimis empatijos ratuose, tokiu būdu atrasti pozityvaus, atviro bendravimo pavyzdį.
3. Atsipalaidavimui, nusiraminimui – stebėjimas(is), tyrinėjimai, miško maudynės
Jei norite (padėti vaikams) nurimti savo viduje, nusiteikite tyliam pasivaikščiojimui – miško maudynėms – kuriame yra svarbus lėtas žingsnis, leidžiantis geriau įsiklausyti, daugiau pajusti bei pamatyti. Tyloje stebėkite kas ir kaip juda gamtoje, kuomet einate sulėtintu ėjimu ir kokį poveikį tai turi. Atsipalaiduoti padeda gilus kvėpavimas, pilvu. Retkarčiais stabtelėkite ten, kur norisi pabūti ilgiau, pažiūrėkite aukštyn ir aplinkui. Atverkite visus savo pojūčius. Klausykitės miško garsų: paukščių, vabzdžių, vėjo ūžesio, lapų garsų.
Pažvelkite į medžių lajas ir atkreipkite dėmesį pro šakas sklindančią šviesą. Įsižiūrėkite į mažas gamtos detales, tokias kaip raštas ant medžio žievės. Lėtai, giliai įkvėpkite ir užuoskite miško oro kvapą. Palieskite medžius, pajuskite lapus ir žemę. Ištirkite, ką galite užuosti.
Stebėkite, kuriuo pojūčiu norite pažinti aplinką ir juo sekite, tyrinėkite, kur jis jus veda. Būkite miške tiek, kiek galite. Paprastai tai trunka 2,5–3 val., tačiau būdami kartu su paaugliais kartu nuspręskite, kada jūsų maudynės baigiasi.
Tarpusavyje pasidalinkite mintimis, ką pastebėjote būdami kartu, kaip jautėtės prieš pasivaikščiojimą ir po jo. Visada galima pradėti nuo mažų žingsnių, – net ir 10 minučių poilsis turi naudos sveikatai. Atsisakykite blaškančių prietaisų – išjunkite juos.
Vaikų ir jaunimo centras „Hobiverse“ primena, kad mėgautis gamta, leistis į jos iššūkius galima ne tik su tėvais, tačiau ir su bendraamžiais – būreliuose, su mišku, turizmu ar žvejyba susijusiose edukacijose, žygiuose. Organizuota edukacinė veikla su vadovu – tai saugi iš(si)bandymų erdvė, leidžianti suprasti, kaip veikia pasaulis, suprasti save, atsigauti, pasikrauti jėgų, idėjų ir sėkmingai veikti, kurti bei džiaugtis gyvenimu.
Hobiversegidėsvaikų psichologija
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.