Pirminė odontologija – savo poliklinikoje
Tiek dėl ugdymo įstaigai privalomo pateikti Mokinio sveikatos pažymėjimo, tiek dėl atžalų sveikatos prieš mokslo metus svarbu pasirūpinti, kad gydytojas odontologas profilaktiškai patikrintų vaiko dantų ir žandikaulių būklę, būtų imtasi profilaktinių priemonių nuo ėduonies, prireikus pagydyti dantys.
Šią pirminę odontologinę priežiūrą savo prisirašiusiems pacientams turi užtikrinti šeimos medicinos paslaugas teikiančios gydymo įstaigos – poliklinikos, šeimos medicinos klinikos, centrai ir pan. Jei šeimos medicinos įstaiga pirminės odontologijos paslaugų neteikia, pagal sutartį su ja šias paslaugas prisirašiusiems žmonėms turi suteikti kita gydymo įstaiga.
„Vaikams ir dieninių bendrojo lavinimo mokyklų ar profesinių mokyklų dieninių skyrių moksleiviams iki 24 metų, gydymo įstaigose, kuriose jie prisirašę, valstybės lėšomis turi būti suteikiama būtinoji, profilaktinė ir gydomoji odontologinė pagalba. Tiksliau, šiose įstaigose nereikia mokėti už šiems pacientams atliekamą metinę profilaktinę patikrą, dantų ėduonies, danties nervo, dantenų uždegimo, kitų dantų, žandikaulio, dantenų, liežuvio, burnos gleivinės ligų gydymą, dantų ir jų šaknų traukimą, ikivėžinių ligų tikimybės nustatymą, laikinų įtvarų uždėjimą gydant dantų traumas“, – vardija Vilniaus teritorinės ligonių kasos Gyventojų aptarnavimo skyriaus patarėja Vaida Bernotienė.
Ligonių kasų atstovė taip pat pabrėžia, kad mokėti minėto amžiaus pacientams nereikia ne tik už išvardytas pirminės odontologijos paslaugas, bet ir už jas teikiant taikomą nuskausminimą, plombines, kitas odontologines medžiagas, jei nepasirenkamos brangesnės už apmokamas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF).
Profilaktika – svarbi pirminės odontologijos dalis
Rūpinantis, kad dantų gydymo neprireiktų, svarbu įvertinti vaikų dantų higienos įgūdžius, parinkti profilaktikos priemones. Kartą per metus vaikams šeimos medicinos įstaigoje, kurioje jie prisirašę, tai turi būti atlikta nemokamai.
13–18 metų vaikams kartą per metus turėtų būti nemokamai atliekama ir burnos higiena, kai įvertinama burnos būklė, pašalinamos apnašos, atliekamas poliravimas, o vaikams iki 13 metų – prireikus nuimami dantų akmenys virš dantenų ir po jomis tiek kartų, kiek, gydytojo nuomone, reikia.
Naudinga naudotis dantų silantavimu, kuris PSDF lėšomis atliekamas išdygus pirmajam nuolatiniam krūminiam dančiui iki 14 metų. Atliekant procedūrą sveikų nuolatinių krūminių dantų paviršius dengiamas silantu, kad į dantų vageles bei įdubas nepatektų bakterijos ir angliavandeniai, taip ilgam dantis apsaugant nuo ėduonies. Silantu dengtų dantų kontrolė atliekama po 3 mėnesių, vėliau – per kiekvieną profilaktinę patikrą. Silantui iškritus dengimo procedūra kartojama.
Ortodontiniai aparatai gali būti kompensuojami
Svarbu tikrinti ir vaikų dantų sąkandį. Gydymo įstaigos, kurioje vaikas prirašytas, gydytojas odontologas, jei reikia, gali jaunąjį pacientą nusiųsti pas gydytoją ortodontą.
Jeigu patikrinęs ortodontas nusprendžia, kad dėl burnos ertmės, žandikaulio ligų, įgimtų kaukolės ir veido kaulų formavimosi ydų vaikui reikia ortodontinio aparato, jis taip pat gali būti kompensuojamas iš PSDF.
Valstybinės ligonių kasos (VLK) duomenimis, šiais metais ortodontinių aparatų kompensavimui skirta beveik 1,5 mln. eurų. Per pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvos vaikams jau buvo kompensuota 4 700 vienetų ortodontinių aparatų. Jiems apmokėti išleista daugiau nei 724 tūkst. eurų iš PSDF.
Dantų protezavimą vaikams apmoka ligonių kasos
Vaikai iki 18 metų su siuntimu gali gauti ir kompensuojamąsias dantų protezavimo paslaugas. Pasak V. Bernotienės, jei kramtymo sistema dar vystosi, protezuojama laikinais dantų protezais iš polimerizuojamų polimerų arba standartiniais apsauginiais metaliniais vainikėliais. Už juos kompensuojamoji suma – iki 342,13 euro. Jei kramtymo sistema susiformavusi, naudojami ilgalaikių konstrukcinių medžiagų protezai, už kuriuos gali būti kompensuojama iki 2 062,70 euro.
VLK skaičiavimai rodo, kad praeitais metais kompensuojamąsias dantų protezavimo paslaugas gavo daugiau nei 2 200 šalies vaikų. Joms apmokėti prireikė 2,1 mln. eurų PSDF lėšų.
Kur ir kaip kreiptis?
Dėl kompensuojamųjų pirminės odontologijos paslaugų, dantų protezavimo poreikio nustatymo ir dantų silantavimo reikia kreiptis į gydymo įstaigą, kurioje pacientas yra prirašytas, siuntimo nereikia.
Dėl ortodontinių aparatų su gydytojo odontologo ortodonto siuntimu kreipiamasi į gydymo įstaigas, dėl šių paslaugų sudariusias sutartį su ligonių kasa. Gydymo įstaigų, sudariusių sutartis su ligonių kasomis, sąrašai pateikiami čia.