Pasak VUL Santaros klinikų vyresniosios medicinos psichologės Valderezos Svetikienės, vertinant pacientų emocinę būklę dėl įvykių Ukrainoje ir du metus trukusios pandemijos, kol kas didesnį poveikį turi pandemijos pasekmės.
Pandemija tiesiogiai paveikė vaikų vystymosi raidą tiek bendravimo prasme, tiek visiškai pasikeitusio gyvenimo ritmo, žinių įsisamoninimo ir perdavimo prasme. Vaikams tai buvo ir nauja patirtis, ir ne visada įveikiamas barjeras – kai kurie vaikai nuėjo supaprastinto gyvenimo keliu, būti mažiau pasiekiami ir matomi, tuo pačiu nevystant žinioms, bendravimui reikiamų įgūdžių.
„Karas Ukrainoje vaikams labiau primena virtualią erdvę, kurios gyvai nepažįsta, tik ją žino. Šiame etape kalbėti apie didelį poveikį emocijoms, asmenybės vystymuisi, būtų per anksti.
Karo emocinį poveikį matome konsultuodami vaikus iš Ukrainos, kurie ženkliai skiriasi nuo Lietuvoje gyvenančių vaikų. Įėjus į palatą pasijunta kitokia emocinė įkrova – vaikai nekalbūs, žvilgsnis liūdnas, kartais nudelbtas, mažai klausinėja, liūdni,“ – sako Valdereza Svetikienė.
Nuo pačio ryto VRM Reprezentacinio pučiamųjų orkestro muzikiniai garsai ir iškilmingas paradas su gydytojais klounais priešaky džiugino mažuosius pacientus. Vaikai ir jų tėvai buvo kviečiami rinktis į vidinį ligoninės kiemelį, kur laukė jaudinanti programa.
N2 mokslininkai demonstravo vaikams kaip veikia fizikos dėsniai rodydami kvapą gniaužiančius eksperimentus su stingdančiu azotu, kokią liepsną galima sukurti iš įvairiausių dujų, o pasirodymą vainikavo išsiveržiantis spalvingų kamuoliukų griaustinis. Negalintys palikti palatų vaikai viską stebėjo per ligoninės langus.
„Praėję keli metai mūsų vaikų nerūpestingumą pakeitė atsakomybėmis. Jau nekalbu apie vaikus ligoninėse, kuriuos liga priverčia suaugti per anksti. Trumpuoju bėgimu, pandemija ir karo nuojauta neatrodo tokie įtikinami, esame linkę save raminti, kad tai praeis ir viskas bus gerai.
Tačiau ilguoju bėgimu pasekmės pasivys – užaugs kita karta, sąmonės užkaboriuose jaučianti nerimą dėl rytojaus, susiformuos asmenybės, kurios žino per daug. Ši šventė ligoninėje – kur kas daugiau nei linksmybės, tai savotiška kompensacija už prarastą vaikystę.
Iššūkių metu mūsų vaikams reikia emocinio saugumo, o tai galime užtikrinti skirdami jiems laiko, leisdami žaisti ir žaisdami kartu, rodydami pavyzdį, kad galime džiaugtis šia diena. Šypsenos, juokas, džiaugsmas – tai būdas įsitverti kasdienybės normalumo“, – mintimis dalinasi „Raudonos nosys Gydytojai klounai“ vadovė Aistė Lacitė.
Žaliuojančiame ligoninės kiemelyje pasijautė vasaros lengvumas – tiek mažųjų, tiek suaugusiųjų širdis pavergė „Lietuvos balso“ ir „X-faktoriaus“ žvaigždžių dainos – Paulina Paukštaitytė, Nojus Žebrauskas ir Antuanas iš grupės „Mando“ pakylėjo iki debesų.
Programos kulminacija tapo mini festivalis – vaikai galėjo išbandyti vairavimo simuliatorių, buvo proga apžiūrėti sportinius automobilius ir išmanius elektromobilius, aukščiausias pasaulyje artistas Mantas užbūrė muilo burbulais, susirinkusieji mėgavosi vaikystės skoniais – kakava ir keksiukais. Ligoninės viduje mažuosius pacientus džiugino gydytojai klounai ir šventės proga dalino partnerių dovanas.
„Esame labai laimingi, galėdami gyvai susitikti su herojais, juos nustebinti dėmesiu, rūpesčiu ir akį traukiančiais pasirodymais. Džiugu, jog turime gausybę partnerių, norinčių prisidėti prie vaikų šypsenų. Taip pat šiltą ir nuoširdų ačiū sakome RAUDONOS NOSYS komandai už atsidavimą ir visokeriopą palaikymą, sukuriant gražią šventę mažiesiems pacientams Vaikų gynimo dienos proga“, – emocijomis dalinosi Rimanto Kaukėno paramos grupės steigėjas Rimantas Kaukėnas.
„Raudonos nosys Gydytojai klounai“ Vaikų ligoninėje lankosi kiekvieną savaitę ištisus metus. Pastarąjį pusmetį apsilankymai vykdavo virtualiai naudojant planšetes, o nuo birželio gydytojai klounai vėl grįžta prie gyvų apsilankymų. Rimanto Kaukėno paramos fondo komanda pandemijos metu gyvą bendravimą pakeitė smagiomis dovanėlėmis ir staigmenomis tiesiai į herojų palatas, o dabar džiaugiasi, kad gyvi susitikimai dažnėja ir galima su mažaisiais pacientais susitikti, apsikabinti ir pasišnekučiuoti.