– Kas būdinga kūdikio antrajam pusmečiui: kaip vystosi vaiko fizinė raida?
– Kūdikis tampa labai aktyvus, dar labiau domisi aplinka ir žmonėmis. Antrąjį pusmetį mažyliai išmoksta moka suktis aplink savo ašį ir pasiimti šalia esančius daiktus ar žaislus, kurių jie nori ir po truputi pradeda įvaldyti šliaužimą, tad namuose kūdikio bus visur. Jau kur kas geriau pradeda sėdėti, šliaužioti, ropoti, savarankiškai atsisėsti ir atsistoti.
– Vartytis, šliaužioti, ropoti, sėdėti, savarankiškai atsistoti ir vaikščioti? Kokia amžiaus riba jau įspėja, kad vaikas vėluoja ir reikėtų susirūpinti?
– Jeigu 9 mėnesių kūdikis nepasėdi stabiliai ar virsta, tai jau yra ženklas, kad reikia sunerimti, taip pat jeigu nevyksta joks judėjimas iki 8–9 mėnesių, ar 10 mėnesių neropoja, tuomet taip pat nereikėtų laukti ir kreiptis pas specialistą. Jeigu bendrai nėra judesio sekos ir kūdikis nemoka keisti pozicijų iki 9 mėnesių ar iki 10–11 mėnesių pats savarankiškai neatsistoja – užsirašykite vizitui.
– Ar visada mažyliai vystosi pagal šią schemą? Ar nieko blogo, jeigu, pavyzdžiui, sėdėti išmoksta gerokai vėliau?
– Tikrai ne, ne visi kūdikiai vystosi pagal vadovėlį. Tikrai nieko tokio jeigu pirmiau išmoksta ropoti, o šiek tiek vėliau atsisėsti arba jeigu dar neropoja, o jau stojasi. Svarbiausia, kad vaikas judėtų ir turėtų visas galimybes judėti. Šiame vystymosi etape tikrai jo laukia daug naujų judesių ir išbandymų. Ir, žinoma, reikia kūdikį stebėti, ar apskritai nėra raidos problemų ar netaisyklingų judesių, o ar pirmiau atsisės ar pradės ropoti, tikrai nieko blogo, viskas vyksta dažniausiai panašiu metu.
– Tėvai labai laukia kūdikio pirmųjų savarankiškų žingsnių. Bet šį laukimą neretai lydi ir klaidos? Kokios?
– Tikriausiai visų laukiamiausias etapas yra savarankiškas vaikščiojimas. Tėvai susilaukia netgi spaudimo iš aplinkinių daug su įvairiais klausimais: „Ar jau vaikšto?“ arba „Kodėl dar nevaikšto?“ Tėvai daro didelę klaidą, kai kūdikį pradeda statyti ant kojyčių ir vedžioja laikydami už rankų. Tai yra gan didelė klaida, nes vaikas dar nėra pasiruošęs šiam etapui.
– Mažylis eina ant pirštų galiukų. Ar tai normalu?
– Vienais atvejais taip, kitais ne. Jeigu vaikas tik kartas nuo karto atsistoja ir eina ant pirštų galų, tai tikrai nieko tokio, tačiau jeigu toks vaikščiojimas ant pirštų galų yra beveik pagrindinis, tuomet jau nėra gerai ir reiktų kreiptis į gydytoją. Pradėdami vaikščioti vaikai žingsniuoja įvairiai, tačiau ant pirštų galų vaikščiojimas neturi būti pagrindinis, bet galimas iki 2–3 metų.
– Per didelis raumenų tonusas. Ką tai reiškia ir kaip mažyliui padėti?
– Per didelis raumenų tonusas reiškia kažkuriose vietose įsitempimą, kuris gali trukdyti vykti normaliai kūdikio raidai. Padidėjusi raumenų tonusą reiktų normalizuoti iki metų laiko. Kuo anksčiau tuo geriau, geriausia dar pirmajame kūdikio gyvenimo pusmetyje. Bet jeigu kūdikio raumenų tonusas kelia daug klausimų, patartina apsilankyti pas neurologą.
– Masažas, mankšta ir plaukiojimas baseine. Kuo tai naudinga kūdikiams?
– Kiekvienam žmogui yra naudingas tiek masažas, tiek mankšta ir baseinas, o kūdikiui, kuris dar tik mokosi visų judesių, tai yra be galo naudinga ir reikalinga. Kaip ir mums, suaugusiems, mankšta reikalinga kasdien, taip ir patiems mažiausiems reikalingas nuolatinis judėjimas, mankštinimasis. Tai padeda nesusidaryti asimetrijai, įvairioms įtampoms, skatina taisyklingą judėjimą ir vystymąsi.