Žaisti su vaikais – itin svarbu
Dviejų mergaičių mama, tinklaraštininkė Sotera Šveikauskaitė pritaria: mažesnius ir didesnius vaikus išties sunku atitraukti nuo telefonų ar planšetinių kompiuterių. Jie, neretai, pasineria į virtualiąją realybę, kartais atrodo, kad nebemoka bendrauti ar nebeturi, ką veikti. Sykiu pašnekovė sutinka: įdomūs žaislai gali padėti atkreipti mažųjų dėmesį. Tam puikiai tinka dėlionės ar įvairiausi konstruktoriai, lavinantys ne tik dėmesio sukaupimą, bet ir loginį mąstymą.
„Jei vaikus sudėtinga sudominti žaislais, tėvai turėtų įsitraukti ir patys su jais pažaisti, parodyti iniciatyvą. Laikas, kurį leidžiame su savo vaikais, labai svarbus. Nors atrodo, kad laiko vis trūksta, itin svarbu jo rasti savo vaikams. O kokybiški konstruktoriai – puiki proga ne tik atitraukti vaiką nuo kompiuterio, bet ir praleisti laiką kartu“, – mano pašnekovė.
Ji pati mėgsta, o ir kitiems pataria žaislus vaikams rinktis tiesiog internetu: pasiūla internetinėse parduotuvėse netgi didesnė nei fizinėse. Pavyzdžiui, vaikiškų žaislų ir prekių parduotuvėje „ABC Žaislai“ – tūkstančiai žaislų ir žaidimų, suskirstytų į skirtingas kategorijas, kad rinktis būtų patogiau.
Žaidimų – medinių, plastikinių, dėlionių, konstruktorių, vaidmenų žaidimų – čia galima rasti įvairaus amžiaus vaikams. Svarbiausia – jie lavina kūrybiškumą, smulkiąją motoriką, dėmesio sukaupimą, loginį mąstymą. „Vaikai turėtų kuo daugiau žaisti, tyrinėti ir mokytis, o mes esame tie, kurie padedame jiems tobulėti“, – sako S. Šveikauskaitė.
Nors augina dvi dukras, pašnekovė pritaria, kad berniukai ir mergaitės tikrai gali žaisti vienodais žaislais. „Nemanau, kad konstruktoriai – tik berniukų žaislas. Turėtume atsisakyti stereotipų. Nereiškia, kad mergaitės negali žaisti su mėlynomis kaladėlėmis, o berniukai su rožinėmis.
Manau, kad turime lanksčiai žiūrėti, būti labiau atsipalaidavę, leisti vaikams mėgautis akimirka“, – kalbėjo moteris.
Pašnekovė patvirtina: ji pati mėgsta konstruoti, dėlioti dėliones, nes tai įtraukia ir leidžia kurti. „Visa veikla, kuri leidžia save realizuoti, atskleisti kūrybiškumą man labai patinka. Konstruktoriai – puiki priemonė ne tik smagiai praleisti laiką, bet ir patobulinti įgūdžius“, – mano S. Šveikauskaitė.
Pasirinkimas – milžiniškas
Kuo nustebinti vaikus bene geriausiai žino parduotuvės „ABC Žaislai“ komanda. Matydami, ką kasdien perka tėvai, ji gali patvirtinti: konstruktorių kategorija yra viena populiariausių.
Konstruktoriai jau seniai nebėra tik berniukų žaidimas. Žinoma, nors vis dar itin populiarūs nuotoliniu būdu valdomi įvairūs, dažniausiai karinės tematikos, automobiliai bei tankai, vis dėlto pastebima tendencija, kad šiuolaikiniai tėvai vis daugiau dėmesio skiria vaikų kūrybiškumui ir savarankiškumui lavinti. O tam puikiai tinka konstruktoriai, kurie visiškai nevaržo vaikų vaizduotės ir leidžia jiems sukurti viską, ką tik šie įsivaizduoja.
Be to, ryškiaspalviai konstruktoriai tinka ne tik individualiems žaidimams bet ir didesnėms vaikų grupėms, o dažnai ir patys tėvai prisijungia prie kūrybinių dirbtuvių.
Bene populiariausi tarp vaikų – magnetiniai konstruktoriai, ypač lavinantys vaikų vaizduotę. Iš kibių magnetinių detalių jie gali sukurti viską, ką tik nori ar apie ką svajoja.
Dauguma magnetinių dėlionių tinka vyresniems nei 4 metų vaikams, o juos konstruoti patinka ir suaugusiems.
Magnetinių konstruktorių pasirinkimas didžiulis: nuo pavienių formų, tokių kaip lazdelės ir magnetiniai apskritimai, iki jau paruoštų detalių: kvadratų, trikampių, priekabų ir t. t. Magnetiniai konstruktoriai ne tik tinka individualiems žaidimams, bet ir visai šeimai.
Ryškiaspalviai konstrukciniai blokeliai leidžia sukurti įvairių figūrų ir pastatų. Be to, dažniausiai tarpusavyje galima jungti kelis rinkinius. Kadangi blokeliai būna įvairių dydžių, jie tinka ir visai mažyliams (nuo 3 metų), ir jau ūgtelėjusiems (7 metų ir vyresniems).
Itin populiarūs ir konstruktoriai, kuriuos sujungę vaikai sukuria transporto priemonę. Pagaminti iš saugių ir sertifikuotų medžiagų tokie konstruktoriai saugūs vaikams.
Psichologai patvirtina: itin svarbu, jog žaisdami su konstruktoriais, vaikai patys sukuria žaislą, o ne gauna jau pagamintą. Iš kelių šimtų ar tūkstančių detalių vaikai gali susikonstruoti automobilį, laivą, sraigtasparnį ir t. t. Toks konstravimas ne tik reikalauja atidumo, dėmesingumo, kruopštumo, bet ir gali tapti puikia pramoga šeimai.