Kiek turi sverti vaiko kuprinė? Kineziterapeutė dalijasi naudingais patarimais apie vaikų sveikatą

2021 m. rugpjūčio 27 d. 20:00
Nevyriausybinės organizacijos „Gelbėkit vaikus“ dienos centrus lankantiems vaikams pasiruošti naujiems mokslo metams kasmet padeda prekybos tinklas „Rimi“. Jo kvietimu su „Gelbėkit vaikus“ dienos centrą Vilniuje lankančiais vaikais susitikusios kineziterapeutės Dovilės Šimonytės-Šturienės teigimu, karantino laikotarpiu itin sumažėjo vaikų fizinis aktyvumas, daugiau laiko teko praleisti prie ekranų. Artėjant mokslo metams specialistė rekomenduoja tėvams atkreipti dėmesį į vaikų laikyseną ruošiant pamokas, o taip pat sekti, kaip vaikai nešioja savo kuprines ir ką į jas dedasi.
Daugiau nuotraukų (3)
Vaikus pradžiugino kanceliarinėmis priemonėmis
Ketvirtadienį sostinėje įsikūrusio vaikų dienos centro „Duok ranką“ vaikams „Rimi“ iniciatyva buvo surengtas kasmetinis mokslo metų pradžios renginys, kurio metu vaikams padovanotos būtiniausios kanceliarinės priemonės. Jos pasiekė ir kitų Lietuvos miestų vaikų dienos centrų auklėtinius. Organizacijos „Gelbėkit vaikus“ kuruojamuose vaikų dienos centruose kasdien lankosi vaikai iš socialinės rizikos ar itin vargingai gyvenančių šeimų. Vaikų dienos centruose vaikai yra maitinami, jiems suteikiamos galimybės pailsėti, paruošti pamokas bei turiningai praleisti laisvalaikį.
Mokslo metų sutiktuvėse Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro sveikatos stiprinimo skyriaus kineziterapeutė D.Šimonytė-Šturienė vaikams vedė paskaitą apie taisyklingą laikyseną, sėdėjimą ir kvėpavimą, pasidalijo patarimais, kaip reikėtų tinkamai dėvėti kuprines ir sėdėti ruošiant pamokas. Kineziterapeutė vaikams pademonstravimo ir įvairius tempimo bei suaktyvinimo pratimus, kuriuos būtina atlikti ilsintis nuo mokslo.
Stebėkite vaiko laikyseną ir sėdėseną
Anot D.Šimonytės-Šturienės, pandemija prisidėjo prie vaikų sveikatos, ženkliai mažėjo jų fizinis aktyvumas, todėl artėjant mokslo metams specialistė rekomenduoja atkreipti dėmesį į taisyklingą vaikų laikyseną bei sėdėseną ir daugiau laiko skirti įvairiems pratimams, kurie padėtų stiprinti vaikų fizinę sveikatą.
„Labai svarbu užtikrinti taisyklingą vaikų laikyseną, nes jų stuburas yra itin minkštas ir paslankus, todėl lengvai ir greitai prisitaiko prie blogų padėčių. Dėl to stuburas gali iškrypti, atsirasti skoliozė ar kilti nugaros skausmai. Būtina stebėti, kaip vaikai ruošia pamokas ir kaip tuo metu sėdi – pėdos turi remtis į kietą pagrindą, visi sąnariai turi būti sulenkti 90 laipsnių kampu, o alkūnės – atremtos į porankius arba laikomos ant stalo. Vaikai turi sėdėti ant tvirto pagrindo, taisyklingai – nepersikreipę, nesusidėję kojos ant kojos ar nepasikišę jų po savimi. Kitaip tariant – neturėtų būti jokių iškreiptų padėčių“, – sako kineziterapeutė.
Specialistė teigia, kad taisyklingą laikyseną palaikyti padeda fizinis aktyvumas, tačiau didelį nerimą kelia vis dažnėjantis „žinučių kaklo sindromas“ (angl. „text-neck“).
„Vaikai vis daugiau laiko praleidžia su telefonais ir būna nuolat pasilenkę. Laikysena, kai vaikas nuleidžia galvą ir žiūri žemyn yra ypač grėsminga, nes sukelia įtampą kaklo bei pečių juostos srityje. Kaklo slanksteliai tuomet užspaudžia nervus, o jų užspaudimo pasekmė gali būti sutrikusi kraujotaka rankose, plaštakų tirpimas ir kt. Kuo daugiau vaikas lenkia kaklą, tuo labiau apkrauna stuburą, dėl ko ilgainiui pasikeičia kaklo fiziologinis linkis ir išsikreipia kaklo slanksteliai. Šį sindromą gydyti labai sudėtinga, tačiau jo neįgyti daug lengviau – tiesiog reikėtų tinkamame aukštyje laikyti telefoną. Tėvai turėtų kontroliuoti ir stebėti, kad vaikai tinkamai laikytų telefoną, o geriausia – daugiau laiko praleistų ne ekranuose, bet aktyviai leisdami laiką ir sportuodami“, – sako D. Šimonytė-Šturienė.
Kuprinės svoris gali iškreipti vaiko stuburą
Anot specialistės, prie vaikų fizinės sveikatos prisideda ir taisyklingas kuprinės nešiojimas. Tai, kad kuprinė per sunki, nešiojama per žemai arba vieno peties, gali būti netaisyklingos vaiko laikysenos pasekmė, nugaros skausmų ar nuovargio priežastis. Renginio metu specialistė pademonstravo vaikams, kaip taisyklingai susireguliuoti, užsidėti ir nešioti kuprinę.
„Remiantis Pasaulio Sveikatos Organizacijos (PSO) rekomendacijomis, optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10-15 proc. mokinio kūno masės. Geriausia, kad sudarytų iki 10 proc. vaiko kūno svorio. Tuščios kuprinės, skirtos pradinukams, svoris neturėtų viršyti 700 g, o vyresnių moksleivių – 1 kg. Tėvams reikėtų sverti vaikų kuprines ir stebėti, ką į jas dedasi vaikai. Dažnai, ypač į pradinukų kuprines, patenka nereikalingi daiktai ar žaislai, kurių kuprinėje neturėtų būti. Sunkesnius daiktus, pavyzdžiui, vadovėlius, kuprinėje reikėtų dėti kuo arčiau stuburo, o lengvesnius daiktus išdėlioti aplink“, – sako kineziterapeutė.
Specialistė teigia, kad svarbu ir tai, kokia yra vaiko kuprinė.
„Kuprinės dirželiai būtinai turi būti reguliuojami, kad vaikas pats galėtų užsidėti kuprinę ant pečių, pernelyg neužlauždamas rankų. Patogiausi yra 4 cm pločio kuprinės dirželiai, paminkštinti pečių zonoje. Geriausia, jei kuprinė turi vidinį karkasą, išlaiko savo formą ir nesudrimba. Tokioje kuprinėje kieti knygų kampai nespaus nugaros, be to, ilgiau nesusilamdys knygos minkštais viršeliais. Idealiausia, kai kuprinė pagaminta iš lengvo, tampraus, sintetinio ir lengvai skalbiamo audinio“, – patarimais dalijasi D. Šimonytė-Šturienė
Susitikimą su kineziterapeute organizavusi „Rimi Lietuva“ ne pirmus metus padeda į naujus mokslo metus išlydėti organizacijos „Gelbėkit vaikus“ dienos centrus lankančius vaikus ir dovanoja vaikams kuprines bei mokyklinius reikmenis. Parama dienos centrų išlaikymui bei vaikų veikloms renkama ir „Rimi“ tinklo parduotuvėse – čia įrengtos aukų dėžutės. Padėti sunkiai besiverčiančiose šeimose augantiems vaikams norintys „Rimi“ pirkėjai taip pat gali paaukoti sukauptas lojalumo programos lėšas. Šiais būdais praėjusias metais „Gelbėkit vaikus“ organizacijos veiklai surinkta 46 249 eurų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.