„Smurto prieš vaikus neturi būti, o pasitaikančių atvejų negalima nutylėti“, – sako Panevėžio apskrities Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Žaneta Ginaitė, kviesdama visuomenę minėti Smurto prieš vaikus prevencijos dieną ne tik lapkričio 19-ąją, bet ir kasdien.
Ir vienas nuskriaustas vaikas yra per daug. Todėl netolerancija smurtui, agresijai prieš vaiką turi augti, kartu su visuomenės supratimu kokios yra smurto formos, gebėjimu jas atpažinti ir noru padėti vaikui augti saugioje, bręsti ir ugdytis tinkamoje aplinkoje.
„Įprasta smurtu laikyti tik fizinio skausmo sukėlimą, bet daugelis vaikų nuolat kenčia ir kitas smurto formas – psichologinį, seksualinį smurtą, nepriežiūrą ar atstūmimą. Visos jos gniuždo vaikus, moko agresyvaus elgesio. Nebūkime abejingi, skirkime vaikams daugiau dėmesio, nenusisukime nuo vaiko, kai jis garsiai ar nebyliai šaukiasi pagalbos. Jūsų dėmesys ir neabejingumas gali padėti išsaugoti laimingą vaikystę“, – kviesdama visuomenę bendrauti be prievartos ir nebūti abejingą skriaudžiamam vaikui, sakė Ž. Ginaitė.
Pasak vaiko teisių gynėjos, kad šeimoje bręsta ar jau yra įsisenėjusi problema, parodo vaiko elgesys. Iki tol linksmas buvęs vaikas vaikšto sudirgęs, ima muštis, vengia mokyklos. Dažniausiai vaikai pasikeitusiu elgesiu signalizuoja apie problemą šeimoje, ugdymo įstaigoje. Suaugusiems būtina tai pastebėti, pasikalbėti su vaiku ir nebijoti kreiptis pagalbos.
Apie visuomenėje egzistuojančios smurto prieš vaikus problemos mastą kalba ir skaičiai.
Šiais metais Panevėžio apskrityje jau užregistruoti 2385 pranešimai apie galimus vaiko teisių pažeidimus, 408 iš jų – apie galimus smurto prieš vaikus atvejus.
Fizinės bausmės, galimai, taikytos 18 vaikų, fizinį smurtą (išskyrus fizines bausmes) patyrė – 94, psichologinį – 10, seksualinį – 20 apskrities vaikų. 100 nepilnamečių galimai susidūrė su nepriežiūra ir apleistumu.
„Už kiekvieno šio skaičiaus – vaikas ir jo likimas. Todėl nelikite abejingi agresijai ir prievartai, rimtai vertinkite bet kokį įtarimą dėl smurto prieš vaikus ir apie tai nedelsiant informuokite vaiko teisių apsaugos specialistus ar policijos pareigūnus“, – ragina Ž. Ginaitė.
Ji pabrėžia, kad tik visuomenės nepakantumas bet kokiai smurto formai gali užtikrinti, kad kiekviena diena taps smurto prieš vaikus prevencijos diena.
Pažinkite smurto formas
Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatyme nurodomos keturios smurto formos:
- fizinis smurtas apibūdinamas kaip tyčinis veiksmas ar veiksmai prieš vaikus, taip pat fizinės bausmės;
- psichologinis – tyčinis sistemingas vaiko teisės į identiškumą pažeidinėjimas, vaiko žeminimas, patyčios, gąsdinimas, vaiko normaliai raidai būtinos veiklos trikdymas, asocialaus elgesio skatinimas;
- seksualinis – tyčiniai nusikaltimai, tokie kaip išžaginimas, seksualinis prievartavimas, privertimas lytiškai santykiauti, lytinės aistros tenkinimas, seksualinis priekabiavimas
- vaiko nepriežiūra – smurto forma, kuri reiškia nuolatinį vaikui būtinų fizinių, emocinių ir socialinių poreikių netenkinimą ar aplaidų tenkinimą
Kur kreiptis, jeigu įtariate, kad smurtaujama prieš vaiką
Sužinojus apie smurtą prieš vaiką, reikia pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112. Psichologinę (emocinę) pagalbą galima gauti paskambinus į „Vaikų liniją“ telefonu 116111.
Į visus su vaiko teisėmis susijusius klausimus visada atsakyti pasiruošę ir „Pagalbos vaikams linijos“ konsultantai, į juos kreipkis – info@pagalbavaikams.lt.
Teritorinių vaiko teisių apsaugos skyrių specialistai reaguoja ir vertina kiekvieną pranešimą, apie galimą vaiko teisių pažeidimą, įskaitant ir bet kurios formos smurtą.