Kamuojanti liga tampa galvos skausmu: pažeidžia veidą ir visą kūną ​7 patarimai, kaip palengvinti požymius

2020 m. lapkričio 18 d. 18:14
Ieva Dragūnaitė
Atopinį dermatitą, dar kitaip vadinamą atopine egzema, specialistai neretai vadina civilizacijos liga. Atopinis dermatitas yra ir viena labiausiai paplitusių kūdikių ir vaikų odos ligų. Skaičiuojama, kad atopinis dermatitas nustatomas vis dažniau ir juo serga 10-20 proc. vaikų. Bet kartais atopinis dermatitas nepraeina net užaugus. Maža to, kai kurie šia liga suserga jau būdami suaugę. Nustatyta, kad iš viso šia liga serga apie iki 3 proc. suaugusiųjų.
Daugiau nuotraukų (3)
Norint palengvinti ligos sukeliamus nemalonius pojūčius, svarbu suprasti, kaip ji veikia, ir ką galima padaryti, siekiant nuraminti sudirgusią odą.
Ligai būdingos dvi fazės
Atopinis dermatitas – tai odos liga, pasireiškianti odos išsausėjimu, paraudimu, niežuliu. Jis gali pasireikšti bet kurioje kūno vietoje, tačiau dažniausiai pasitaiko kūno raukšlėse: kaklo, pažastų, alkūnių ir kelių linkiuose.
Ligai būdingos dvi fazės. Ūminė – odos būklės paūmėjimas. Lėtinė – laikotarpis tarp paūmėjimų, kai oda išlieka ramesnė.
Atopinis dermatitas ypač būdingas vaikams: maždaug 60 proc. visų sergančiųjų liga pasireiškia pirmaisiais gyvenimo metais, 90 proc. – per pirmuosius penkerius metus.
Atopinio dermatito priežastys nėra visiškai žinomos, tačiau pastebėta, kad tai susiję su pažeista odos barjero funkcija ir imuninės sistemos sutrikimais, dėl kurių oda aktyviau reaguoja į aplinkos veiksnius.
Taip pat įrodytas ryšys tarp atopinio dermatito ir alergijos: jei šeimoje kas nors serga šienlige arba astma, didesnė tikimybė, kad vaiko oda bus atopinė.
Neabejotinai daugiausia nemalonių pojūčių sukelia atopinio dermatito paūmėjimai, kai oda sudirgsta, ją ima labai niežėti. Natūrali reakcija į odos niežėjimą yra kasymasis, tačiau jis tik dar labiau pablogina būklę. Kasantis plinta bakterijos, niežulys dar labiau sustiprėja, o odą galima pažeisti tiek, kad ji ims šlapiuoti.
Paūmėjimai veikia ne tik odą. Gyvenimas sergant atopiniu dermatitu sukelia nepatogumų ir vargina. Ypač tai sunku pakelti vaikams ir jų tėvams, kurie turi stebėti, kaip kenčia jų vaikai.
Septyni patarimai, padėsiantys sumažinti paūmėjimų skaičių ir nuraminti odą
1. Nustatykite galimus sukėlėjus
Ligos paūmėjimus kiekvienam lemia skirtingi veiksniai. Odos reakciją gali iššaukti šiurkštūs ar sintetiniai drabužiai, tokie kaip vilna ar nailonas, ir alergenai, pavyzdžiui, žiedadulkės, dulkės ar augintinių plaukai. Nors maisto alergijos vaidmuo sergant atopiniu dermatitu nėra galutinai patvirtintas, nemažai tėvų pastebi vaiko ligos paūmėjimus suvalgius tam tikro maisto.
Atopinę odą gali sudirginti saulė: kūdikius reiktų saugoti nuo saulės, o vaikai saulėje turėtų būti ribotai, dėvėti apsauginius drabužius ir naudoti apsaugos nuo saulės priemones su labai dideliu SPF.
Taip pat kenkia pasyvus rūkymas, todėl šalia vaikų pasistenkite niekada nerūkyti.
Pabandykite užvesti mitybos dienoraštį. Jei mama žindo, tuomet turi kartu žymėti ir savo suvalgytą maistą. Jei keičiamas mišinys, taip pat reikia pasižymėti į kokį, ir pasižymėti kaip po suvalgyto maisto atrodo oda, kokios įtakos turėjo žarnynui. Ar pasireiškė pilvo pūtimas, viduriavimas, vidurių užkietėjimas. Be suvalgyto maisto stebėkite, kokie kiti aplinkos veiksniai daro įtaką jūsų vaiko odos būklei: stresas, gyvūnai, namų kvapai, skalbimo priemonės, ir aptarkite tai su gydytoju. Tai padės nustatyti galimus dirgiklius ir parinkti tinkamiausią odos priežiūros režimą jau pirmo vizito metu.
2. Kuo švelniau, tuo geriau
Rinkitės minkštus, odai malonius audinius, tokius kaip medvilnė ar linas, ir išskalbkite naujus drabužius bei patalynę, kad pašalintumėte po gamybos proceso likusius chemikalus. Skalbkite tik bekvapėmis hipoalerginėmis priemonėmis.
Prausiant atopinę odą, venkite agresyvių prausimosi priemonių, kurios gali pašalinti svarbius lipidus ir pažeisti jos subtilų apsauginį barjerą bei drėgmės balansą. Pamirškite vonias su putomis, šarminius muilus ir tokias stiprias medžiagas kaip natrio laurilo sulfatas. Prausimuisi naudokite švelnias priemones be muilo.
3. Ribokite maudynių laiką
Ypač mažiems vaikams maudynės vonioje labai patinka. Tai puikus metas smagiai praleisti laiką, tačiau per ilgai būnant karštame vandenyje oda gali išsausėti. Ribokite maudymosi laiką, naudokite šiltą, o ne karštą vandenį, vaikui paaugus, skatinkite praustis ne vonioje, o greitai išsimaudyti duše.
Šluostydami odą tapšnokite minkštu rankšluosčiu ir galiausiai drėgną odą patepkite drėkinamąja priemone. Taip ji geriausiai susigers ir turės teigiamos įtakos atopiškai odai.
4. Reguliariai drėkinkite odą
Rūpinantis atopine oda – svarbiausia palaikyti jos drėgmę. Rekomenduojama bent du kartus per dieną tepti odą visam kūnui skirta drėkinamaja priemone, rankas ir veidą greičiausiai reikės tepti dažniau. Naudokite priemones, specialiai skirtas atopinei odai, pavyzdžiui, „Eucerin AtopiControl“.
Gydytoja dermatovenerologė Ugnė Jarilinaitė – Grinaveckė pataria, pataria dieną rinktis lengvesnės tesktūros priemonę, pavyzdžiui, „Eucerin AtopiControl“ balzamą, tinkantį kūdikiams nuo 3 mėnesių amžiaus.
„Jis yra lengvesnės tekstūros, todėl jį rinkitės dienos metu, kai vaikas yra aktyvesnis, nesijaus lipnumo pojūčio ir greičiau susigers į odą. Losjoną, kremą, kurie yra riebesnės tekstūros, tepkite vakare nusiprausus, oda išliks labiau sudrėkinta nakties metu, todėl ir miegas bus ramesnis. Jei sausumas labai stiprus ar yra aktyvus paūmėjimas, kaip papildomą sluoksnį galima naudoti „Eucerin® Aquaphor“ tepalą ar purškalą. Ryte pastebėsite, kad vaiko oda tapo minkštesnė ir švelnesnė, ne tokia paraudusi“, – pataria medikė.
Balzamas taip pat tinkamas kasdienei priežiūrai, nurimus uždegimui, ryte ir vakare. Jei vaikas lanko baseiną, tai puiki priemonė naudoti iš karto po maudynių.
Nepamirškite, kad serga visa vaiko oda, todėl tepti emolientu ne tik bėrimus, bet visą kūną.
5. Fazėms pritaikyta priežiūra
Geriausias būdas pailginti laikotarpius tarp paūmėjimų ir nuraminti odą paūmėjimų metu – rinktis priežiūros priemones atitinkančias odos būklę.
Ūmios fazės metu, kai oda yra labiausiai sudirgusi tepkite odą puoselėjančia ir niežulį mažinti padedančia priemone, pavyzdžiui, „Eucerin AtopiControl“ intensyvaus poveikio kremu. Po to naudokite įprastą kasdienę drėkinamąją priemonę.
6. Jokio kasymosi
Paprasčiau pasakyti, nei padaryti. Svarbiausi atopinio dermatito požymiai yra niežulys ir lėtiniai ar pasikartojantys egzeminiai odos pažeidimai. Niežulys gali kamuoti visą dieną, tačiau paprastai jis sustiprėja vakare arba naktį. Suaugusiesiems nesikasyti paprasčiau, o vaikams tai tampa tikru iššūkiu.
Vis dėlto pasistenkite atitraukti vaiko dėmesį nuo kasymosi. Padėti gali mėgstamas žaislas – „kasymo lėlė“ – žaislas, kurį jie gali kasyti vietoje savo odos ar „kasymosi pirštinės“ – medvilninės kumštinės pirštinės arba pirštinės, ypač mūvimos naktį, kad nagai neliestų odos.
Dėl kasymosi dermatito pažeistose vietose oda sustorėja, paryškėja raukšlės. Kuriose kūno vietose atsiras pažeidimų, priklauso nuo paciento amžiaus ir ligos sunkumo.
7. Nekentėkite tyliai
Jei simptomai nesumažėja, būtinai kreipkitės į gydytoją. Dažniausios tėvų, auginančių atopiniu dermatitu sergančius vaikus, klaidos – nesubalansuota vaiko mityba, nereguliarus odos drėkinimas ir neteisingas hormoninių vaistų vartojimas. Tokiu atveju yra būtina gydytojo konsultacija.
atopinis dermatitas^Instantegzema
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.