Kada sunerimti, kaip elgtis ir kreiptis į specialistus pataria VUL Santaros klinikų Pediatrijos centro Vaikų infekcinių ligų skyriaus vedėja dr. Inga Ivaškevičiene ir Specializuoto vaikų ligų skyriaus gydytoja pulmonologe doc. dr. Sigita Petraitiene.
Požymiai, kada kreiptis į gydytojus
Rudenį, vaikams grįžus į ugdymo įstaigas, visuomet jaučiamas virusinių infekcinių ligų paūmėjimas.
„Padaugėjo jų ir šiemet, bet ne tiek daug, kaip pastaruosius praėjusius kelerius metus. Galima įžvelgti ir teigiamą koronaviruso pusę – išmokome dėvėti kaukes, plauti rankas, saugoti vaikus ir mažiau būti susibūrimuose. Tai apsaugo ir nuo kitų virusinių susirgimų“, – teigia dr. S.Petraitienė.
Vaikų infekcinių ligų skyriaus vedėja dr. I.Ivaškevičienė primena, kad vaikai dažniausiai serga virusinėmis infekcijomis ir didžioji dalis nėra gydoma kitaip, nei geriant daug skysčių, temperatūrą malšinant vaistais ir tiesiog pralaukiant, kol jos praeis.
„Svarbiausia, nepraleisti sunkios bakterinės infekcijos. Kuomet reikėtų sunerimti? Kai kūdikis atsisako žysti krūtį ar valgyti, tampa vangus, apatiškas ir nesidomi aplinka. Tėvai turėtų atkreipti ir į pasikeitusi kvėpavimą – galbūt jis dažnesnis, sunkesnis, kvėpuojant virpa nosies sparneliai. Daug sako ir odos spalva, ji gali tapti pilkšva, marmurinė. Tuomet reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją arba, jei kelia didelį nerimą, važiuoti į priimamąjį“, – paiškina I.Ivaškevičienė.
Aišku, tėvai kartais linkę perdėti ir į skubią pagalbą lekia vos vaikui sukarščiavus. Pasak gydytojų, taip elgtis neverta, pirmiausia rekomenduojama duoti vaistų nuo temperatūros, palaukti ir stebėti situaciją.
„Be to, nesitikėkite, kad temperatūra nukris per dešimt minučių. Vaistai suveikia per valandą“, – priduria S.Petraitienė.
Ne visas ligas reikia gydyti
Laikoma, kad pradėjus lankyti ugdymo įstaigą vidutiniškai vaikai serga 6-8 kartus per metus. Specializuoto vaikų ligų skyriaus gydytoja pulmonologė priduria, kad nevertėtų jaudintis, jei taip atsitinka net ir 10-11 kartų.
Gydytojos šypteli, kad liaudies išmintis, jog sloga trunka septynias dienas negydoma, o gydoma – savaitę, vis dar aktuali ir kažkokių priemonių, išskyrus nosies valymą, papildomai imtis nereikėtų. Vaikus reikia mokinti išsipūsti nosį, o jeigu jie labai maži – valyti su siurbtukais patiems. Tik į išvalytą nosį galima lašinti įvairius vaistus, kurie veikia per gleivinę, todėl ir svarbu švari nosis.
Bronchitas irgi išgyja per 2-3 savaites, tik svarbu stebėti, kad jis nesikomplikuotų į sunkesnes ligas, kaip sinusitą ar plaučių uždegimą.
„Tėvai jaudinasi dėl kosulio, bet iš tiesų, kosulys yra apsauginė organizmo reakcija į svetimkūnį, patekusį į kvėpavimo takus. Kai žmonės dėl įvairių priežasčių nemoka ar negali kosėti, tuomet reikia sunerimti“, – paaiškina S.Petraitienė.
Taip pat vertėtų papildomai pasikonsultuoti su gydytoju jei kosulį apsunkina dusulys arba atsiranda drėgnas kosulys su žalsvais ar gelsvai sekretais, kurie gali rodyti bakterinę infekciją.
„Pasirodžiusius pirmiesiems simptomams linkime iškart likti su vaiku namuose. Gal ir dienos kitos užteks, kad vaikas pagytų. Gaila, bet tėvai dažniausiai ignoruoja liga, nori užbaigti darbus ir tik tada jau skirti laiko vaikui, o liga būna paūmėjusi, vaikas tuo tarpu lankydamas darželį ar mokyklą, gali užkrėsti kitus“, – pastebi specialistės.
Gali sirgti dviem virusais
Aišku, šį sezoną daugiausiai nerimo kelia gripas ir jo panašumas į COVID-19.
„Simptomai tiek gripo B, tiek koronaviruso labai panašūs, todėl pagal juos šias virusines infekcijas atskirti net neįmanoma. Tad vaikams, įtarus gripą ar COVID-19, iš vieno tepinėlio bus atliekami abu tyrimai – ir koronaviruso, ir gripo“, – apie VUL tvarką paaiškino S.Petraitienė.
Daug klausimų kelia tai, kad daugeliu virusinių infekcijų vaikai serga sunkiau už suaugusiuosius, bet ne COVID-19 – juo dažniausiai vaikai serga lengvesne ar net besimptome forma.
Baiminamasi dar vieno scenarijaus – vienu metu sergančių ir gripu, ir koronavirusu mažųjų pacientų.
„Infekcinės ligos gali apsunkinti viena kitos eigą. Šių dviejų virusinių infekcijų kombinacija gali baigtis labai liūdnomis išeitimis. Todėl, jei dar abejojate, skiepyti vaikus nuo gripo ar ne, pagalvokite apie banalią situaciją – vaikas susirgo, sukarščiavo, o jums didžiausias klausimas, kuriuo virusu? Jei būtų paskiepytas, gripu sergama lengvesne forma ir tėvams daug mažiau streso“, – pabrėžia dr. I.Ivaškevičiene.
Nuo viruso tiriami visi
Besiruošiant ligų sezonui, ligoninės imasi visų priemonių, kad galėtų užtikrinti didžiausią įmanomą saugumą tiek sergantiems, tiek personalui. Santaros klinikų specialistės pasidžiaugė išskirtine ligoninės galimybe karščiuojantiems pacientams į priimamąjį patekti iš lauko įėjus į privačią laukimo palatą, kur gydytojas ateina įvertinti būklės.
Jei nustačius diagnozę išleidžiama namo, koronaviruso testas neatliekamas, jei būklė sunkesnė, vaikas guldomas į stacionarą, jis atliekamas visiems be išimties.
„Tėvai piktinasi, svarsto, nori to ar ne. Noriu pabrėžti – tai nėra tik apie jus. Už to slypi infekcijų kontrolė, personalo saugumas. Tai nėra rekomendacinio pobūdžio tyrimas, bet privalomas visiems“, – primena dr.I.Ivaškevičienė.
Molekulinis tyrimas standartiškai užtrunka šešias valandas. Jei ligonio būklė sunki, reikalinga skubi pagalba, daromas greitesnis tyrimas, kurio rezultatai paaiškėja per valandą. Kadangi jis brangesnis, atliekamas tik būtinais atvejais, o ne visiems hospitalizuojamiems ligoniams.