Gydytojas V. Morozovas – apie tai, ką daryti, jei vaikas jaučia peršalimo simptomus ir perdėtus mokyklų reikalavimus

2020 m. rugsėjo 16 d. 15:37
Kilus daugybei diskusijų, kaip reikėtų elgtis mokykloje ar darželyje patvirtinus koronaviruso (COVID-19) atvejį, ar nustačius, jog vaikas ar darbuotojas turėjo didelės rizikos sąlytį su sergančiuoju Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) organizavo virtualią vaizdo konsultaciją. Joje praktiniais patarimais ir įžvalgomis dalijosi ir šeimos gydytojas Valerijus Morozovas, kuris atsakė į daugybei tėvų kylančius klausimus.
Daugiau nuotraukų (12)
Virusas, kaip ir visi
Konsultacijos metu gydytojas pastebėjo, kad prasidėjus rudeniui jis su kolegomis sulaukė daugybės tėvų klausimų, ką daryti, jei vaikams pasirodo peršalimo simptomai.
„Didžioji dalis tėvų nežino ką daryti, kaip gydyti vaiką, kuriam galbūt yra COVID-19 atvejis. Lygiai taip pat kyla klausimas, o kaip įrodyti mokyklai, kad vaikas neserga šiuo virusu. Abiem atvejais negalima pasakyti nieko daugiau nei kartodavome tėvams prieš metus ar kelis – jei vaikas serga, nesvarbu koks virusas, jis turi likti namuose“, – pabrėžė V.Morozovas.
Ne kartą savo pranešime šeimos gydytojas akcentavo, kad koronavirusas yra lygiai toks pat, kaip kiti virusai ir elgtis reikėtų lygiai taip pat, kaip ir vaikui sergant gripu, roto, noro ar entero virusais.
„Svarbiausia, protingas elgesys – mylėkite savo vaiką, rūpinkitės juo, pasirūpinkite, kad gerai jaustųsi, neveskite į ugdymo įstaigą, pasilikite su juo ir stebėkite jo savijautą. Jei blogėja – kreipkitės į gydytojus. Jei reikia socialinių garantijų – taip pat kreipkitės į juos. Visiškai nesvarbu kokiu virusu sergantį vaiką vesite į mokyklą, jis vis tiek išplatins“ – teigė sveikatos specialistas.
Susirgus – stebėti
Pagrindinis skirtumas sergant koronavirusu tai, jog vaikai serga lengviau. Kadangi forma būna lengvesnė, jie serga trumpiau.
„Besimptomis atvejis koronavirusą platins trumpiau, nei sunkiai sergantis, kuris šį virusą platina ilgiau. Kai tik atsirado ši infekcija, buvo spėliojama, kad vaikai yra super platintojai, vadinama penktoji kolonija, bet iš tiesų taip nėra. Vaikų pasveikimas yra lengvesnis ir manoma, kad praėjus trims dienoms po simptomų pabaigos, kai sergama savaitę, sergantysis nebėra užkrečiamas“, – JAV rekomendacijomis vadovaujasi gydytojas.
Jis taip pat primena tėvams, kad jei vaikas skundžiasi gerklės, galvos skausmais ar sloguoja – net nesvarstant, kad jis galbūt serga koronavirusu,  būtina jį palikti namuose ir stebėti. Kartais tai būna paprasčiausias pervargimas ir po pusdienio simptomai praeina. Jeigu ne – teks likti namuose ilgiau, o darželio ar mokyklos bendruomenę būsite apsaugoję nuo viruso, kad ir koks jis bebūtų.
Sveikumo pažymų nėra
Nedarbingumo pažymėjimą vaikų iki 14 metų priežiūrai ligos atveju namuose tėvams išduoda šeimos gydytojas, nereikia bijoti prašyti jo net vienai dienai.
Daugelis tėvų moka susitvarkyti su įprastais viruso simptomais – numušti temperatūrą, palengvinti kvėpavimą, pasirūpinti vaiko suvartojamų skysčių kiekio padidinimu.
„Į įstaigą vaikas pradeda eiti, kai jis kartu su tėvais nusprendžia jog yra sveikas. Gydytojas čia nereikalingas. Pirma, dėl to, kad įstatymiškai nėra jokios formos, kurią galime pateikti, kaip motyvuojančią įstaigai, jog vaikas nebeserga. Antra, nėra jokio medicininio būdo patikrinti ar vaikas sveikas. Be to, vaiką vesti į gydymo įstaigą, jei simptomai nesunkėja, nėra jokio reikalo, nes taip tik didinamas kontaktų kiekis“, – keletą kartų šia informacija dalijosi V.Morozovas.
Tad mokyklų ar darželių vadovų reikalavimas atnešti gydytojo pažymą, kad vaikas yra sveikas, neturi jokio pagrindo.
Žinoma, ugdymo įstaiga turi kontroliuoti vaikus, tikrinti temperatūrą, nes dažnai reikalavimo, nevesti sergančių mokinių, tėvai nesilaiko. Jei yra aukštesnė nei 37,2 laipsnių temperatūra, vaikas siunčiamas į namus ar laukia izoliuotoje patalpoje (tik ne palapinėje, o kabinete), kol atvyks tėvai.
Kosėjimas kosėjimui nelygus
Lygiai taip pat ugdymo įstaiga negali kontroliuoti ir versti atlikti koronaviruso tyrimus, jei vaikas sloguoja ar karščiuoja.
„Apie tai, jog reikia patikrinti dėl koronaviruso sprendžia nei tėvai, nei gydytojai, kurie gali tik rekomenduoti tai padaryti. Pagal skaitmenizuotą algoritmą būtinybę atlikti COVID-19 testą sprendžia mobilių stotelių komanda“, – priminė šeimos gydytojas.
Lygiai taip pat dėl karantino, izoliacijos nurodymus duoda ne mokyklos vadovybė, bet NVSC specialistai. O gydytojai, gavę elektroninę pažymą iš NVSC šių mokinių tėvams gali suteikti nedarbingumo pažymą.
Klinikiniai koronaviruso kriterijai yra kosulys, karščiavimas, apsunkintas kvėpavimas ir staigus skonio, uoslės praradimas. Mažesni vaikai dažnai negali įvardinti, kad nebejaučia skonio, bet tai pasireiškia, kai vaikas pasako, kad jam nebeskanūs jo mėgstami produktai.
Koronaviruso simptomas kosulys nėra tik trumpas pakosčiojimas ryte dėl sauso oro ar alerginės slogos. Sunerimti verta, kai suaugęs ar vaikas kosėja valandą arba tris kartus per dieną ilgesniais intervalais.
Apsunkintą kvėpavimą tėvai gali pastebėti, jei vaikas vangesnis, nenori žaisti judrių žaidimų.
Vienintelis laboratorinis tyrimas yra imamas iš nosiaryklės: „Jokie greitieji testai negali teigti, kad tai nėra infekcija. Jie labiau skirti atrankai, tipologiniams tyrimams tam, kad rasti tuos, kuriems testas reikalingas. Tėvams patiems nereikia domėtis šiais tyrimais, nes apie tai sprendžia visuomenės sveikatos priežiūros specialistai.“
Konferencijos metu gydytojas V.Morozovas ramino tėvus, kad koronavirusas yra lygiai taip, kaip ir visi kiti virusai, tad greičiausiai liks mūsų visuomenėje ilgam.
„Nereikia paniškai žiūrėti į šią situaciją. Iš principo pasikeitė vienas dalykas – bus dažniau atliekami tyrimai dėl dar vienos infekcijos. Jei tirdavome dėl gripo, roto, noro, streptokoko, šiuo metu galvosime padaryti dar vieną tyrimą. Visa kita priežiūra ir elgesys lieka tas pats“, – priminė gydytojas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.