Budinčioji globotoja Ada: vaikams galime padėti ne tik žodžiais, bet ir patys dalyvaudami jų gyvenimuose

2020 m. rugpjūčio 4 d. 15:29
53-ejų vilnietė Ada budinčiąja globotoja dirba jau nuo 2018 metų. Kartu su savo sutuoktiniu vaikus prižiūrinti globotoja mano, kad sunkiai gyvenantiems vaikams gali būti naudingi ne tik palaikančiais žodžiais, bet ir darbais. Su pašnekove kalbamės apie jos patirtį tapus budinčiąja globotoja.
Daugiau nuotraukų (2)
Apie pasiūlymą tapti budinčiąja globotoja Ada sužinojo perskaičiusi skelbimą laikraštyje. Aptarusi tokią galimybę su savo sutuoktiniu ir sulaukusi iš jo stipraus palaikymo, Ada į savo šeimą įsileido pirmuosius globotinius.
„Mes suvokiame, kad vaikams galime padėti ne tik žodžiais, bet ir patys dalyvaudami jų gyvenimuose“, – apie savo sprendimą tapti budinčiąja globotoja pasakoja Ada.
Prieš tapdama budinčiąja globotoja Ada turėjo praeiti specialius globotojams skirtus mokymus. „Mokymai truko maždaug du mėnesius, po kartą į savaitę. Mokymus lankėme kartu su vyru“, – teigia globotoja.
VšĮ „Vaikų ir paauglių socialinis centras“ globos centro budinčioji globotoja Ada jau turi sukaupusi nemažai patirties globojant vaikus. Ji su sutuoktiniu vaikus laikinai prižiūri nuo 2018 metų, per tą laiką rūpinosi 3 ir 6 metų vaikais, o dabar prižiūri 8 ir 12 m. amžiaus mergaites.
„Pirmasis globotinis į mūsų šeimą atkeliavo, kai jam buvo treji metukai. Dabar jis jau gyvena su savo biologine šeima. Vėliau visus metus globojome mergaitę, kuriai buvo šešeri.
Žinoma, su vyru visuomet jaučiame jaudulį priimdami globoti naujus vaikus, tačiau esame užauginę keturis vaikus savo šeimoje. Turiu pakankamai patirties augindama ir prižiūrėdama vaikus ir dabar noriu šią patirtį panaudoti padėdama kitoms šeimoms, kurios šiuo metu turi vienokių ar kitokių problemų savo gyvenime“, – pasakoja budinčioji globotoja Ada.
Šiuo metu Ada su savo sutuoktiniu prižiūri dvi romų tautybės mergaites. Ada teigia, kad jos kultūriniai skirtumai negąsdina. „Vyresniajai sesutei šiuo metu yra dvylika metų, jaunesniajai – aštuoneri. Mergaitės yra romų tautybės.“
Ados nuomone, globojant vaikus, svarbu ne tik pasirūpinti jų būtiniausiais poreikiais, bet ir stengtis užmegzti su jais ryšį.
„Stengiamės pasirūpinti visais mergaičių poreikiais, kartu su jomis atostogaujame, su vyru rengiame joms įvairias išvykas, ruošiame kartu pamokas. Iš esmės tiesiog stengiamės būti geriausiais draugais savo globojamiems vaikams ir palaikyti juos bet kokioje gyvenimo situacijoje.“
Ada pritaria minčiai, kad vyresnio amžiaus vaikai į šeimą integruojasi šiek tiek sunkiau, tačiau pati dar nesusidūrė su iššūkiais, kurių negalėtų įveikti.
„Kiekviena diena su globojamais vaikais praeina taip pat, kaip ir su savomis atžalomis. Stengiamės, kad globojami vaikai namuose jaustųsi jaukiai, negalvotų apie tai, kad buvo nuskriausti ar palikti savo šeimos“ – apie savo kasdienybę su globojamais vaikas pasakoja Ada.
Nors Vilniuje šiuo metu yra bene 600 globėjų ir 30 budinčių globotojų, kurie kasdien į savo šeimas įsileidžia globojamus vaikus, budinčiųjų globotojų vis tiek trūksta.
„Tikrai norėtume pakviesti ir padrąsinti tėvus, kurie galvoja tapti budinčiaisiais globotojais. Iš savo asmeninės patirties, galiu pasakyti, kad šiame darbe jūs niekada neliksite vieni. Jei iškils bet kokių klausimų ar susidursite su nesklandumais, jums visuomet padės mūsų centro profesionali komanda.
„Mes bendradarbiaujame su Vaikų ir paauglių socialiniu centru, kuris suteikia visapusišką pagalbą tėvams ir vaikams. Šio centro komandoje dirba itin profesionali ir pasišventusi komanda, sudaryta iš socialinių darbuotojų bei psichologų. Centras taip pat pasirūpina, kad globotiniams netrūktų drabužių, avalynės, duoda vežimėlį, lovytę ar kitus daiktus, kurių gali prireikti“, – sako Ada.
Vilniaus miesto savivaldybė rūpinasi globėjais ir įtėviais, pagalbą jiems teikia 5 globos centrai. Vienas jų, VšĮ „Vaikų ir paauglių socialinis centras“ globos centras, Vilniuje teikiantis nemokamą socialinę ir psichologinę pagalbą bei paramą globėjų ir įtėvių šeimoms, budintiems globotojams, vykdo budinčių globotojų, globėjų ir įtėvių paiešką, organizuoja mokymus, savitarpio pagalbos grupes ir kitas veiklas. Globos centro paslaugas gali gauti visos Vilniaus miesto globėjų ir įtėvių šeimos, taip pat asmenys, svarstantys apie globą ir įvaikinimą.
Medžiaga parengta pagal Vilniaus miesto savivaldybės užsakymą. Turinys apmokėtas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.