Gimtadienis baigėsi liūdnai
„Internatūros metu vienas patyręs vaikų chirurgas pasakė: „Kol batutai bus tokie populiarūs, tol vaikų chirurgams darbo netrūks.“ Tuo įsitikinau praėjusiais metais, kai traumos patirtos ant batutų, atrodo, buvo numeris vienas tarp visų, o pasitaikydavo budėjimų, kai daugiau nei pusė per parą konsultuotų vaikų prieš atvykstant pramogaudavo ant batutų“, – teigia specialistas.
Tai ne tik asmeninė mediko nuomonė, bet ir Pasaulinės vaikų chirurgų ir traumatologų organizacijos patarimas, kurie nerekomenduoja vaikams tokio laisvalaikio praleidimo būdo, dėl didelės traumų rizikos.
Nors tokios traumos dažnesnės vasarą, kai kiemuose pastatomi batutai, jų būna visus metus, nes daugybė vaikų pramogauja ar švenčia gimtadienius batutų parkuose.
„Pavyzdžiui, viena ketvirtokų klasė šventė metų baigimą ir į ligoninę atvyko keturi klasės draugai, iš kurių tik vienas atsipirko sumušimu. Likusiems diagnozuoti įvairūs lūžiai ir, aišku, ne tokia linksma vasaros atostogų pradžia su gipsu ant kojos ar rankos. Arba vienas gimtadienis jubiliatui buvo toks įsimintinas, nes po to kelias paras praleido ligoninėje dėl smegenų sukrėtimo“, – prisimena gydytojas rezidentas.
Gali baigtis mirtimi
Susižeisti ant batuto šokinėjant tikimybė didesni, jei batutas pastatytas nedideliame kieme, kur aplink yra kitų objektų, nėra apsaugų ar batutas stovi nelygioje vietoje. Žinoma, o dažniausiai, jei juo vienu metu šokinėja daugiau vaikų.
Bandymas atlikti triukus gali baigtis ne tik traumomis, bet ir mirtimi dėl stuburo ar galvos traumų.
„Keletas studijų aprašo, kad iš visų pacientų patyrusių traumas ant batutų nuo 10% iki 17% patiria galvos ir kaklo traumas. Visgi dauguma traumų: raiščių patempimai, sumušimai, nubrozdinimai, tačiau pasitaiko įvairių lūžių, ypač mažesnio amžiaus vaikams, daliai prireikia hospitalizavimo ir operacinio gydymo“, – vardija B.Jonuška.
Pagrindinės taisyklės
Jei šokinėti ant batuto vis tiek labai norisi, gydytojas rezidentas dalijasi rekomendacijomis, kaip išvengti traumų ant jo:
Jaunesniems nei 6 metų vaikams neleisti šokinėti ant batutų.
Vaikai šokinėjantys ant batutų turi būti prižiūrimi suaugusiųjų.
Vienu metu ant batuto gali būti tik vienas vaikas.
Neatlikinėti triukų, salto ir įvairių apsisukimų ore.
Pagrindas po batutu turi būti lygus.
Šalia batutų neturi būti jokių objektų: medžių, pastatų, kitų žaidimų įrenginių.
Turi būti naudojami apsauginiai tinklai, spyruoklės pridengtos.
„Ar tai geras laisvalaikio praleidimo būdas jūsų vaikui – spręskite jūs. Suprantu, kad labai sunku vaikui pasakyti ne, kai draugai krykštauja šokinėdami ir kviečia kartu, tačiau kaip ir minėjau, kad tai viena iš dažniausių traumų priežasčių“, – primena B.Jonuška.
Daugiau būsimo vaikų chirurgo patarimų – www.instagram.com/beleolt/