Lietuvoje jau šešerius metus patys tėveliai turi galimybę palaidoti persileidimo ar aborto metu mirusius vaikelius (iki 22-os nėštumo savaitės), tačiau sudėtingoje situacijoje ne visi gali arba tiesiog nesužino apie tokią galimybę.
Kas penktas fiksuojamas neštumas baigiasi persileidimu ir dažniausiai jis įvyksta pirmąjį neštumo trimestrą, kai apie nėštumą aplinkiniai net nežino. Todėl vaikelio laidojimas ir gedėjimas tampa vidine šeimos problema apie kurią nekalbama, net varžomasi kreiptis į specialistus psicho-emocinės pagalbos.
Spalio 13 d., sekmadienį, po 12 val. Šv. Mišių Šiluvos bazilikoje antrus metus iš eilės šio miestelio kapinėse buvo palaidoti iki 22-os nėštumo savaitės ligoninėse po persileidimo ar aborto mirę kūdikiai. Šv. Mišias aukojo Kauno arkivyskupijos vyskupai ir kunigai.
Laidotuvėse gausiai dalyvavo netektį patyrusieji tėvai ir jų artimieji. Vyskupas augziliaras Saulius Bužauskas ragino melstis už šeimas patyrusias vaikelio netektį ir sakė, kad žmogaus vaisių ar embrioną nuo pat prasidėjimo nepaisant ar jis žuvo pats ar jo gyvybė buvo nutraukta savanoriškai, reikia gerbti kaip ir kiekvieno žmogaus palakus.
„Mažos būtybės nors ir neturėjo vardo jau yra Dievo vaikai. Tikime, kad Amžinybėje susitiksime kaip viena Dievo vaikų šeima“, – sakė ganytojas.
Šiomis laidotuvėmis Šiluvos kapinėse yra įgyvendinamas LR Sveikatos apsaugos ministro (SAM) 2019 m. birželio 11 d. įsakymas (Nr. V-697), kuriuo medicinos įstaigos įpareigotos embrioną ir vaisių iki 22-os nėštumo savaitės atskirti nuo medicininių atliekų, rinkti iki pusės metų, kremuoti ir palaidoti.
Kauno arkivyskupija bendradarbiauja su medicinos įstaigomis dėl paskutinio šio įsakymo punkto – palaidoti. Buvo kreiptasi į Raseinių rajono savivaldybę. Ji Šiluvos kapinėse skyrė kapavietę, kur kasmet yra laidojami Kauno arkivyskupijos teritorijoje veikiančiose ligoninėse palikti minėtų vaikelių palaikai. Padėka Kauno „Anapilis“ ir Raseinių R. Tamavičiaus laidojimo įmonėms už neatlygintiną pagalbą.
Lietuva yra viena pažangiausių Europos valstybių, kurioje embrionas nuo pat prasidėjimo laikomas žmogaus palaikais, o ne medicinine atlieka. Nuo 2018 m. gegužės 1 d. mūsų šalyje įsigalioję LR Žmonių palaikų laidojimo įstatymo pakeitimai pripažino žmogumi vaisių iki 22-os nėštumo savaitės ir suteikė teisę būti palaidotam. Po to SAM ministro įsakymu (Nr. V-570) buvo leista tėvams pasiimti palaidoti tokius vaikelius šeimos ar neatlygintinai skirtame naujame kape, užpildant ligoninėje prašymą per keturias dienas nuo įvykusio persileidimo ar aborto.
Panašių kapų galima rasti Latvijoje, Lenkijoje, Italijoje, JAV bei kitose šalyse. Šiluvoje esanti kapavietė yra kol kas vienintelė bendra Lietuvoje, būtent šitokiems vaikeliams skirta ir kas metai pildoma spalio 13 d.
Prie kapavietės Šiluvoje siekiama sukurti unikalų paminklinį antkapį, primenantį nertus angelus. Čia visi galės užsukti, prisėsti, pasimelsti ar tiesiog pabūti. Paminklas apims dvi dvivietes kapavietes ir bus net 5,6x2,5 metrų dydžio. Lėšas paminklui renka asociacija „Padedu augti“.