Nuo kokio amžiaus vaiką galima išleisti keliauti vieną: I. Skuodienės patarimai, kaip apsaugoti vaikus

2024 m. sausio 10 d. 11:20
Po visą Lietuvą sukrėtusio devynmetės kaunietės pagrobimo iš autobusų stotelės tėvams natūraliai kyla klausimas: kur riba tarp vaiko savarankiškumo ugdymo ir jo saugumo užtikrinimo? Kokio amžiaus vaiką galima išleisti savarankiškai vykti į mokyklą, būrelius, treniruotes?
Daugiau nuotraukų (5)
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos vadovė Ilma Skuodienė, trečiadienį kalbėdama spaudos konferencijoje, pabrėžė, kad tokie atvejai, kaip pastarasis, iš tiesų yra itin reti, bet visgi jie nutinka.
„Mūsų, tėvų, pareiga pasirūpinti vaikų saugumu. Labai svarbu apie saugumą kalbėtis su vaikais namuose jiems suprantama kalba“, – sakė pareigūnė.
Pasak I.Skuodienės, šeimoje reikia susitarti, nuo kada vaikas gali keliauti vienas, atsižvelgiant į jo individualias savybes.
„Pagal įstatymą vaikas nuo šešerių metų gali likti vienas namuose, be asmenų nuo 14 m. priežiūros, bet būtina atsižvelgti į kiekvieno vaiko raidą, gebėjimą pasirūpinti savimi“, – akcentavo I.Skuodienė.
Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos vadovė pasidalino keliomis rekomendacijomis, kaip užtikrinti savo vaikų saugumą.
1. Aptarti kelią.
Jei sutariate, kad vaikas eis vienas, labai svarbu aptarti kelią, kuriuo jis eis, kad vaikas netrumpintų kelio eidamas nesaugiomis vietomis, pvz. per miškelį. Sutarkite saugų maršrutą, apšviestą, vengiant nuošalių, gamyklinių vietų, reikia vengti stotelių, kur maršrutai reti. Jeigu vaikas grįžta vėlai iš treniruotės – su vaiku įvertinkit, ar tikrai saugu pareiti vienam iš stotelės.
2. Palaikyti ryšį.
Būtina palaikyti su vaiku ryšį, tai gali būti laikrodukas, sekimo programėlės telefone. Programėles turėti ne vienam iš tėvų, o įsidiegti abiem, taip pat seneliams. Kad būtų galima susisiekti su vaiku, jei išsikraus jo telefonas, turite turėti vaiko draugų, bendraklasių, taip pat jų tėvų telefono numerius.
3. Telefono nelaikyti rankose.
Pakalbėkite su vaikais apie apiplėšimus einant gatvėje, telefonų atiminėjimą. Einant telefonas turi būti ne rankose, o saugiai padėtas.
4. Saugumas internete.
Vis dar mažai suprantam apie pavojus socialiniuose tinkluose. Jei vaikas namuose, dar nereiškia, kad jis saugus. Per socialinius tinklus gali būti vykdomi įvairūs nusikaltimai, nuo seksualinio smurto, priekabiavimo iki apiplėšimų planavimo. Būtina stebėti, su kuo vaikas internete bendrauja. Paaiškinti, kad tas, kuris prašosi į draugus, gali būti visai ne tas žmogus. Jokiu būtu nepažįstamiems gyvai asmenims neduoti informacijos apie save.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.