Abu projektus iš liberalų parengto vadinamojo šeimų paketo teikė Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
„Jei mes neparodysime lyderystės viešajame sektoriuje, tuomet niekas ir nesikeis. <…> Siekiame, kad aplinka būtų maksimaliai draugiška šeimoms“, – sakė ji.
Per komiteto diskusiją Seimo Pirmininkė atkreipė dėmesį į aplinkybę, kad viešajame sektoriuje moterų dirba santykinai daugiau nei vyrų.
„Tai dar vienas argumentas, kodėl tokie vaiko priežiūros kambariai realiai reikalingi didelėse įstaigose“, – trečiadienį sakė V. Čmilytė-Nielsen.
Lietuvoje daugiau kaip 100 darbuotojų turinčių valstybės ir savivaldos įstaigų, į kurias nukreipiamas šis įstatymas, esama apie 150, jose 70 proc. kolektyvo sudaro moterys.
„Vien rekomendacija neturėtų didelės prasmės, todėl siūlyčiau priimti ryžtingesnę priemonę – prievolę viešojo sektoriaus institucijoms, kuriose dirba daugiau kaip 100 darbuotojų. Jos galėtų tapti pavyzdžiu privačiam sektoriui“, – siūlė V. Čmilytė-Nielsen. Komitetas tam pritarė.
Socialinių reikalų ir darbo komitetas taip pat apsvarstė Seimo Pirmininkės pateiktą Darbo kodekso pataisą, kuri viešajame sektoriuje dirbantiems ir vaikus iki trejų metų auginantiems tėvams numatytų galimybę dirbti 4 dienas per savaitę.
Pasak Seimo Pirmininkės, tai būtų alternatyva gyventojams, nusprendusiems iš vaiko priežiūros atostogų grįžti į darbą anksčiau.
„Atkreipiu dėmesį, kad apskritai apie keturių darbo dienų savaitę plačiai diskutuojama, kai kuriose valstybėse tokie bandomieji projektai pasiteisino. Šiuo atveju siūlymas apima nedaug valstybės žmonių, todėl tai irgi būtų bandomasis projektas“, – kalbėjo V. Čmilytė-Nielsen.