„Ne viena jauna mama juokauja, kad „miegas yra naujasis seksas“. Mažyliui užmigus norisi ir pačiai tuoj pat miegoti, o ne užsiimti lytiniais santykiais su partneriu. Kita jauna mama pasakoja, kad, ginekologei prabilus apie galimas kontracepcijos priemones, šiai nemigo išvargintos akys iššoko ant kaktos ir kilo noras isteriškai juoktis…
Būkite kantri, reikalai tikrai pasitaisys. Kai mažylio miego režimas labiau nusistovės, taps aiškesnis jo diktuojamas dienos ritmas, jūsų hormoninė sistema grįš į vėžes, lytinis gyvenimas tikrai susitvarkys ir vėl teiks džiaugsmą. O dabar nereikalaukite iš savęs daugiau, nei galite, suteikite kūnui galimybę ramiai sugyti. Straipsnyje rasite keletą patarimų, kurie bent šiek tiek pagelbės esamoje situacijoje.
Kada saugu vėl pradėti lytinį gyvenimą po gimdymo
Dažniausiai gydytojai rekomenduoja lytinius santykius atnaujinti praėjus bent šešioms savaitėms, kai baigiasi kraujavimas ir sumažėja infekcijos rizika, geriausia – po apsilankymo pas gydytoją ginekologą 6–8 savaitę po gimdymo.
Be abejo, su partneriu galite pradėti lytinį gyvenimą ir anksčiau, svarbu, kad jaustumėtės tam pasiruošusi. Tikrai nėra „teisingo“ laiko intymiam gyvenimui atnaujinti, todėl nereikia išsikelti jokio tikslo. Svarbiausia sulaukti, kol jausitės pasiruošusi tiek emociškai, tiek fiziškai.
Jei jūs vis dar nepasiruošusi lytiniams santykiams, tai irgi visiškai normalu. Artumo pojūtį gali sustiprinti ir bučiniai, apsikabinimai ar masažas. Tik kai pati nuspręsite, kad jau laikas, lytiniai santykiai bus natūralus žingsnis intymumo link, o ne neįveikiamas išbandymas.
Turėkite galvoje, kad po gimdymo praėjus aštuonioms savaitėms tik pusė porų grįžta prie lytinių santykių.
Kai kurios poros mylėtis pradeda anksčiau, o kitos vėliau. Dvyliktą savaitę po gimdymo maždaug trys ketvirtadaliai porų jau būna turėję lytinius santykius. Per pirmuosius metus po gimdymo praktiškai visos poros jau būna atnaujinusios lytinius santykius.
Jei patyrėte cezario pjūvio operaciją, tarpvietės plyšimą ar kirpimą, visiškai natūralu, jog pasiruošusi intymiems santykiams jausitės šiek tiek vėliau.
Kai abu būsite pasiruošę, verta aptarti ir nuspręsti, kokias kontracepcijos priemones naudosite. Net jei maitinate krūtimi ir mėnesinės dar nepasirodė, praėjus trims savaitėms po gimdymo yra tikimybė pastoti.
O kur tuo metu bus kūdikis?
Įtampa gali kilti ir dėl to, kad nežinote, ką tuo metu daryti su kūdikiu. Kai kurie gydytojai teigia, kad mylėtis toje pačioje patalpoje, kurioje yra nemiegantis kūdikis, galima iki mažyliui sukanka 6 mėnesiai. Vėliau reikėtų vengti lytinių santykių kūdikio akivaizdoje.
Kiti teigia, kad niekuomet nereikia mylėtis matant kūdikiui, net kol jis dar labai mažas. Juo labiau negalima to daryti prie ūgtelėjusio vaiko. Tai gali traumuoti mažylį, matytus veiksmus jis gali suvokti kaip tėčio agresiją prieš mamą ar kaip nors kitaip neigiamai.
Kiekviena pora pati turėtų nuspręsti, ar, kol kūdikis dar visai mažytis, mylėtis tame pačiame kambaryje (ant lovytės krašto galima užmesti antklodę ar pastatyti širmą), ar emociškai laisviau jie jausis tai darydami kitoje erdvėje, kūdikį palikę saugioje aplinkoje.
Jei galvojate mylėtis prie kūdikio jam miegant, turėkite omenyje, kad jis gali nubusti, kai to visai nesitikėsite. O nuolatinis tikrinimas, ar dar nenubudo, sukels papildomos įtampos jums abiem.
Laikina, bet nemalonu
Po gimdymo išskiriamas sumažėjęs estrogenų kiekis toks išlieka viso žindymo metu. Šis hormonas reguliuoja tam tikrus organizmo pokyčius: nevyksta ovuliacija, nėra mėnesinių. Kartu šis hormonas reguliuoja skysčių pusiausvyrą visame organizme ir makšties gleivių kiekį. Štai kodėl daugelis moterų jaučia nuolatinį sausumą makštyje, gali atsirasti nemalonus tempimo ar deginimo jausmas.
Mamos dažniausiai nerimauja dėl tokių nepatogumų santykių metu kaip skausmas, makšties sausumas ir tempimo jausmas. Daugumai moterų situacija pasitaiso praėjus keletui mėnesių po gimdymo. Tačiau vienai iš penkių moterų lytiniai santykiai vis dar būna skausmingi praėjus net ir pusantrų metų po gimdymo. Visada galite kreiptis pagalbos – aptarkite nerimą keliančius dalykus su savo ginekologe.
Visai gali būti, kad dar jaučiate skausmą tarpvietės plyšimo ar kirpimo vietoje. Net jei nepatyrėte nei kirpimo, nei plyšimo, makšties sritis gali būti pažeista, todėl kurį laiką bus skausminga. Jei jums buvo atlikta cezario pjūvio operacija, prireiks laiko, kol atsigausite. Kurį laiką, kol sugis siūlės, gali skaudėti randą.
Jei gleivinė nepakankamai sutepta, gali varginti skausmingi lytiniai santykiai (kurių norisi tik vengti), o po jų – kraujavimas. Dėl lytinių santykių metu patiriamų pojūčių moters lytinis gyvenimas tampa nevisavertis, kartais net visiškai nutrūksta.
Kaip įveikti makšties sausumą?
Paprastos priemonės – reguliarus makšties drėkinimas – padės išvengti diskomforto ir išspręsti galinčias atsirasti rimtesnes sveikatos problemas. Todėl laukti, kenčiant nemalonius pojūčius, tikrai neverta.
Taip pat įvertinkite, ar situacijos nepabloginate naudojamomis higienos ir švaros priemonėmis? Atsisakykite alergizuojančių, pernelyg kvapių skalbimo priemonių, dirginančiomis medžiagomis ir konservantais prisotintų prausiklių (ypač jeigu jais plaunama makštis), higieninių servetėlių.
Suvokimas apie pasikeitųsi kūną
Galite pastebėti, kad pasikeitė jūsų pačios suvokimas apie savo kūną. Galbūt didžiuojatės po nėštumo pasikeitusiu kūnu, o gal jums sunku susigyventi su šiais pokyčiais. Pastebėjote, kad vis dažniau jaučiate gėdą ir nebemylite savęs dėl po gimdymo likusio pilvo, strijų pažeistos odos ar ant išplatėjusių sėdmenų atsiradusio celiulito požymių? Viskas normalu ir suprantama.
Jei nerimaujate, kad savo partneriui esate nepatraukli, pasikalbėkite su juo apie tai. Labiausiai tikėtina, kad būsite maloniai nustebinta išgirdusi jo nuomonę apie save po gimdymo! O gal pasitikėjimo savimi pridės ir aktyvūs jūsų pačios veiksmai – trumputės mankštos namuose, o vėliau – treniruotės kartą per savaitę sporto klube.
Ar pavyks atsipalaiduoti?
Labai gali būti, kad pirmaisiais mėnesiais nepavyks atsipalaiduoti ir nejausite tokių pojūčių, kokius jautėte iki pastojimo. Gali būti, kad jaučiatės išsunkta dėl miego stygiaus. Jei maitinate krūtimi, lytinį potraukį gali slopinti ir hormonų pokyčiai.
Pirmieji trys mėnesiai būna problemiški net devynioms iš dešimties jaunų mamų.
Žema savivertė ar kitos problemos kenčiant nuo depresijos po gimdymo gali visai sumažinti lytinį potraukį. Jei jaučiate, kad blogos nuotaikos epizodai užsitęsė, būtinai pasisakykite savo artimiesiems – sutuoktiniui, mamai, šeimos gydytojai. Nors gali būti nedrąsu su gydytoja kalbėti apie seksualinius ir emocinius klausimus, atminkite, kad medikai susiduria su pačiais įvairiausiais negalavimais. Tokie klausimai gydytojos nenustebins ir nesutrikdys, o jums padės.
Partnerio abejonės
Gali nutikti ir taip, kad dėl lytinių santykių abejoja jūsų partneris, nes matė gimdymo eigą. Jis gali nerimauti, kad santykiai jums bus skausmingi, gali abejoti ir dėl savo paties jausmų. Kalbėkitės apie judviem rūpinčius dalykus. Dalydamiesi problemomis, sprendimą rasite greičiau. Jei partneris nori lytinių santykių anksčiau, nei esate pasiruošusi. Kalbėkitės.
Laikykitės tokios taisyklės: kuo mažiau interpretacijų apie tai, ką partneris galvoja, o daugiau pokalbių!
Natūralu, kad partneris gali jaustis atstumtas, tačiau jūs neturėtumėte jausti spaudimo ir skubinimo, kol nesate pasiruošusi. Santykiai turi būti malonūs jums abiem, o ne tapti dar viena rutinine pareiga.
Ką dar galiu padaryti?
- dažniau apsikabinkite;
- neskubėkite ir nekelkite sau tikslo, kad visi prisilietimai baigtųsi „tikru“ seksu;
- kadangi po gimdymo makštis yra išsausėjusi, naudokite lubrikantus. Atminkite, kad jei naudojate prezervatyvus, tinka tik vandens pagrindu gaminami lubrikantai. Aliejaus pagrindu pagaminti lubrikantai nenaudotini, nes gali pažeisti prezervatyvo sienelę;
- kai būsite pasiruošusi, neskubinkite reikalų, kad viskas vyktų kuo natūraliau ir patiktų abiem;
- jei pojūčiai tampa nemalonūs, iš karto pasakykite tai partneriui;
- pasirinkite tokią pozą, kuri būtų tinkama abiem; jei didžiausia jūsų problema – nuovargis, lytiniais santykiais pabandykite užsiimti per mažylio pietų miegą, o ne naktį;
- jei kūdikis atsibus, abu iš to pasijuokite ir laukite kitos pasitaikysiančios galimybės;
- nuolat darykite dubens dugno pratimus, kad ilgainiui atsistatytų makšties raumenų tonusas;
- nors tai ir nėra pagrindinė gerų lytinių santykių priežastis (seksas prasideda smegenyse!), tačiau palengvina situaciją;
- sveikai maitinkitės ir ilsėkitės, kai tik gali. Kūdikio priežiūra yra ekstremaliai daug jėgų reikalaujanti veikla, todėl praradusi daug energijos turite pasirūpinti ir savimi.
„Nėštumo kalendorius“ – nemokami atmintinių leidiniai tėvams: