„Mokykloje nuotolinį mokymą taikome jau ketvirta savaitė. Visą šį laiką kasdien stebime informaciją ir mokinių tėvų bei mokytojų reakcijas. Šiomis dienomis kaip niekad svarbu dalintis idėjomis ir visas problemas spręsti kartu. Daugiausia iššūkių tenka įveikti pradedant nuotolinį mokymą, todėl būtina jų neignoruoti, o drąsiai bei atvirai ieškoti sprendimų“, – tvirtina direktorius.
S. Ruzas dalijasi patirtimi, kuri padės tėvams efektyviau prisidėti prie nuotolinio ugdymo proceso ir pataria, kaip įvekti 3 nuotolinio mokymosi iššūkius
1.Tėvai turi praleisti daug laiko padėdami vaikams
Pasak S. Ruzo, kol situacija nauja ir neįprasta, visiems jos dalyviams tenka skirti daugiau laiko ir pastangų. Tačiau būtina nuraminti tėvus, kad laikas, praleistas su vaikais prie užduočių, tikrai trumpės. Mokytojai ir vaikai yra lankstūs bei greitai prisitaiko. Mokyklos patirtis rodo, kad šis mokymosi būdas ugdo vaikų savarankiškumą, o mokytojai įgunda naudotis programomis, atranda tinkamiausią darbo strategiją, todėl nuotolinis mokymasis tobulėja kiekvieną dieną.
Mokytojai turėjo sukurti ir įdiegti naujus mokymosi metodus, o tėvai turėtų pasirūpinti aiškia vaikų dienotvarke ir rutina. Nuotolinis mokymasis naudingas vaikams, nes jie gali dirbti savo tempu, nereikia prisitaikyti prie visos klasės, kai tik prireikia – galima daryti pertraukas. Tačiau tėvai turėtų padėti vaikams planuoti laiką ir neapleisti disciplinos. Tai padės sukurti mokymosi, o ne atostogų atmosferą. Tuomet vaikams bus paprasčiau įprasti prie naujų gyvenimo sąlygų.
2. Mokiniai nespėja atlikti užduočių
Tarptautinės mokyklos vadovo teigimu, nereikėtų tikėtis, kad nuotoliniu būdu vaikai ir mokytojai atliks tiek pat užduočių, kiek jų įveikdavo kartu dirbdami klasėse.
Didžiausias iššūkis mokytojams ir vaikams – pasikeitusi bendravimo forma. Klasėje visi buvo įpratę matyti vieni kitų akis ir emocijas, gyvai klausti ir aiškintis nesklandumus. Dabar pedagogai pabrėžia, kad itin svarbu skirti dėmesio kiekvienam vaikui individualiai, teirautis apie kiekvieno vaiko atliekamas užduotis, inicijuoti komunikaciją ir užtikrinti grįžtamąjį ryšį.
Stipriausia motyvacija vaikams mokantis – gyvas bendravimas, tai pabrėžė visi mokyklos mokytojai. Per dieną mokytojas gali ir nesuspėti pasikalbėti su kiekvienu vaiku individualiai, tačiau mokytojai dienos pabaigoje gali nusiųsti vaikams asmeninius garso ar vaizdo įrašus bei parodyti dėmesį jų asmenybei ir mokymosi rezultatams. Taip pat mokytojai įvardijo, kad vaikų motyvacijai atlikti užduotis įtakos turi tėvai. Dėl to tėvai kiekvieną rytą turėtų pradėti su vaiku aptariant dienos planą.
Taip pat mokiniai ilgisi įprasto darbo klasėje, todėl puikiai reaguoja į užduotis grupėse, kai mokytis gali bendraudami su bendraklasiais.
3. Tėvai nesupranta mokytojų ir atvirkščiai
Vilniuje įsikūrusios Tarptautinės Amerikos mokyklos direktorius sako, kad vos pradėjus nuotolinį mokymąsi nuspręsta aktyviai rūpintis grįžtamuoju ryšiu. „Kasdien klausiame mokytojų atsiliepimų, vaikų įspūdžių ir bendraujame su tėvais. Tik pagal jų atsiliepimus galime spręsti, ką reikia keisti ir koreguoti. Tai yra sėkmingo bendradarbiavimo variklis“, – pasakoja S. Ruzas.
Jis pabrėžė, kad dabar, kaip niekada anksčiau, yra svarbu rengti tėvų vaizdo susirinkimus, pamatyti jų emocijas ir išgirsti atsiliepimus. Dabar ir mokytojai tarpusavyje virtualiai kalbasi kur kas dažniau, nes jiems aktualu operatyviai keistis informacija ir idėjomis. Lygiai taip pat ir tėvai turėtų inicijuoti komunikaciją, jeigu iškyla nesklandumų.
Mokyklos vadovas teigia, kad palaikyti mokyklos atmosferą svarbu ir nuotoliniu būdu. Mokykloje įprasta minėti įvairias šventes, kurti socialinius projektus. Mokytojai stengiasi neapleisti tradicijų, švęsti su vaikais, rengti klasės pokalbius ne tik mokymosi klausimais, bet ir pasidžiaugti vieni kitais, aptarti mokyklos bendruomenės naujienas.
Vienas AISV mokytojų sumontavo jautrų vaizdo klipą sujungdamas beveik 300 nufilmuotų akimirkų iš mokinių ir mokytojų namų:
S. Ruzas, mano, kad šis periodas pakeis mokymosi įpročius visiems laikams, visi mokytojai įgus naudotis technologijoms ir praėjus karantino laikotarpiui greičiausiai atsiras įprotis dažniau naudotis interneto teikiamomis galimybėmis ir tokiu būdu bendrauti su mokiniais bei tarpusavyje.