Į pažintį su povandeniniu pasauliu
Vienas objektų, be kurio vasaros atostogos neįsivaizduojamos – nuostabioje Kuršių nerijos vietoje – Kopgalyje – įsikūręs Lietuvos jūrų muziejus. Delfinariume mažiesiems lankytojams savo istoriją pasakoja delfinukas Vėjas. Programa „Žaliasis spindulys“ – pažintis su delfinais ir juos supančia aplinka mažo delfinuko akimis. Pasirodymas atskleidžia natūralią gyvūnų elgseną, parodo šių žinduolių plastiką, jėgą, žaismingumą ir norą bendrauti tarpusavyje bei ryšį su žmogumi.
Kaip pasakojo Lietuvos jūrų muziejaus Kultūros komunikacijos ir rinkodaros skyriaus vedėja Nina Puteikienė, dažniausi muziejaus lankytojai – būtent šeimos, žinoma, jame mielai lankosi jaunesnio amžiaus žmonės ir užsienio turistai – ypač latviai ir lenkai.
Jūrų muziejuje, akvariume, šeimos gali susipažinti su akvariumų gyventojais, jūrų paukščiais ir žinduoliais, laivybos istorija.
„Lietuvos jūrų muziejus – turiningo laisvalaikio praleidimo pajūryje sala. Lankytojai čia įgyja biologinių, ekologinių, istorinių žinių, geriau pažįsta jūrą, o šeimos buvimas prie jūros, lankymasis muziejuje papildo jų atostogas ypatingomis emocijomis. Mes lankytojams siūlome ir edukacijas, ir turiningą poilsį, stebint delfinų pasirodymus, kuriuose daug dėmesio skiriama biologijai ir ekologijai“, – pasakojo N. Puteikienė.
Lietuvos jūrų muziejaus teritorijoje įkurdintame karo laive-muziejuje M52 „Sūduvis“ ne tik vaikai, bet ir tėveliai gali tyrinėti buvusį minininką iš vidaus, su šeima apsilankyti pabėgimo kambaryje „Pabėgimo kambarys SOS“ – šiai edukacijai reikėtų skirti valandą. Lietuvos jūrų muziejaus istorikai ir edukatoriai, pasitelkę naujausias technologijas ir kariškių patirtį, sukūrė patyriminę minų medžioklės operaciją, kurios metu reikia tiksliai vykdyti kapitono komandas, identifikuoti ir atkoduoti paslėptas žinutes, gerai orientuotis aplinkoje, veikti išvien, būti greitiems, drąsiems, išmaniems priimant sprendimus, išbandant specialiąją laivo įrangą. Dalyviams tenka patirti ir gaisrą, ir net detonuoti sprogmenis.
Taip pat „Sūduvyje“ vyksta edukacinė-pažintinė popietė „M52 Sūduvis: išminuotojo misija“.
Pakeliui į Lietuvos jūrų muziejų, šalia etnografinės pajūrio žvejo sodybos, veikia pažintinė erdvė-žaidimų ir poilsio aikštelė, taip pat – senųjų žvejybos laivų ekspozicija. 1961 metais Klaipėdoje, „Baltijos“ laivų statykloje, pastatytame vidutiniame žvejybos traleryje „Dubingiai“ įrengta ekspozicija „Ilgas reisas“, pristatanti, kaip atrodė sovietmečio žvejybinio laivo kasdienybė – puiki proga tėvams su vaikais pasikalbėti apie jų pačių vaikystės laikmetį.
Antrus metus lankytojų laukia ir Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centras, kuriame Lietuvos jūros muziejaus darbuotojai rūpinasi pajūryje išgelbėtais pilkųjų ruonių jaunikliais. Šiuo metu – geriausias metas mažylius aplankyti. Ekskursija po Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centrą pavadinta „Keičiuosi aš – keičiasi jūra“. Jos metu pasakojama apie Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centrą, kodėl jo reikėjo ir kiek daug kiekvieno žmogaus elgesys reiškia Baltijos jūros aplinkai, taip pat pristatomas gyvūnų kelias į Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centrą, ruonio jauniklių reabilitacijos kelias ir vandens kelias nuo jūros iki reabilitacijos centro baseinų.
Pagauti pirmąją bangą
Ar girdėjote pasakymą, jog Baltijos jūra netinkama plaukti banglente? Iš tiesų, taip nėra. Daugybė vaikų ir suaugusiųjų Klaipėdoje mokosi pažaboti bangas.
Kaip pasakojo Melnragės paplūdimyje prie šiaurinio molo vaikus plaukti banglentėmis mokantis profesionalus treneris Tomas Ūksas, esant geroms oro sąlygoms, ant banglentės gali drąsiai atsistoti ir aštuonmečiai, bet dažniausiai šį sportą išbando dešimtmečiai ir vyresni vaikai. Daugiausia žinių įgyjama vasarą vykstančiose stovyklose: jose mokoma ne tik pagauti pirmąją bangą, bet ir balansinių pratimų, taip pat išmokstama važiuoti riedlente. Dalyvaudami kartu, padėdami vaikams, banglentes išbando ir tėvai.
Banglenčių sportą T. Ūksas rekomenduoja išbandyti ir vieną kartą – patirti puikų nuotykį. Įdomiausia, žinoma, įvaldyti banglentę, tuomet džiugesys, pradėjus sektis vis geriau, neišmatuojamas. „Vaikams labai patinka banglenčių sportas: juos tikrai traukia vanduo, jūra ir bangos“, – komentavo pašnekovas.
Šią sporto šaką pašnekovas siūlo išbandyti ne tik aktyviai sportuojantiems, bet ir laiką leidžiantiems prie ekranų vaikams – banglentės sužavi kone visus, o aktyvus įsitraukimas bei trenerių dėmesys ir pagalba skatina keisti įpročius.
Po Klaipėdą – ant dviejų ratų
Pažinti uostamiestį riedant dviračių takais kviečia dviračių entuziastas Saulius Ružinskas. Pasak pašnekovo, ši transporto priemonė tinkama ir mažyliams, ir vyresniems vaikams. Šeimoms rekomenduojamas saugus ir nesunkiai įveikiamas pajūrio maršrutas, kuriame lydi ir Klaipėdos miesto, ir pajūrio kraštovaizdžio vaizdai. Keliaujant dviračiu, naudojamos daniškos priekabos šeimoms su 1–2 vaikais (bendrai iki 45 kg.), taip pat vienratės tandeminės priekabos, skirtos tolimesnėms kelionėms su 5–10 m. amžiaus vaikais, taigi, keliauti gali net ir mažiausi Klaipėdos lankytojai.
Klaipėdos miestas ir regionas yra labai patogūs keliavimui dviračiais. Klaipėdos mieste yra daugiau nei 100 kilometrų dviračių takų, todėl labai lengvai pasiekiami miesto paplūdimiai, botanikos sodas ar jaukūs miesto parkai. O jei jau išsiruošiama į ilgesnę kelionę dviračiais, tai keliautojai lengvai nuvyks į Palangą, Šventąją, Kuršių neriją.
Klaipėdoje buriasi mamos
Uostamietyje jau antrą vasarą buriasi aktyvių mamų bendruomenė. Projekto „Keliaujančios mamos“ įkūrėja Vilma Vainorė pasakojo, jog Danės parke prieš kelerius metus buvo atnaujinta vaikų žaidimų aikštelė, kuri – viena įdomiausių ir žinomiausių ne tik Klaipėdoje. Šalia aikštelės įsikūrus kavinei „Ateik Ateik Upė“ Vilmai kilo mintis sujungti visada šurmuliuojančią vaikų žaidimų aikštelę ir gyvus „Keliaujančių mamų“ bendruomenės susitikimus, pakviesti šeimas iš visos Lietuvos, kurių – daugiau kaip 100 tūkst., užsukti į Klaipėdą.
„Jau antri metai, kuomet kartą per savaitę – kiekvieną antradienį – kviečiame mamas į nemokamus susitikimus, kurie kaskart – vis kitokie. Geru oru pramogaujame su vaikais tiesiog ant parko žolės, šalia kavinės, medžių pavėsyje, kalbamės apie kelionių patirtis, dalijamės patarimais apie keliones palengvinančius daiktus, smagiai testuojame žaislus, šokame, dainuojame, mamoms ir vaikams visada turime paruošę dovanų. Dažniausiai susitikimuose dalyvauja kviestinė viešnia – mama, kuri neabejinga kelionėms, sykiu galinti įkvėpti kitas ir pasidalinti savo patirtimi: fotografė papasakojo kaip gražiai fotografuoti, teisininkė priminė, kokie dokumentai reikalingi keliaujant į užsienį ar kaip savarankiškai atgauti kompensacijas už skrydžių vėlavimą ar sugadintą bagažą, astrologė papasakojo, kokius būrelius ir stovyklas rekomenduoja vaikams lankyti pagal jų gimimo mėnesį ir kt.
Susitikimuose mamos sužino naujų dalykų, bendrauja tarpusavyje, tiesiog ramiai išgeria puodelį kavos ar arbatos kitų mamų draugijoje, kol vaikai dūksta šalia gryname ore. O lyjant lietui visi persikeliame į jaukią kavinę“, – pasakojo pašnekovė.
Jauniausiam vaikui, kuris dalyvavo susitikime, pasak Vilmos, buvo savaitė, vyresni broliai ir sesės taip pat mielai atlydi mažuosius, nes žaidimų aikštelėje smagu ir vyresniems, šalia vingiuoja dviračių trasa, įrengtas riedlenčių parkas, tad užsiėmimų netrūksta.
Klaipėda – nuostabi vieta poilsiui su šeima. Balto smėlio paplūdimiai, įvairiausi renginiai, skirti tiek suaugusiems, tiek vaikams, gastronominės patirtys, įdomūs ir patrauklūs Klaipėdos muziejai, aktyvios pramogos. Vasara jau link pabaigos, todėl paskubėkite apsilankyti Klaipėdoje.
Daugiau informacijos apie Klaipėdą – www.klaipedatravel.lt.