Pasak menų agentūros „Artscape“ meno produkcijų koordinatorės ir „Švenčių pasakos“ instaliacijos prodiuserės Natalijos Guliaevos, projektu norėjosi akcentuoti, kad visi vaikai turi teisę mėgautis vaikyste.
„Vaikai nori ir gali turėti žaidimų, muzikos, pasakų atnešamų džiaugsmų ir bendrumo vaikystę, nepaisant gyvenimo negandų, todėl šį gruodį nusprendėme išlaisvinti pasakas. Simboliškai didžioji „Švenčių pasakos“ instaliacija buvo įžiebta Šv. Mikalojaus dieną, kuri svarbi ukrainiečiams, – sako N. Guliaeva. – Gruodį vykdėme kūrybines dirbtuves mokykloje „Gravitas schola“, kurių metu teatro režisierė Loreta Vaskova per gyvą muziką, teatro užduotis ir piešimą, o vėliau projektavimą su grafoprojektoriumi sekė pasaką. Vaikai skaitė įvairias kalėdines pasakas ir laisvino savo vaizduotę, jas piešdami.“
Šie užsiėmimai buvo skirti skatinti vaikus pasidalinti, kokios šventės švenčiamos jų šalyje, kalbėtis apie švenčių laukimą ir geriau pažinti skirtingų kultūrų papročius. Moksleivių sukurti piešiniai tapo šviesos instaliacijos „Švenčių pasakos“ pagrindu, kurią sukūrė menininkė Ieva Keliauskaitė-Mališauskė, dar kitaip žinoma kaip Mali Keli.
Šv. Mikalojus – katalikų ir stačiatikių gerbiamas šventasis, Kalėdų Senelio prototipas. Būtent gruodžio 19-ąją Ukrainos vaikai mini Šv. Mikalojaus dieną, kuri yra svarbi jų šventinių tradicijų dalis. Šv. Mikalojus šią dieną vaikams atneša sausainių ir meduolių, kuriuos nubudę ryte vaikai randa po pagalve.
„Mūsų moksleiviai šv. Kalėdų labai laukia kaip ir visi vaikai: išsipuošę klases, lietuviškiems namams gamina dekoracijas, piešia atvirukus, ruošia spektaklius ir dalijasi gerais darbais su kitais. Su tėvais, mokyklos bendruomene, vyresniais vaikais prisidedame ir prie kitų gerumo akcijų, pavyzdžiui, pagalbos Ukrainos kariams daiktais, maisto produktais, žvakėmis, – sako Agnė Klimčiauskaitė, mokyklos „Gravitas Schola“, kurioje mokosi beveik 450 ukrainiečių vaikų, direktorė, ugdymo vadovė. – Šv. Mikalojaus dienai vaikai ruošė eilėraščius, dainas, kai kurie jau ir lietuviškai, patys gamino dovanėles. Dauguma pradinukų linkėjo šv. Mikalojui taikos ir prašė, kad greičiau baigtųsi karas, kad šalys gražiai gyventų ir nekariautų.“
Menininkė I. Keliauskaitė-Mališauskė šypsosi, kad instaliacijos kūrybiniame procese turėjo nekasdienius kolegas.
„Stebint vaikų sukurtus piešinius, galima atsekti tam tikrus pasakų elementus ir pastebėti labai daug jų pačių perteiktos vaizduotės, kasdienių ir nekasdienių situacijų. Todėl norėjosi instaliacijoje neprarasti šio pasakos sekimo motyvo: vaikai toliau seka šią pasaką, tik šįkart jau tiesiai ant mokyklos langų stiklų. Jų piešinius sudėjau į tarsi kalėdinį vitražą, kuriame dominuoja kalėdinės, taip pat ukrainiečių bei lietuvių spalvos, akcentuojančios mūsų tautų bendrystę, papročių priėmimą ir dalijimąsi jais“, – sako instaliacijos autorė.
Šviesų instaliacija „Švenčių pasakos“ įžiebta Vilniuje ant tarptautinės „Gravitas schola“ mokyklos langų (Žvejų g. 14, šalia Energetikos ir technikos muziejaus). Instaliacijos kviečiama pažiūrėti iš lauko kiekvieną dieną nuo 18 val. iki ryto.