Jau ne vienerius metus Laimės angelais net ir tolimiausiuose pasaulio kampeliuose yra vadinami vaikų iš Lietuvos vektorinės tapybos piešiniai, kuriuos kuria specialiųjų poreikių turintys jaunieji menininkai, vadovaujami specialiojo pedagogo, visuomenininko, kūrybiškumo ugdymo veiklų vadovo iš Kelmės Valdo Kančausko. Laimės angelai nugula ant atviručių, paveikslų, vėliavinio audinio, drobių, kyla aukštai į dangų kaip milžiniški aitvarai, vaizdo projekcijų pagalba apsigyvena ant žymiausių pasaulio statinių sienų. Tampa unikaliomis interjero detalėmis. Prikausto žvilgsnį. Priverčia susimąstyti. Apie save, apie šalia esantį, kuris yra galbūt truputį kitoks nei tu pats.
Spalio 28 d. net keliolika Laimės angelų kuriam laikui nutūps Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčios pastato pirmame aukšte, kur yra įsikūręs socialinis restoranas „Pirmas blynas“. Čia bus rengiama nauja ypatingų vaikų tapybos paroda. Iškilmingo parodos atidarymo metu koncertuos aktorius, dainininkas Giedrius Arbačiauskas. Renginį įgarsins vienas geriausių Lietuvos garso meistrų, Andrius Čaplikas.
Besibaigiant parodai, lapkričio 25 d., 17 val. vyks parodos darbų aukcionas. Visos gautos lėšos bus skirtos ypatingų menininkų edukacinei – kalėdinei išvykai į sostinę. Dalies Laimės angelų darbų autorė autizmo sindromą turinti vilnietė Ana Raketytė, kuri ir pati dirba „Pirmame blyne“. Paroda skirta apsilankyti visiems norintiems, jos pradžia – 17 val.. Paroda vyks iki lapkričio 31 d.
Vilnietės piešinys – kaip taikos simbolis
Ana – išskirtinių gabumų turintis žmogus – taip tvirtina jos pedagogas V. Kančauskas. Anot merginos mokytojo, jaunąją menininkę galima laikyti savotišku pasauliniu laimės ir taikos simboliu.
„Vienas Anos piešinys – „Pasaulio Taikos ir Laimės Angelas“ buvo perkeltas net ant 314 kvadratinių metrų dydžio vėliavos, o šių metų birželio 1 dieną, kai buvo minima tarptautinė Vaikų gynimo diena, šis darbas, kaip video projekcija, buvo eksponuojamas Ukrainos sostinėje Kijeve ir Jungtinėse Amerikos Valstijose, Los Andžele, ant išskirtinių šių miestų pastatų sienų“, – pasakoja V. Kančauskas ir priduria, kad pasibaigus karui, Anos sukurtas Laimės angelas būtinai pakils į dangų virš Ukrainos žemės kaip taikos ir laimės aitvaras, nuspalvinantis džiaugsmo spalvomis, didvyriškos Ukrainos tautos ir viso demokratinio pasaulio pergalę.
Kaip teigia V. Kančauskas, bet koks kūrybinis procesas specialiųjų poreikių vaikams nėra lengvas. Tačiau jis labai naudingas, mat ugdo mažuosius kaip asmenybes, lavina, stiprina vienokius ar kitokius žmogiškuosius jų gebėjimus.
„Prie ypatingo vaiko prieiti nėra lengva. Reikia mokėti užmegzti kontaktą, gebėti šį išlaikyti. Tokiam vaikui turi būti ne tik mokytojas, bet tuo pačiu metu ir geras jo draugas, ryšys su ypatingu vaiku turi būti tikras, be apsimetinėjimo, be kaukių, nes specialiųjų poreikių vaikai tai labai jaučia“, – pastebi kalbintas pedagogas.
Kuo ypatinga vektorinė tapyba?
Juk būtent ja savo darbus kuria specialiųjų poreikių turintys vaikai. Vektoriniai piešiniai tapomi... kompiuteriu, naudojantis specialiomis programomis. Šis procesas reikalauja didžiulio susikaupimo, kruopštumo, kantrybės, o vyksta jis taip – kartą per savaitę vaikai kompiuterio ekrane specialia „taškavimo“ ir „tapymo“ technika pradeda lieti savo fantaziją. Šimtai tūkstančių suderintų spalvų taškelių virsta pačiais įvairiausiais vaizdais.
Kompiuteriu nutapyti kūriniai pavirsta didelės raiškos fotografijomis, kurios atspausdinamos ant muziejinės kokybės, didelio formato drobės. Rezultatas? Taip gimsta pribloškiančios spalvų gamos paveikslai, kurie kaip taikomosios dailės kūriniai gali puošti viešbučius, ofisus, viešas erdves (kaip plakatai), privačių asmenų namus ar kilti į dangų kaip piešiniai aitvarai viešuose renginiuose. Ypatingų vaikų piešinių parodos po Lietuvą jau keliauja ne vienerius metus, Laimės angelams sparnų nepakirpo netgi visą pasaulį varžiusi ir ribojusi COVID-19 pandemija. Brandžiausi piešiniai buvo eksponuojami JAV, Japonijoje, Pietų Korėjoje, Vokietijoje, Australijoje, Ekvadore. Ypatingų jaunųjų autorių kūriniai kabo LR Prezidentės D. Grybauskaitės namuose, Jungtinių Amerikos Valstijų ambasadoriaus rezidencijoje, Vilniuje, taip pat privačiose meno kolekcionierių galerijose Lietuvoje, JAV, Pietų Korėjoje, Australijoje.
Visi kelmiškio pedagogo V. Kančausko sumanyti projektai nebūtų įgyvendinti jeigu ne socialiai atsakingų įmonių ir jų vadovų nuolatinis palaikymas bei finansinė parama nemažam menininkų būriui. Ypač daug lėšų ir visokeriopos kitos pagalbos nuo pat pradžių teikė Kaune įsikūrusi uždaroji akcinė bendrovė „Fungerta“.