Du kosmoso mylėtojai kviečia susipažinti su žvaigždėmis: vaikus sveikina milžiniškas astronautas

2020 m. gruodžio 29 d. 12:47
„Ir ką man dabar veikti?“, – vienas baisiausių vaikų klausimų , kurį nuolat per atostogas girdi kantrybę prarandantys tėvai. Pagaliau jie turi išeitį – gali išsiųsti savo vaikus į kosmosą!
Daugiau nuotraukų (8)
Idėja kilo iš aistros kosmosui
''Sveiki, drąsuoliai, skristi į kosmosą pasiruošę?“ – vaikus įrengtoje kosminėje stotyje pasitinka įspūdingo 2 metrų ūgio skafandrą ir sidabru blizgantį kostiumą vilkintis kosmonautas bei ne mažiau įspūdinga jo įgulos narė. Buvęs krepšininkas, istorikas Paulius Skomantas, projekto „Kosminis skrydis vaikams“ sukūrėjas, ir jo bendramintė Lina Samulionytė pradeda analogo Lietuvoje neturinčią atrakciją vaikams.
Ši kosminė odisėja prasidėjo maždaug prieš trejus metus, kai, poros žodžiais, susitiko „dvi panašios sielos“. „Abu dirbome valstybinėse įstaigose, bet jau seniai svajojome apie nedidelį savo verslą. Abu turėjome socialinio darbo su vaikais patirties, ir abiejų hobis, aistra, buvo domėjimasis kosmosu'', – prisimena Paulius. „Kartais juokaujame, kad mūsų galaktikoje planetos išsidėliojo taip, jog mes turėjome susitikti ir sukurti šį projektą vaikams'', – pritaria Lina.
Vaikai gali tapti kosmonautais
Pirminė jų projekto idėja buvo sukurti įdomų edukacinį filmą vaikams apie kosmosą. Kartu su talentingu multiplikatoriumi Pavelu Gesta iš „Gest 3D studio“ kuriant filmą, buvo sugalvota praplėsti projekto programą ir vaikams pasiūti žaismingus astronautų kostiumus. Taip projekte, be filmo rodymo ir jo reflekcijos, rado veiklos patys vaikai – susikūrė jaunųjų astronatų komandos.
„Norėjome, kad mūsų edukacinis žaidimas būtų interaktyvus, linksmas, jame netrūktų nuotykių, kurių visada taip trokšta vaikai. Sukūrėme tokį filmą, kad vaikai galėtų jaustis dalyvaujantys kosminiame skrydyje, o jo metu nutiktų įvairių – kartais linksmų, o kartais sudėtingų, kvapą gniaužiančių situacijų. Astronautų kostiumai, kuriuos skrydžio metu dėvi vaikai, padeda jiems dar labiau įsijausti į astronautų rolę'', – pasakoja žaidimo kūrėjai.
Renginius veda robotas
Netrukus šioje edukacinėje programoje atsirado ir įspūdingas didžiulis, vaikus stulbinantis kosminis robotas.
„Apollo 11'' atsirado vėliau. Pradėję su savo edukaciniu projektu važinėti po mokyklas ir vaikų darželius, pajutome, kad trūksta personažo, renginio vedėjo. Be to, renginiuose iš vaikų lūpų vis išgirsdavome žodžius: ''robotas'', ''transformeris''. Tapo akivaizdu, kad šiai vaikų kartai robotai ir tranformeriai yra neatsiejama kosmoso dalis. Tad ėmėme galvoti, kaip programoje užpildyti spragą,“ – prisimena P. Skomantas.
„Ir čia mums labai pasisekė. Sužinojome, kad Klaipėdoje esančioje įmonėje ''Pliustrys'' jau buvo sukurtas net didžiausius mūsų lūkesčius pranokstantis roboto – astronauto kostiumas. Ir jis laukė pirkėjo. Tačiau ne viskas pavyko greitai ir paprastai: Pauliaus ūgis šiek tiek virš 2 metrų, tad kostiumą reikėjo perdirbti ir pritaikyti'', – papildo L.Samulionytė.
„Tačiau nėra to blogo, kas neišeitų į gerą – kostiumo kūrėjas Haroldas Grigaliūnas iš karto pranašavo, kad, ypač bendraujant su vaikais, mano ūgis tik sustiprins roboto magiją. Jau paties pirmojo naujojo personažo pasirodymo metu labai apsidžiaugėmė supratę, kad jis buvo teisus – vaikai tiesiog džiūgavo! Norėdami priminti pirmosios sėkmingos astronautų misijos į Mėnulį pavadinimą, robotą pavadinome „Apollo 11“. Vardas prigijo, dabar gauname nemažai Kalėdinių laiškų, adresuotų“ Apollo 11“, – šypsosi Paulius.
Kosminės viktorinos
Netrukus projekto kūrėjai dar praplėtė programos dalį ir pasiūlė vaikams varžytis kosminėse viktorinose. Jos labai sudomino jaunuosius astronautus, nes norint laimėti tenka namuose ir pasiruošti.
Nemažu žingsniu į priekį, populiarėjant edukaciniam projektui“ Kosminis skrydis vaikams“, tapo pernai Švietimo ministerijos rengiamame konkurse laimėtas vadinamasis Kultūros pasas (projektas buvo įvertintas kaip edukacinis, įdomus, reikalingas, jį leista finansuoti iš Kultūros paso programai skirtų valstybės lėšų).
„Panašu, kad būtent kosminių viktorinų atsiradimas programoje labiausiai lėmė, kad mūsų veikla išties įsibėgėjo. Atėjo laikas, kai skambinant užsakovams jau tekdavo ilgokai pavartyti kalendoriaus lapus, ieškant laisvų dienų. Šio edukacinio žaidimo troško gausybė mokyklų ir vaikų darželių,“- prisimena L. Samulionytė.
Įrengė kosminę stotį
„Bet, kaip ir visiems kosmonautams, kažkada ateina laikas grįžti į Žemę. Kovo mėnesį Lietuvoje paskelbtas karantinas priminė avarinį nusileidimą. „Gyvi'' renginiai buvo uždrausti, mūsų veikla staiga visiškai sustojo. Skaudu, tačiau stengėmės neliūdėti ir greitai ėmėme svarstyti, kaip galėtume prisitaikyti esamoje situacijoje ir vėl grįžti pas mūsų laukiančius vaikus.
Buvo likęs vienintelis kelias – renginiai nuotoliniu būdu. Norėdami, kad nuotolinio renginio metu būtų kuo stipresnis kosminės aplinkos pojūtis, sumanėme namuose įsirengti imitacinę kosminę stotį. Mūsų pačių vaikai padėjo darbuose, ir dar pavasarį „Apollo 11“ jau vedė viktoriną iš galbūt vienintelės Lietuvoje kosminės stoties“, – džiaugiasi kūrėjai.
Veiklos tęsiasi ir dabar
Vasarą karantinas Lietuvoje buvo panaikintas, kosmoso mylėtojai vėl galėjo susitikti gyvai vaikų vasaros stovyklose ir kituose renginiuose, o rugsėjį, spalį – mokyklose ir darželiuose. Nuo lapkričio sutikimai vėl persikėlė į nuotolį.
„Savo programoje dabar siūlome daug naujovių: „Apollo 11“ gali pasveikinti ir individualiai vaikus su gimtadieniu, Kalėdomis ar Naujaisiais metais, sušokti specialų šokį, padainuoti pasirinktą dainą, pasišnekučiuoti angliškai. Taip pat įvairių klasių mokiniams, kurie dabar mokosi nuotoliniu būdu, paįvairinti mokymąsi ir pravesti žaismingų loginio mąstymo užduočių kupinų pamokų. Parengėme viktorinas ne tik kosmoso, bet ir istorijos, geografijos, sporto temomis“, – dalijasi idėjomis programos kūrėjai.
Visą programą rasite „Kosminis skrydis vaikams“ feisbuko puslapyje.
„Atsisveikindami norime palinkėti visiems niekada nenustoti svajoti ir siekti svajonių išsipidymo. Juk sakoma, kad jeigu kažko labai trokšti, pati Visata padeda tiems tikslams materializuotis. Svajojantys vaikai gali net paskraidyti kosmose“, – kviečia sunkoką laikotarpį išgyvenančius vaikus ir jų tėvus unikalios programos kūrėjai.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.