Naujas Vyriausybės draudimas įsiutino ir tėvus, ir būrelių vadovus: į barus galima, o į gimnastiką – ne?
Goda Prapuolenytė-Leonavičienė
2020-10-22 20:14
Trečiadienį Vyriausybė pritarė sprendimui keisti vaikų lankymo ugdymo įstaigose tvarką ir neformalaus vaikų švietimo (NVŠ) organizavimą. Pastarasis visoms amžiaus grupėms nuo spalio 26 d. dvi savaites vyks tik nuotoliniu būdu arba, jei tai neįmanoma, veiklos laikinai bus stabdomos, rašoma Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos pranešime.
Draudimus laiko nelogiškais
Netrukus po šios naujienos internete pasipylė įvairiausių svarstymų, kodėl suaugusieji sporto klubus gali lankyti, o vaikams, pavyzdžiui, draudžiama kamuolį spardyti futbolo treniruotėse lauke.
Portalo Lrytas.lt atliktoje apklausoje socialiniuose tinkluose dešimtys tėvų pareiškė nepritariantys šiai tvarkai.
„Visiška nesąmonė. Atsekti kas lankėsi baruose ar būreliuose tarp 15 vaikų manau yra skirtumas“, – teigia Asta.
„Nieko neveikimas tik slopina vaikų imunitetą, ko pasekoje sunkiau sekasi kovoti su sezoniniais virusais“, – įsitikinusi Irena.
„Šis sprendimas visai nelogiškas. Pati vedu STEAM būrelį darželiuose. Vaikai dėl visų Vilniaus savivaldybės patalpų nuomos naujovių būrelį lankyti pradėjo tik nuo spalio pradžios, dabar tik pradeda priprasti prie mokytojos ir po ilgesnės pertraukos tikrai vėl bus reikalinga adaptacija. Būrelyje dirbame tik su tos pačios grupės vaikais, tad jie šiaip ar taip visą dieną leidžia laiką kartu. Perkelti veiklas nuotoliniu būdu? Pamokose naudojame piltuvėlius, pipetės, mėgintuvėlius, mikroskopą, įvairių medžiagų. Tikrai neįmanoma to padaryti.“, – apgailestauja Sigita Galdikienė.
„Mano vaikams iki 6 metų kaukių nereikia nei parduotuvėse, nei poliklinikoje, o būreliai tampa nesaugūs? Mano nuomone tokioms veikloms tiesiog reikėtų griežtesnių nurodymų dėl dezinfekcijos, asmenų kiekio persirengimo kambariuose, dėl atstumų. Galėtų būti nurodymas neiti į veiklas antriniams kontaktams (kas dabar yra leidžiama) ir būreliai kuo puikiausiai galėtų gyvuoti“, – pastebi Skaistė.
„Kur prioritetai? Barai, kavinės, verslas??“, – piktinasi Lina.
„Mano nuomone vyresnio amžiaus žmonės turi būti atsakingesni. Nereikia kiekvieną dieną eiti į turgus, parduotuves. Lengviausia uždrausti Vyriausybei vaikų ugdymą, sportą. O kodėl jie tada neuždraudžia vyresniems žmonėms eiti į viešuosius objektus. Jiems juk čia labiausiai pavojinga“, – teigia Sigita.
Tęs visas veiklas
Vilniaus miesto sporto centras organizuoja 30 sporto šakų veiklų įvairiose Vilniaus vietose. Šiame centre vaikai mokosi dvikovės, lengvosios atletikos, gimnastikos, plaukimo ir kitų sportinių užsiėmimų.
„Gavome informaciją ir dirbsime, kaip dirbome per karantiną – nuotoliniu būdu. Dar laukiame savivaldybės patikslinimo, bet treneriai ruošiasi ir toliau ugdyti vaikus be pertraukų“, – teigia centro direktorius Marius Jukonis.
Jis pabrėžė, kad sportininkas, negalint pasiekti reikalingo inventoriaus ar baseino, įprastai atlieka bendrus fizinius pratimus, mankštinasi funkcinėse treniruotėse.
„Jas treneriai vedė ne tik tiesiogiai nuotoliniu būdu, bet ir dalindavosi internete, kad sportuoti galėtų net ir mūsų centro nelankantys“, – pasakoja M.Jukonis.
Vaikai stebėdami trenerį ekrane daro apšilimą, atsispaudimus ir kitus pratimus, patys siūlo užduotis ir įsitraukia į veiklą.
„Aišku, kilo klausimų ir mums dėl šio sprendimo. Svarstėme, galima lauke rengti treniruotes ar ne, nes lyg būtų logiška, bet nurodyta labai konkrečiai, kad negalima ir išimčių nėra“, – atsidūsta Vilniaus miesto sporto centro vadovas.
Baseinas neveiks
Panašiomis mintimis dalijasi ir Lietuvos vaikų ir jaunimo centro (LVJC) direktorius Valdas Jankauskas. Jis pritaria, kad saugumas yra svarbiausias visų prioritetas ir būtina imtis visų priemonių, kurias rekomenduoja specialistai.
„Neformaliojo švietimo organizacijos privalo susidėlioti savo veiklos procesus, kad būtų užtikrintas maksimalus vaikų saugumas, mes tai ir darome. Tačiau sprendimo dėl visiškos NVŠ veiklų izoliacijos – nepalaikome. Manome, kad jis yra skubotas, suteikta per mažai laiko pasiruošti, neįvertinti finansiniai nuostoliai, kuriuos patirs NVŠ teikiančios organizacijos. Visiška izoliacija paveiks ir vaikų emocinę sveikatą, susidursime su moksleivių užimtumo problemomis“, – pastebi V.Jankauskas.
Dauguma LVJC veiklų keliasi į internetą – nuotoliniu būdu bus tęsiamos kūrybinės, meninės ir dauguma sportinių veiklų.
„Vaikų ugdymo paslaugos baseine bus stabdomos, iš tėvų mokestis nebus imamas, tačiau pasirūpinsime baseiną lankančių vaikų edukacija, ugdymą užtikrinsime. Treneriai ves nuotolines mankštas, sportines pratybas“, – dalijasi informacija LVJC vadovas.
Jo nuomone, sudėtingiausia šioje situacijoje yra tai, jog laiko pasiruošti nuotoliniam ugdymui itin mažai: „Juk nuotolinė edukacija turėtų būti tokia pat kokybiška paslauga, kaip ir ta, kuri gaunama dalyvaujant užsiėmimuose.“
Taikys nuolaidas
LVJC nuotolinėms veikloms taikys 30 procentų nuolaidą išskyrus baseiną, už kurį mokestis nebus skaičiuojamas.
„Ši nuolaida sumuosis su kitomis gaunamomis nuolaidomis, taip pat galios NVŠ krepšelis, kurį šiuo metu LVJC gauna 1884 vaikai. Realus mokestis už mėnesio veiklų lankymą sieks tik 3–10 Eur, – teigia V.Jankauskas. – Ši situacija Lietuvos vaikų ir jaunimo centrui bei, neabejojame, kitoms NVŠ įstaigoms, nėra saugi ir finansiškai stabili, mažos organizacijos gali būti priverstos užsidaryti.“
Sveikatingumo ir sporto paslaugos suaugusiems LVJC baseine, treniruoklių bei sporto salėse planuojamos teikti laikantis visų saugumo reikalavimų, o siekiant skatinti fizinį aktyvumą, bus taikomos nuolaidos.
„Iš baseino vandens kol kas neišleisime, tikimės palankesnių sprendimų ateityje. Nuolat stebime visus vyriausybės sprendimus ir sostinės savivaldybės poziciją. Reaguojant į juos Lietuvos vaikų ir jaunimo centre priimti sprendimai gali keistis“, – lrytas.lt portalui sakė LVJC direktorius.