Ansamblis „Lietuva“ pristato virtualų edukacinį projektą vaikams „Tada ir dabar“

2020 m. spalio 16 d. 12:19
Video
Jeigu vaikai laiko mašina nusikeltų į praeitį, turbūt gerokai nustebtų – kaip jų bendraamžiai gyveno be interneto, kompiuterinių žaidimų, o po pievą lakstydavo basi? Jau greitai šią mįslę atskleis naujas ansamblio „Lietuva“ projektas „Tada ir dabar“. Pramoginės-edukacinės laidelės, skirtos mažiausiems žiūrovams ir pritaikytos klausos negalią turintiems vaikams, kvies pasinerti į nuotykį bei kartu su laidos herojais Vyčiu ir DI pažinti tuometinio Lietuvos jaunimo „madas“, pomėgius ir tradicijas. Bene smagiausia projekto dalis – visa tai palyginti ir išbandyti šių dienų kontekste.
Daugiau nuotraukų (3)
Ir mažiems, ir dideliems
„Labai norėtųsi, kad vaikai sužinotų kažką naujo ir suprastų, jog ir šiais laikais turime daug panašių žaidimų ir veiklų. Iš esmės nesam atitolę nuo anų laikų, tik inventorius kiek patobulėjęs! Kadangi jau 10 metų dirbu su vaikais įvairiose vasaros stovyklose ir renginiuose, susiduriu su metų skirtumo iššūkiais, bet jie yra labai geri mokytojai ir moko taip, kaip jiems atrodo suprantamiausia“, – įspūdžiais dalinasi ansamblio „Lietuva“ šokėjas Modestas Jančiulis, laidoje įkūnijantis personažą Vytį.
„Be to, su ansambliu „Lietuva“ esu apvažiavęs daugybę mokyklų, kaip personažas Šaras, kuris bandė supažindinti su įvairiais Lietuvos etnografiniais regionais, jų tarmėmis, šokiais bei dainomis. Tikiuosi, jog ir su „Tada ir dabar“ projektu būsime aktualūs – nuo darželinukų iki paauglių“, – pozityviai nusiteikęs Modestas.
Smalsiajam Vyčiui laidose talkins kompiuterinės grafikos pagalba sukurtas herojus – dirbtinis intelektas DI. Išmanusis Vyčio draugas padės atsakyti į visus jam užduodamus klausimus.
Idėja gimė pandemijos metu
Kiekvieną savaitę edukacines „Tada ir dabar“ pamokėles numatoma viešinti projekto „Youtube“ paskyroje. Ansambliui „Lietuva“ idėja sukurti atvirą, interaktyvų ir šiuolaikiniam jaunimui suprantamą turinį kilo dar pavasarį, siaučiančios pandemijos metu.
„Mintis kurti virtualias edukacijas ar organizuoti nuotolinį mokymąsi gimė tuomet, kai pavasarį sudalyvavome viename televizijos projekte. Jame ansambliečiai virtualiai ir šiuolaikiškai supažindino vaikus su tradiciniu lietuvių menu. Dėl projekto formato, stebėjome ir savo vaikus, ką jie žiūri, kas jiems įdomu, t.y. kokiuose socialiniuose tinkluose lankosi ir kokius „Youtube“ kanalus prenumeruoja. Vaikams patinka trumpi, spalvingi, modernios raiškos vaizdai, įspūdingi kontrastai. Kodėl tokių nesukūrus apie Lietuvą bei jos papročius“, – pasakoja Jurgita Kubilienė, ansamblio „Lietuva“ kultūrinės veiklos vadybininkė.
Daugeliui mūsų vis dar nežinoma, kuo lietuviai gyveno seniau ir kaip pasikeitė jų gyvenimas šiandien. Tai, kas kadaise būdavo populiaru, šiandien atranda visai kitas formas: nuo medinių žaislų iki kompiuterinių technologijų, nuo lietuvių liaudies šokių iki socialinėse platformose paplitusių „Tiktok“ madų, nuo senovėje pasigaminamų iki šiuolaikinių krepšinio kamuolių ir t.t.
Projektu patikėjo ir partneriai
Prie „Tada ir dabar“ iniciatyvos buvo kviečiamos prisidėti įvairios asmenybės ir institucijos, tikinčios šia projekto idėja. Vienas iš partnerių – Vilniaus kolegijos Menų ir kūrybinių technologijų fakultetas.
„Mūsų aukštosios mokyklos studentai, šalia būtinų profesinių kompetencijų, ugdomi ir socialinės partnerystės dvasioje. Ypač tai pasakytina apie mūsų Muzikinio teatro programos studentus, kurių veikla yra tiesiogiai susijusi su nuolatiniu ir betarpišku santykiu su visų socialinių sluoksnių, amžiaus grupių atstovais.
Šis projektas unikalus tuo, kad mūsų jaunieji aktoriai, besiruošiantys darbui scenoje, turi galimybę prisiliesti ir prie vizualaus meno kūrimo specifikos. Projekte kuriami vaizdo klipai be naujų profesinių įgūdžių teikia ir pažintinę naudą, leidžia geriau pažinti vaikų poreikius, kas neišvengiamai suteiks naujų kūrybinių inspiracijų“, – džiaugiasi Eglė Juozapaitienė, Scenos meno katedros vedėja ir docentė.
„Tada ir dabar“ laidų garso takelį kūrė žymus kompozitorius Aras Žvirblys, prisidėjęs ir prie kito ansamblio „Lietuva“ projekto – misterijos „Dievai ir žmonės“. Pats A. Žvirblys save vadina garsų žaismės kūrėju, o paklaustas apie tai, kokias emocijas bandė perteikti mažiesiems žiūrovams, jis pirmiausiai pats išjautė šį kūrybinį procesą.
„Kurdamas šią garsų žaismę, aš taip, kaip sugebėjau, visa širdimi tame dalyvaudamas, per save pilnai perleisdamas, vaikams siunčiau ir pajautą, ir klausimus per skambėjimus iš giliausių mūsų tautos pasaulėžiūros šaltinių. Taip pat garsais siunčiau naujų vėjų brazdėjimus, kurie mus vėl ir vėl patikrina – ar mes vis dar turime šaknis, ar mus dar sunku iš mūsų žemės išrauti. Ar šioje žaismėje galima išgirsti mūsų tautinę kūrybą – tikiuosi, kad taip (šypsosi). Sąmoningai, nieko nesistengiau pakartoti, tačiau, jei nors kažkiek suskambėjau toje tautinėje bendratyje, labai dėl to džiaugiuosi“, – sako A. Žvirblys.
Edukaciniame projekte dalyvauja ir kiti partneriai: Lietuvos šeimų, auginančių kurčius ir neprigirdinčius vaikus, bendrija PAGAVA, AB „Lietuvos geležinkeliai“, Vilniaus lopšelis-darželis „Užupiukas“, Vilnius International Meridian School, Vilniaus Broniaus Jonušo muzikos mokykla ir kt.
Tokio pobūdžio turinio – vis dar trūksta
„Manome, kad šiame globaliame interneto kartos pasaulyje, kuriame jaučiamos suvienodėjimo tendencijos, tautinį meną integruojant į šiuolaikines tendencijas gebėsime patraukti jaunosios kartos dėmesį. Tokio pobūdžio turinys, novatoriškai supažindinantis su lietuvių tautosaka, vis dar yra trūkumas. Norėtume, kad šios laidelės taptų stimulu domėtis šalies kultūra bei tautos palikimu“, – tikisi „Tada ir dabar“ projekto vadovas, ansamblio „Lietuva“ meno vadovas Giedrius Svilainis.
„Kas svarbu mūsų vaikams, už tai didžiąja dalimi atsakingi mes, suaugę. Ir tai yra ne tik taisyklės, reikalavimai – kuo domėtis, kaip elgtis. Tai pirmiausiai yra mūsų tiesioginis, gyvas pavyzdys vaikams. Ypač jei mes kartu su vaikais domimės savo tautos papročiais, apeigomis, prigimtiniu gyvenimo būdu, tikėjimu, per tautosaką mums paliktomis žiniomis, kas mus ne tik pripildo savitu turiniu, bet ir padeda išjausti savo gyvenimus, tęsti protėvių kelią“, – priduria A. Žvirblys.
Valstybinis ansamblis „Lietuva“, puoselėdamas švietėjišką misiją ir turėdamas ilgametę edukacinių projektų patirtį, siekia kurti novatoriškus sprendimus. Naujausiu projektu bandoma integruoti profesionalų scenos meną į kitas sritis, prisidėti prie skaitmeninės kultūros kūrimo ir sklaidos.
Smalsiausių bei aktyviausių laidos žiūrovų laukia virtualūs konkursai ir vardiniai projekto prizai. Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.