Jau treti metai, kai lietuvių šeima namus iškeitė į kuprines: jų vaikai mokosi keliaudami

2024 m. kovo 10 d. 13:36
Viską mesti ir keliauti po pasaulį – apie tai svajoja daugybė žmonių, bet tik nedaugelis išdrįsta įgyvendinti svajonę. Ypač, jei turi vaikų. Susipažinkite su Jurga, Audriumi, devynerių Neitu, šešerių Marku ir vienerių Kaja, kurių namai telpa kuprinėse, o geriausia mokykla – pasaulis.
Daugiau nuotraukų (8)
Rašo tinklaraštį
Šią šeimyną galima stebėti socialiniuose tinkluose ar internetiniame puslapyje – pasivadinę „Brave Traveling“ lietuviai dalijasi patarimais, ką aplankyti, įspūdžiais apie vietas, kur jie tuo metu yra ir įžvalgomis, kaip ugdyti kelionėse vaikus.
Pastaruoju metu keliautojai apsistoję Vietname, Phu Quoc saloje.
„Džiaugiamės saule, vandenynu, gamta bei puikiu oru. Čia atvykome netikėtai – turėjome keliaut kitu maršrutu, bet pasižiūrėjau orus ir jie nebuvo labai lepinantys, tad nusprendėm atskristi čia iš Hanoi ir truputį patyrinėt šią nuostabią salą. Jau turime bilietus į Ho Chi Minh , tad būsime prabuvę Phu Quoc beveik 3 savaites. Po Ho Chi Minh vyksime I Da Nang, tenai busime apie 2 savaites“, – artimiausius kelionių planus dėsto Jurga.
Pardavė visą turtą
Jei užkietėjusiais keliautojais žmonės save laiko keliaudami keletą mėnesių – Jurga su Andriumi, Neitu ir Marku keliauja nuo 2021 metų birželio 7 dienos, kai JAV pardavė savo namus ir leidosi į kelią.
„Gyvenome JAV, Čikagos priemiesčiuose. Aš mėgstu keliauti nuo mažumės – man patinka pamatyti naujas šalis, patirti kuo daugiau naujų įspūdžių. Tuomet dar auginome du sūnus – jau seniai domėjausi „worldschooling“ sistema, lietuviškai turbūt vadintųsi mokymasis keliaujant, ir svajojau tai patirti su savo atžalomis“, – prisimena moteris.
Svajonės apčiuopesnės pasidarė 2019 metais, kai šeima apsilankė Kuboje. Kelionė buvo lemtinga – pora nusprendė keisti gyvenimo būdą.
„Pirmiausiai, perėjome į nuotolinius darbus, susikūrėme savo verslą, kurį galėtume vykdyti iš bet kur. Taip pat domėjomės investicijomis, ieškojome, kur galime susikurti pasyvias pajamas“, – prisimena ji. Šiuo metu Andrius dirba nuotoliu logistikos srityje, o Jurga rašo kelionių tinklaraštį bei konsultuoja skaitmeninės rinkodaros klausimais.
Iššūkius prilygina pamokoms
Su mažais vaikais dažnai žmonės bijo į poilsinę kelionę leistis, bet Jurga juokiasi, kad jų vaikai yra keliauninkai.
„Jiems patinka nuotykiai, naujos patirtys, sužinoti apie naujas šalis, išmokti kitos kalbos. Jau net patys kartais paklausia, ar jau vyksim kažkur kitur“, – juokiasi mama.
Kai šeima pavargsta, tada apsistoja kažkur ilgesniam laikui.
„Kiekvieną taip vadinamą iššūkį priimu kaip pamoką, kuri padeda išmokti kažko naujo, į viską žvelgiu visiškai kitaip“, – prisipažįsta ji.
Dar pradėjusi keliauti ji norėjo dalintis savo įspūdžiais, patarti, kaip keliauti su vaikais, kur apsistoti ir ką pamatyti.
„Man vos ne kasdien parašo mamos, klausia patarimų kaip keliaut, kur keliaut, prašo pagalbos susidėliot maršrutą kelionėms“, – šypsosi Jurga.
Nereikia suolų ir sąsiuvinių
Moteris rašo ne tik apie keliones bet ir apie „worldschooling“ – mokymąsi keliaujant.
„Tai įeina daug visokių skirtingų mokymosi būdų – įsiliejant i vietinę kultūrą, lankant vietinę mokyklą, savanoriaujant pas vietinius, tiesiog keliaujant ir bandant naujas patirtis ir taip toliau. Mes daug mokomės apie šalis, kurias lankome. Mano vaikai mokosi apie valiutas, kokie augalai ir gyvūnai vyrauja toje šalyje. Be to, gana aktyviai leidžiam laiką. Aplankome daug šventyklų žymių ir istorinių objektų, bendraujame su vietiniais žmonėmis, apsipirkinėjam vietiniuose turguose, bandom mokytis vietinės kalbos ar bent jau pagrindinių frazių“, – apie procesą pasakoja mama.
Pasak jos „worldschooling“ vyksta nebūtinai pilnu tempu -tai gali būti ir du mėnesiai per metus ar savaitė per atostogas.
Oficialiai vaikai JAV priklauso mokymosi namuose sistemai – „homeschooling“, kuri neriboja, kaip vykdomas ugdymo procesas.
Automobiliu patogiau nei lėktuvu
Kai šeimai pajudėjo keliauti, pirmiausiai aplankė automobiliu Meksiką, Gvatemalą ir Belizą.
„Mums labai patinka šis keliavimo būdas, nes galima lengvai pakeist planus bei aplankyt daugiau negu keliaujant be automobilio“, – įsitikinusi ji.
Būnant Azijoje vietoje tenka dažniau skraidyti lėktuvais, bet, pavyzdžiui Šri lankoje viską tyrinėjo važinėdai automobiliu. Tailande rinkosi motorolerius ir automobilį.
Šeima išsamiai išnaršė ir pagyveno jau devyniose šalyse.
„Kiekviena šalis savaip žavi. Šri Lankoj labiausiai įstrigo kelionė traukiniu per 9 arkų tiltą bei maudynės su laukiniais jūrų vėžliais Hikkaduwoje. Kuba – šalis, kuri turi ypatingą vietą mano širdyje, nes ta kelionė pakeitė mūsų tolimesnį gyvenimą. Nuostabi šalis. Labai saugi. Varadero – nuostabaus grožio paplūdimiai ir skaidrus vanduo. Tikiu, kad mes čia sugrįšime jau penkisiese.
Meksika mums ypatinga tuo, kad čia gimė trečioji atžala. Čia labiausiai patiko kriokliai Chiapas regione, Bacalar lagūna Quintana Roo, Puerto Escondido bei Mazunto kaimeliai prie Ramiojo vandenyno bei išvykos stebėti banginių.
Guatemala – labiausiai visiems patiko kopimas į vis dar garuojantį vulkaną, zefyrų kepimas ant dar karštos lavos. Atitlano ežeras - tiesiog įspūdingo grožio vieta.
Belize iš lėktuvo grožėjomės didžiąja žydrąja skyle. Tai pat patiko nardymas su rykliais, jūrų vėžliais bei didžiulėm rajomis prie rifo. Tai nuostabaus grožio šalis gailimės, kad praleidome ten per mažai laiko.
Tailandas – labai turtinga šalis. Uolos, šventyklos, drambliai, natūrali gamta ir salos. Šiaurėje lankėmės dramblių prieglaudoje, maitinome dramblius. Didelį įspūdį paliko Hong sala ir apžvalgos aikštelė.
Jungtiniai Arabų Emiratai – kitas pasaulis. Dubajus labai futūristinis, o Abu Dabyje įspūdinga ir didinga šeicho Zajedo mečetė tikrai verta apsilankymo.
Malaizijoje buvome tik Kuala Lumpure – tikimės aplankyt daugiau Malaizijos ir ją patyrinėti.
Vietnamas maloniai nustebino. Žmonės, energija, vaizdai, gamta, kalnai – kažkas nerealaus. O Phu Quoc – tai kažkoks atradimas. Neatrodo tokia varginga, kaip mums pasakojama“, – vardija nesustodama mama.
Linki daugiau svajoti
Kelionėse netrūksta ir nuotykių. Aišku, dažniausiai jie susiję su sveikata, nes organizmui tenka priprasti prie naujų bakterijų.
„Dėl to visur vežiojuos pelynų arbatos“, – šypteli Jurga.
Keliaujant su vaikais iššūkių kelia ir tradicinis maistas – Azijoje jis labai aštrus ir net paprašius pagaminti neaštriai, patiekale netrūksta pipiriukų.
Žmonės dažnai į keliones nesileidžia dėl įvairių jas stabdančių baimių ir finansinių priežasčių.
„Kaip įveikti šias kliūtis? Na, pirmiausiai reikia dirbti su savo baimėmis. Sekite žmones, kurie jus įkvepia, skatina tobulėti ir palaiko. Venkite toksiškų žmonių, nes jie smukdo jus žemyn“, – pataria Jurga.
Ji įsitikinusi, kad finansinę nepriklausomybę gali visi – priklauso nuo to, kiek iš tiesų norisi išeiti iš savo komforto zonos.
„Visi juk turime 24 valandas per parą, tik visi skiringai jas naudojam. Visi kažką sugebam ir dar daugiau. Nebijokime pokyčių. Atraskite, kas jums patinka. Norėkite daug, nes svajonės pildosi, tik norėkite to kiekvieną dieną ir nebijokite pokyčių. Viskas priklauso nuo mūsų pačių“, – drąsina Jurga.
Tai jei susikaupėte keliauti, keliautojų šeima siunčia jums rekomendacijas, nuo ko pradėti ir kur keliauti su vaikais:
1. Viską turi Tailandas – ir šventyklas, ir krioklius, salas, vandenyną, daug nacionalinių parkų, daug turistinių ir neturistinių vietų, kurias tikrai verta aplankyti ir tt.
2. Vietnamas – įspūdingo grožio šalis. Labai pigi. Už tuos pačius pinigus daug pamatysit – menesiui galima issinuomot būstą už 300 eurų ir tikrai ne kokią bakūžę. Gan pigu skraidyti po patį Vietnamą su vietinėmis avialinijom. Apskritai Azijoje, jei esate lankstūs, galima skraidyt uz gana menką kainą su „AirAsia“ ar vietinėmis pigiomis avialijomis.
3. Labai rekomenduoju Kubą – tikrai egzotiška ir dar turistų nesugadinta šalis. Didelė, daug yra ką galima pamatyt. Tai taip pat labai saugi šalis.
Drąsieji keliautojai vasarą atkeliaus iki Lietuvos – kasmet visa šeima grįžta pavasaroti su vaikais, pasidžiaugti uogomis, pabūti su seneliais ir giminaičiais.
Lietuvių nuotykius galite stebėti www.instagram.com/bravetraveling/ ir bravetraveling.com.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.