Progresyvios motinystės bendruomenės „Motherhood is sexy“ (MIS) narių apklausa, kurioje dalyvavo 2000 mamų, atskleidė, kad gimdžiusių moterų nuomonę apie savo kūną labiausiai veikia aplinka. Tik 12 proc. pagimdžiusių kūdikį moterų savo išvaizdą vertina puikiai. 88 proc. moterų yra ja nepakankamai patenkintos ir nepatenkintos, o kas penkta (21 proc.) norėtų pasidaryti plastinių operacijų. Vertinant visus apklausos rezultatus, apie 40 proc. mamų, praėjus nemažai laiko po gimdymo, taip ir nesusigyveno su savo pakitusia išvaizda.
Besilaukiančios moters kūnas sakralizuojamas
Internetinės bendruomenės įkūrėja Ieva Juodelė sako, kad problema tikrai egzistuoja ir per daugiau nei dvejus metus sulaukė šimtų skaudžių mamų išpažinčių apie po gimdymo pasikeitusį kūną: „Į mūsų anoniminę išpažinčių klausyklą ateina daug laiškų, kuriuose moterys išlieja savo širdgėlą dėl pogimdyminės išvaizdos. Mamos ne tik pačios labai graužiasi, bet ir patiria spaudimo iš savo vyrų, mamų, anytų ar tiesiog sulaukia kandžių komentarų apie savo išvaizdą socialiniuose tinkluose“.
Bendruomenės įkūrėja sako šioje srityje pastebinti moterims itin skausmingus dvigubus standartus: besilaukianti moteris laikoma kone sakralia, jos išvaizda idealizuojama, tuo tarpu pagimdžiusios moters išvaizda dažnai tampa kone patyčių ir net viešo gėdinimo objektu.
„Nėščiųjų fotosesijos tapo tokios populiarios, kad pas žinomus fotografus tenka laukti ne vieną mėnesį, o nėščiųjų nuotraukos kasdien matomos feisbuke ir intagrame. Moterys jaučiasi gražios ir dalijasi net asmeniškiausiomis ir trapiausiomis gyvenimo akimirkomis iki gimstant vaikui. Tuo tarpu po gimdymo situacija radikaliai pasikeičia. Jeigu moteris prabyla ir parodo savo kūno pokyčius po gimdymo, dažnai susilaukia kritikos ar net gėdinimo, siūlymo „susitvarkyti“. Taigi ta pati moteris, anksčiau apiberta komplimentais už tai, kad švyti, gimus kūdikiui gėdinama už natūralius ir dažniausiai neišvengiamus fizinius pokyčius. Atrodo, kad po vaiko išnešiojimo tampama tiesiog panaudotu inkubatoriumi, o visuomenė tai pačiai moteriai taiko dvigubus standartus: vieną dieną myli, o kitą skaudžiai plaka žodžiais“, – sako I. Juodelė.
„Virtuali kūnų galerija“
Psichologė Gita Argustaitė-Zailskienė sako, kad savo kūną ir jo pokyčius po gimdymo vertinti pozityviai tikrai nelengva: „Susigyventi su pasikeitusiu kūnu, išgedėti ir paleisti senąją savo išvaizdą gali užtrukti daug laiko ir pareikalauti pastangų, kad veidrodžio ir minčių turinys kiek įmanoma labiau suvienodėtų ir pasidarytų priimtinas“.
Pasak jos, būtent aplinkos įtaka šiame procese yra labai svarbi: „Mano kūnas egzistuoja ne kitų žmonių akims. Idealiu atveju visos tai žinotume, tuo tikėtume ir dėl to taip nesijaudintume dėl aplinkos reakcijų. Tačiau kartais tai ne tik sau bet ir kitiems tenka priminti. Todėl nebijokime komentuotojams nurodyti savo ribas: „Man nemalonu, kai kalbi apie mano svorį“ arba „prašau daugiau nekomentuoti mano figūros“.
Specialistė sako, kad kartais nuo tokių komentarų atsiriboti nepavyksta. Jei jie labai žeidžia, reiktų ieškoti priežasčių – galbūt kūno išvaizdos kritiką asmuo prilygina bendram asmens įvertinimui.
„Ką girdime, kai giminės lepteli apie priaugtą svorį – komentarą apie kilogramus ar dūrį į savivertę?“ – retoriškai klausia psichologė.
MIS įkūrėjų teigimu, matoma, kad išvaizdos vertinimo srityje pokyčiai vyksta išties lėtai. Tačiau jos įsitikinusios – verta dėti pastangų ir ieškoti kompromiso.
„Labai norėjome atkreipti dėmesį, parodyti, kad egzistuoja ir gimdžiusios moters kūnas, o jį rodyti, apie jį kalbėti yra normalu ir svarbu, o ne gėdinga. Pogimdyminis moters kūnas yra „legalus“. Tad matydamos šios temos aktualumą ir susipriešinimą tarp dviejų pusių pradėjome iniciatyvą ir paskelbėme „Virtualią kūnų galeriją“. Nors tai virtualus projektas, tačiau realus atspindys to, kaip atrodo kūdikio susilaukusios mamos kūnas. Galerijos ekspozicijoje realių moterų istorijos, kurias, mūsų galva, turi pamatyti kuo daugiau žmonių“, – apie virtualios galerijos idėją pasakoja MIS bendruomenės bendraįkūrėja Lina Krasauskienė.
Ieva ir Lina pastebi, kad vos tik bendruomenėje pasidalijo šia idėja, sulaukė didelio srauto intymių nuotraukų su kūnais, paženklintais motinystės: „Supratome, kad mamos nori pasakoti, ką reiškia visu kūnu išgyventi motinystę. Nori perduoti žinią, kad kiekvienam kūnui reikia nuolankumo ir palaikymo, o gimdžiusios moters kūnas tikrai nėra nusipelnęs aplinkos patyčių ar gėdinimo“.
Visi, norintys pamatyti nuotraukas, „Virtualią kūnų galeriją“ gali aplankyti www.motherhoodissexy.com