Ypatingi vaikų vardai
Šiuo metu Zavadskių šeima gyvena Klaipėdoje ir itin džiaugiasi šio miesto privalumais – čia yra visos reikiamos paslaugos šeimai nuo puikių darželių iki geriausių būrelių, o tuo pačiu šalia ramybę teikia jūra ir pušynai.
Reda – keturių vaikų mama, kurių vardus išgirdę aplinkiniai pakomentuoja „labai lietuviški“. Vyriausiajai netrukus sukaks septyneri, o kadangi gimė vasario 16-ąja, tėvai pavadino pirmagimę Laisve. Vyčiui – penkeri, Gintas, kurio vardas kildinamas iš Gintauto – ginančio tautą, dviejų metų ir keturių mėnesių mažylė Meilė, kuri, kaip mama sako, iš esmės viską sujungia į vieną.
Tinklaraštis „Daugiavaikė“atsirado tada, kai Reda laukėsi trečio vaiko ir suprato, kad tuoj taps daugiavaike mama: „Kas visuomenėje vis dar atrodo lyg nusivylusios namų šeimininkės amplua ir žinoma, vis dar galvojama, jog gausios šeimos gyvena skurdžiai... Kadangi mūsų šeima tikrai nėra ta, kuri gyvena „sunkų“ gyvenimą su vaikais, tai nutariau, kad turiu apie tai kalbėti garsiai ir paneigti tą seną mąstymą apie daugiavaikes šeimas. Noriu ištransliuoti, kad būti daugiavaike šeima yra dovana, o ne problema.“
Tinklaraštyje lyg dienoraštyje, Reda nuoširdžiai dalijasi savo išgyvenimais nuo džiaugsmo iki ašarų.
„Dalinuosi tiek pozityvu gyvenimu, tiek patiriamais iššūkiais, tokiais kaip vaikų pykčio priepuoliai ar mūsų su vyru santykių išbandymai... Žinoma, didžioji dauguma pasidalinimų yra pozityvūs ir apie tai, kaip mūsų šeimoje visi vienas kitą papildo, palaiko ir padeda“ – atvirauja moteris.
Pagrandukas – netikėta staigmena
R. Zavadskė atvira – su vyru planavo tik pirmus du vaikus, o tiek trečias, tiek ketvirtas nebuvo planuoti.
„Bet iš esmės suvokiu, kad neplanuotų vaikų nebūna. Visata mums buvo numačiusi taip, kaip turi būti. Aišku, vaikai neatsiranda iš šventos dvasios, – kvatoja mama, – ir turbūt daug kam kyla klausimas ar mes saugojomės nuo neplanuotų nėštumų, tai galiu atsakyti labai atvirai – saugojomės, bet kaip minėjau, visata mums turėjo kitą planą ir apdovanojo vaikais tiesiogine ta žodžio prasme. Kaip mėgstu sakyti: „Tik vienu stebuklu tikiu – vaikais“. O mūsų šeimoje stebuklų daug.“
Moteris savo tinklaraštyje neslėpė ir savo reakcijos, kai sužinojo kad laukiasi ketvirto laiko.
„Taip, sužinojusi, kad laukiausi ketvirto vaiko, tikrai tai priėmiau kaip blogą naujieną. Daug verkiau ir nežinojau ką daryti. Tuo metu taip norėjau dirbti, mokytis, siekti karjeros, plėsti savo veiklą ar net imtis naujo verslo ir staiga sužinojau, kad neplanuotai pastojau. Man buvo taip bloga, kad atrodė, jog nebegaliu, tiesiog nebegaliu dar kartą būti mama ir net ketinau nėštumą nutraukti. Tai buvo lygiai prieš metus, gruodį, kai atrodo viskas aplink tik blizga ir žiba, daug gražių emocijų, o man išbandymai ėjo vienas po kito. Nors mėnuo prasidėjo tikrai gražiai, gruodžio pradžioje organizavau labdaringą renginį ir rinkau pinigus dviem nuostabioms organizacijoms „Niekieno vaikai“ ir „8fundraising“ , bet tuo pačiu metu, iš giedro dangaus, atsirado visos problemos, tiek finansinės, tiek šeimyninės. Ir būtent renginio metu „8fundraising“ įkūrėja Neringa man pasakė: „Reda, tau visata šį žmogų siunčia ne kaip išbandymą, o kaip dovaną, tu dar gerai pagalvok...“ Tiek aš, tiek vyras buvome pasimetę, o šalia esantys žmonės stipriai mus palaikė, už tai visada jiems būsiu dėkinga. Meilė buvo tikra dovana, apvertusi mano gyvenimą aukštyn kojom ir tik į gerąją pusę, nes būtent jos dėka radau save kitoje veikloje, jos dėka gyvename didesniuose, gražesniuose namuose bei turim didelę vienybę šeimoje.“
Sunkiausia – ligos
Žinoma, nors Reda atspindi pozityvios tėvystės požiūrį, neslepia, kad tiek daug vaikų auginti nėra lengva. Sudėtingiausia vaikus vežioti į skirtingus būrelius tuo pačiu metu, juos pasiimti iš skirtingų ugdymo įstaigų. Žinoma nedaug liko, kol vaikai paaugs ir patys galės pasirūpinti savo kelionėmis.
„Na, o tokie dalykai kaip apsipirkinėjimai (tiek maisto, tiek buities) vyksta internetu, tad čia problemos išvengiame. Gal dar vienas sunkumas auginant daug vaikų yra ligos, nes kai suserga vienas, visi kiti iš paskos ir namai tampa ne namais, o privačia ligonine...“, – atsidūsta ji.
Šeima neturi griežtos rutinos – mažiausios Meilės priežiūra pakaitomis rūpinasi tiek Reda, tiek vyras, nes abu turi ir savo veiklų. Mama vakarais net spėja išlėkti į šokių pamokas.
Moteris taip daug domisi ir tėvystės temomis – kaip kalbėtis su vaikai, kaip pereiti krizes, kaip nešaukti ant savo vaikų ar aip auklėti pozityviai? Atsakymų ji semiasi knygose ir seminaruose, o vėliau – pritaiko praktikoje kasdien.
„Aišku, būna ir aš užšaukiu ant vaikų, bet šiaip emocijas stengiuosi valdyti ir elgtis „šaltu“ protu“, – prisipažįsta Reda.
Viską įmanoma suderinti
Labai dažnai moterys bijo, kaip sakoma, apsikrauti vaikais, nes nukentės karjera ar verslas. Reda įrodo, kad viską įmanoma suderinti – keturi vaikai, o ji nė karto neišbandė, kas yra tos motinystės atostogos, nes visada dirbo.
„Kiekvienas vaikas į mano gyvenimą atnešė vis kitą veiklą. Dirbau tinklinio marketingo komandos vadove, pensijų pakopų konsultavimo srityje, po to atsidariau vaikų studiją Klaipėdoje, o šiuo metu vadovauju socialinių tinklų administravimo komandai. Kadangi tiek aš, tiek vyras turime darbus, kuriuos deriname pagal save, tai viską gražiai susidėliojame. Tikrai turiu daug pagalbos iš vyro ir kai man reikia kažkur išvykti, jis pabūna su vaikais, o jei reikia aš keliauju kartu su mažyle“, – džiaugiasi ji.
Kadangi Meilė labai rami, Reda lankėsi verslių moterų susitikimuose ir dalyvavo renginiuose kartu su trejų savaičių mažyle.
„Dauguma stebisi kaip aš nebijau kažkur išeiti su vaiku, visur dalyvauti, būti, bet aš iš savęs esu tokia, jog negaliu sėdėti tarp keturių sienų. Buvo etapas, kai vyro šalia nebuvo, bet ir tada susitvarkiau, nes visgi yra seneliai, draugės, tetos, o jei visai nėra nieko šalia, tada galiu trumpam palikti auklėms ar vaikų priežiūros kambariuose. Žinau, kad yra mamų, kurios nenori niekam palikti savo vaikų, nes bijo būti tos „blogos mamos“, kurios palieka savo vaikus, bet galiu jums pasakyti labai nuoširdžiai, jei vaikas pabus dvi, tris valandas be jūsų nei jam nieko neatsitiks, nei jūsų santykiams. Geriau būti mama, kuri save realizuoja, nei ta, kuri užauginusi vaikus nesupranta, kur tas gyvenimas pralėkė. Taip pat yra mamų, kurios nori būti su vaiku ir apie darbus negalvoja, tai viskas gerai, mes visos skirtingos. Svarbiausia, jaustis laimingai ir nebūti ta nusivylusia namų šeimininke“, – įsitikinusi R. Zavadskė.
Šiuo metu šeima svajoja keliauti ir kuo daugiau laiko praleisti ten, kur šilta.