Dvi keliaujančios mamos dalijasi dažniausiomis šeimos kelionę planuojančių tėvų klaidomis

2022 m. rugpjūčio 6 d. 17:58
Jolita Krickė, auginanti aštuonerių Gretą ir septynerių Oskarą, su Agne Chšanauskaite, penkerių Motiejaus mama, ne tik mėgsta keliauti, bet ir turi daugybę patarimų tėvams, kaip tai padaryti be rūpesčių. Kokius daiktus imti, kur traukti, kaip rasti gražiausias vietas, jos pasakoja savo socialinių tinklų paskyrose „Kelionės su vaikais“ ir „Kelionės su vaikais po pasaulį“ bei lrytas.lt skaitytojams.
Daugiau nuotraukų (4)
Kelionių nauda vaikams – neabejoja
Jolitos pirmagimė Greta nuo pirmųjų mėnesių išmaišė su tėvais ne vieną Lietuvos kurortą, o sulaukusi 8 mėnesių jau skrido į Rodo salą, o dar po mėnesio – į Turkiją. Jos brolis Oskaras keliauti pradėjo 5 mėnesių, kuomet mėnesiui su šeima išsikraustė į Tenerifės salą.
„Mes su mėnesio Motiejumi išvykome į Lenkiją, o trijų mėnesių išskridome į Gruziją. Kuomet puikiai praėjo pirmoji kelionė lėktuvu, grįžę po keleto savaičių išvykome į kalėdines muges Vokietijoje ir Čekijoje“, – savo kelionių su vaiku pirmąja patirtimi dalijasi Agnė.
Pagrindinis kelionių su vaikais skeptikų argumentas – kam vežtis, nes tokie maži nieko neprisimena. Tiek Agnė, tiek Jolita su taip manančiais galėtų diskutuoti valandų valandas.
„Kelionės vaikui yra geriausia dovana, kokią tik galime padovanoti, ir puiki investicija į save ir pasaulio pažinimą, o per tai mes ugdome toleranciją, savimonę, įgauname įvairios gyvenimiškos patirties. Kelionėse daug geriau gali pažinti save, savo artimą žmogų ir savo mažylį, nes kelionėse tavęs nevargina kasdieniai rūpesčiai, buitis, gali visavertiškai ir kokybiškai leisti laiką su mylimais žmonėmis. Tas pats ir su vaikais – jie mokosi daug sparčiau ir greičiau, po kiekvienos kelionės pastebiu ženklų Motiejaus įgūdžių patobulėjimą, kaip nauji žodžiai ar gebėjimai“, – įsitikinusi A.Chšanauskienė.
Žiemodamas su šeima Tailande ketverių sulaukęs berniukas išmoko susikalbėti angliškai, plaukti ir net nardyti paviršiuje su kauke.
„Man yra įsiminę vieni psichologės Silvestros Markuckienės žodžiai: „Kai vyksta pokyčiai, kyla daug emocijų, o tai reiškia, jog tai natūraliai atkreipia mūsų dėmesį. Kelionėje keičiasi vaizdai, garsai. Paprastai tai vyksta džiugiame emociniam fone. Tai jaudina, atsiranda sąlygos efektyviau prasiskverbti informacijai, ją suvokti ir įsiminti“.
Manau, kad kelionės lavina vaiko savarankiškumą, padeda lavinti jo socialinius įgūdžius. Ir visai nesvarbu, kad jis mažas. Kelionės tikrai turėjo didelę įtaką Motiejui – jis be problemų gali valgyti įvairų maistą kelionėse, nereikia jam specialiai gaminti, yra tikrai draugiškas ir komunikabilus, nebijo žmonių, moka prisitaikyti prie aplinkos, gali miegoti važiuodamas mašina, motoroleriu, skrisdamas“, – džiaugiasi mama.
Labiausiai bijo pirmos kelionės
Mamos įsitikinusios – kuo mažesnis vaikas, tuo paprasčiau keliauti drauge. Kūdikiai lengvai prisiderina prie tėvų tempo, lengviau reaguoja į naujus žmones, nebijo pramogų ir noriai ragauja nematytų patiekalų.
Nuo vaikystės keliaujantys vaikai ir paaugę labiau domisi pasauliu, užsienio kalbomis, puikiai sutaria su kitataučiais vaikais ar mėgaujasi egzotišku maistu.
Šių mamų pomėgį keliauti netrukus pastebėti ir aplinkiniai, tad pradžioje draugai, o paskui svetimi žmonės socialiniuose tinkluose pradėjo klausinėti apie keliones, prašyti patarimų.
„Taip asmeninės paskyros peraugo į viešas. Prasidėjo interviu žurnalamas, televizijai, įvairūs projektai, bendradarbiavimas su leidyklomis, turizmo informacijos centrais, kitais partneriais. Hobis peraugo į beveik nuolatinį darbą. Svarbiausia, kad iš tiesų kelionės yra mūsų gyvenimas, todėl rašome apie tai, kuo gyvename. Matyt, todėl tinklaraštis puikiai gyvuoja“, – džiaugiasi Jolita ir Agnė.
Šiuo metu mamos „Instagram“ ir „Facebook“ tinkluose turi dvi paskyras – vienoje, „Kelionės su vaikais“, pasakoja apie atradimus Lietuvoje, o „Kelionės su vaikais po pasaulį“ pataria šeimoms, keliaujančioms svetur. Netrukus startuos ir internetinė svetainė.
Dažniausias klausimas, kurio jos sulaukia – kaip pasiruošti pirmai kelionei ir kokią kryptį rinktis. Vis tik daugelis tėvų dar turi nugalėti baimę ir išdrįsti keliauti su kūdikiu ar mažu vaiku.
„Nustebsite, kiek daug geranoriškų žmonių yra, pradedant oro uostu, baigiant restoranais. Visada sulaukiame gerų emocijų iš oro uosto darbuotojų, pagalbos ir geranoriškumo iš keliaujančių kartu nepažįstamų žmonių. Kiek kantrybės ir šypsenų dovanoja padavėjai restoranuose, ar net kaimynai valgantys šalia! O šiaip labai svarbu patiems išlikti maksimaliai ramiems, daugiau šypsotis ir nejučia vaikai perims geras emocijas iš tėvų“, – ramina tinklaraštininkės.
Receptas – ramybė ir šypsena
Dar vienas iššūkis, su kuriuo susiduria norintys keliauti – pinigai, o kuo daugiau vaikų, tuo ir išlaidos didesnės. Agnė su Jolita juokiasi, kad viskas atvirkščiai – su pirmu vaiku sunkiau išsiruošti, lagamintai didesni, o vėliau baimės pranyksta, planuoti viską lengviau ir ekspromtui vietos daugiau.
„Norite sutaupyti? Keliaukite automobiliu – kaimyninės šalys Lenkija, Latvija tikrai turi, ką pasiūlyti, o dažnai net ir pigiau. Mes su visai mažais vaikais keliaudavome į Lenkijos pajūrį – pasirinkimas didelis, kainos draugiškos. Paskutinės minutės pasiūlymai irgi puikus būdas taupyti“, – pataria jos.
Į kelionę besiruošiantys tėvai jaudinasi, kad vaikai zirs, ožiuosis ir nieko nevalgys. Kaip elgtis tokiu atveju?
„Ramybė, kantrybė ir šypsena. Vaikai ar namuose, ar kelionėje – gali ir pazirsti, ir pervargti, ir blogai pasijausti. Elkitės, kaip elgiatės namuose. Jei vaikas pavargo – tą dieną nekeliaukite aktyviai, pabūkite pajūryje ar prie baseino – dėmesys ir vanduo nuramins ir irzliausią vaiką. Nesukite galvos dėl maisto – duokite ragauti arba tiesiog kalbėkitės su restorano ar viešbučio personalu – nustebsite, kiek jie gali lanksčiai pažiūrėti į vaikų norus ir poreikius. Drąsiai klauskite, ar makaronus gali patiekti su padažu atskirai – netiks padažas, makaronus suvalgys. Ar vištienos gabalėlius gamina šaldytus ar natūralius – neteko sutikti restorano, kuris meluotų, ir be problemų iškepa natūralios vištienos krūtinėlės“, – įsitikinusios mamos.
Svarbu – pasiruošti
Didelis galvosūkis keliaujant su vaikais pirmą kartą yra lagamino turinys. Rodos, reikia beveik visko, bet, pasak Agnės ir Jolitos, pagrindinė taisyklė kraunant daiktus turėtų būti „kuo mažiau – tuo geriau“.
„Svarbiausia – dokumentai, jų kopijos, draudimas. Su mumis visuomet keliauja knygos, žurnalai, užduočių knygelės. Visuomet – keletas lietuviškų lauktuvių, nes norisi jomis pasidalinti su sutiktais žmonėmis ir papasakoti apie Lietuvą“, – dalijasi patirtimi Agnė ir Jolita.
Jos įsitikinusios, kad didžiausia tėvų klaida keliaujant su vaikais yra stresas, kuris persiduoda ir vaikui.
„Viena iš didžiausių tėvų daromų klaidų – noras viską suplanuoti, o su vaikais keliaujant rekomenduojame šiek tiek mažiau planuoti ir būti lankstesniems. Taip pat vengti į keliones imti daug daiktų“, – teigia A. Chšanauskienė.
Ji jaučiasi rami kelionėse, nes žino, kaip joms pasiruošti: moka keletą kalbų, turi atsargines, išverstas ir notarų patvirtintas dokumentų kopijas, daug ką dengiančius draudimus.
„Žinau kaip elgtis tam tikrose situacijose – jei apgadina bagažą, vėluoja skrydžiai ar kitas transportas, viešbutis neatitinka aprašymo ar nesuteikia žadėtų paslaugų. Stengiuosi pakuoti daiktus taip, kad jei vienas lagaminas pasimestų, kitame būtų visi reikalingi daiktai. Mano pagrindinis rūpestis būna tik kad pačios kelionės metu, skrendant lėktuvu, nesusirgtų mažasis, nes būnant lėktuve negalėsi jam padėti“, – pasakoja mama.
Planuose – vandens parkai ir salos
Jolita su vaikais aplankė Graikiją, Portugaliją, Italiją, Ispaniją ir Kanarų salas, Kiprą, Lenkiją ir Latviją.
Tenerifėje mama su vaikais jau ne kartą žiemojo – vaikai moka ispanų kalbą, todėl šeima jaučiasi geriausiai.
Agnė su sūnumi jau buvo Tailande, Gruzijoje, Lenkijoje, Kanarų salose, Vokietijoje, Latvijoje, Čekijoje, Turkijoje ir Jungtinėje Karalystėje.
„Mums labiausiai patiko Tailandas, kur su vaiku buvo tris kartus, o šią žiemą čia praleidome penkis mėnesius. Tailandas, mano nuomone, turi viską, ko reikia idealiam poilsiui su vaikais. Klimatas, draugiški žmonės, vakarietiška medicina, paplūdimiai, gamta“, – įsitikinusi Agnė.
Pirmą kartą besirenkantiems kelionę su vaikais tinklaraštininkės pataria atsakyti sau, kokios kelionės norite ir tikitės. Jei poilsinės – puikiai tiks „viskas įskaičiuota“ variantas Turkijoje ar Graikijoje. Norintiems keliauti savarankiškai – patiks Italijoje ar Ispanijoje. Besirenkantiems kelionę automobiliu – pradėkite nuo Lenkijos ar Latvijos.
Norite šiltai praleisti žiemos mėnesį ar du – keliaukite į Kanarus. Tenerifėje žiemoja nemažai lietuvių, yra net lietuviška mokykla, susibūrusi lietuvių bendruomenė, kuri patars ar padės, jei iškils kokių klausimų.
Svajojate apie egzotiką – keliaukite į Tailandą ar Maldyvus.
Šiais metais Jolita dar planuoja aplankyti Lanzarotės ir Fuerteventūros salas Kanaruose, norėtų vaikams aprodyti Valensiją ir joje esančias pramogų vietas.
Agnė su šeima tik balandį grįžo iš Tailando ir suspėjo jau triskart pabuvote Lenkijoje, dukart Jungtinėje Karalystėje ir vakarinėje Vokietijoje. Planuose dar yra noras aplankyti didžiausią Europoje „Suntago“ vandens pramogų parką Lenkijoje ir, kaip ir kiekvienais metais, kalėdines muges Vokietijoje: „O galbūt vėl išvykti žiemoti į Aziją.“

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.