Simonos sūnus Martas užaugo be tyrelių: moteris išbandė pasaulyje populiarų primaitinimo metodą

2021 m. birželio 19 d. 08:22
Palangiškė Simona Galdikienė dviejų metų sūnų Martą su pirmaisiais kąsniais supažindino ne tradiciniu būdu maitindama tyrelėmis, bet pasiūlydama pačiam imti ir kramtyti norimus produktus. Pasaulyje jau išpopuliarėjęs metodas „Baby Led Weaning“ (BLW) sekėjų atranda ir Lietuvoje, tad Simona asmeniniais įspūdžiais apie jos ir sūnaus maisto kelionę dalijasi naujienų lrytas.lt portale ir savo instagramo paskyroje „MartasBLW“.
Daugiau nuotraukų (9)
– Papasakokite, kaip sužinojote apie BLW?
– Apie BLW primaitinimo metodą sužinojau dar nesilaukdama Marto iš savo sesers Viktorijos. Ji turi dvi dukreles, kurias abi primaitino šiuo būdu. Sesuo man – ne tik vienas artimiausių žmonių pasauly, bet ir geriausia mano draugė, todėl jos nuomone ir patarimais dažniausiai pasikliauju. Tad, vėliau besilaukdama sūnaus, pradėjau klausinėti sesers apie šį primaitinimo būdą ir jo privalumus.
– Daugeliui tai sunkiai suprantamas šis „kūdikio vedamas primaitinimas“ – gal galite papasakokite tiems, kurie visai nieko nežino apie šį metodą?
– BLW (liet. Kūdikio vedamas primaitinimas) tai valgymas su vaiku – tuo pat metu, prie to paties stalo, dalinantis tuo pačiu maistu. Šis būdas taikomas nuo pat pirmo primaitinimo kietu maistu.
Vadovaujantis šiuo primaitinimo būdu yra atsisakoma specialiai kūdikiui trinto maisto – taip vaikas yra mokomas kramtyti ir tik po to ryti maistą.
Taip pat BLW būdu primaitinami kūdikiai skatinami maistą rankomis/įrankiais imti patys – tai lavina rankų, akių koordinaciją, leidžia mažyliams pradėti pažintį su maistu kai jie patys tam pasiruošę, padeda formuotis teisingiems mitybos įpročiams.
– Kur Jūs sėmėtės žinių apie šį metodą giliau?
– Dar besilaukdama Marto ėmiau plačiau domėtis šiuo primaitinimo būdu – kalbėjau su mamomis, pasirinkusiomis šį būdą, skaičiau knygas užsienio kalba, ieškojau informacijos „Youtube“ platformoje. Yra nemažai knygų anglų kalba apie BLW, taip pat receptų knygų pritaikytų šiam primaitinimo būdui.
Lietuvoje BLW dar pakankamai „šviežias“, todėl šiandienai šia tema turime tik vieną knygą, kuri yra išversta į lietuvių kalbą. Tačiau yra puikių grupių, kuriuose mamos dalinasi sukaupta informacija šia tema.
– Kodėl nusprendėte išbandyti? Kas labiausiai sudomino?
– Studijuojant BLW privalumus, pastebėjau keletą itin svarbių aspektų, kurie man padėjo apsispręsti. Šiandien mus supa begalė žmonių, kurie turi vienokius ar kitokius valgymo sutrikimus, nesugeba kontroliuoti savo apetito, valgymas jiems kelia stresą.
Labai nenoriu, kad primaitinimo pradžioje padarytos klaidos darytų įtaką Marto požiūriui į maistą ateityje. BLW metodas leidžia kūdikiui pažindintis su maistu be streso, savo tempu, moko pažinti savo poreikius.
Tuo pačiu tėvai yra mokomi pasikliauti vaiko apetitu, jo maisto pasirinkimu. Kadangi valgoma tuo pat metu, yra kuriamas ir stiprinamas šeimos tarpusavio ryšys. Man šie aspektai atrodo labai svarbūs vaikui ir visai šeimai.
– Kada jį pradėjote taikyti savo sūnui Martui?
– BLW būdu Martas yra primaitinamas nuo 6mėn amžiaus. Rekomenduojamas amžius 6-7mėn, arba kai kūdikis tvirtai sėdi pats nesvirduliuodamas ir negriūdamas.
– Viena skaityti teorijoje, kita taikyti praktikoje – ir kaip sekėsi? Kokie iššūkiai?
– Nuo pat primaitinimo pradžios Martas yra valgus vaikas, nereikėjo stengtis jo sudominti maistu. Didesni iššūkiai laukė mūsų su vyru, nes teko išmokti pasikliauti sūnaus apetitu. Tikrai sunku patikėti, bet kartais vos keletas kąsnių kūdikiui reiškia sotumą ir jam to užtenka.
– Kaip atsirado Instagram paskyra „Martas BLW  su receptais?
– Paskyrą instagrame pradėjau kurti kai Martui buvo 9mėn. Iš tiesų pradžioje tai buvo tiesiog dienoraštis pačiai sau, kad būtų paprasta atsekti maisto alergijas, netoleravimus jei tokių pasitaikytų. Netrukus ėmė augti sekėjų skaičius, sulaukiau nemažai palaikančių dėkingumo žinučių.
Supratusi, kad toks profilis būtų naudingas ne tik man pačiai, bet ir kitoms mamoms, ėmiau daugiau laiko skirti šiai paskyrai. Kol kas esu motinystės atostogose ir martasbw paskyros kūrimas yra mano hobis, bet esu tikra, kad pradėjusi dirbti, tęsiu savo instagram veiklą.
– Martui dabar dveji – kaip manote, ką tai jam davė?
– Tikiu, kad BLW metodo dėka Martas yra valgus vaikas. Beveik visuomet mielai paragauja naujų, nematytų produktų, nėra išrankus maistui, su maistu elgiasi pagarbiai. Nei karto nėra tekę „kovoti“ dėl valgymo – mes pasikliaujame jo apetitu, jis puikiai jaučia ko jam tuo metu reikia. Taip pat sūnus mielai padeda man gaminti virtuvėje.
– Maistą vaikui patiekiate labai estetiškai, skyreliais suskirstytoje lėkštėje – kodėl tai svarbu?
– Maisto pateikimas šiek tiek pasikeitė pradėjus vesti martasblw profilį. Maisto gaminimas man yra šventė, kurioje galiu išreikšti savo polinkį menui. Aš mielai praleisčiau ir valandą kurdama kiekvieną patiekalą, tačiau esu mama namų šeimininkė ir laiko vis stinga.
Estetiškai pateiktu maistu noriu įkvėpti kitas mamas ir parodyti, kad galima pateikti maistą gražiai ir per 10-15min. Esu tikra, kad daugeliui mažylių smagu valgyti gražiai pateiktą maistą. Pati stengiuosi išlaikyti balansą ir tikrai ne visuomet sūnaus lėkštė atrodo kaip instagram paskyroje.
Rinkdama lėkštę Martui atsižvelgiu į keletą aspektų – neutrali spalva, kad neblaškytų vaiko dėmesio ir netaptų įdomesnė už lėkštės turinį. Taip pat renkuosi lėkštę su skyreliais, kurie tarsi įpareigoja parūpinti didesnę maisto įvairovę ir palikti galimybę vaikui rinktis.
– Ką labiausiai mėgsta Martas?
– Marto mėgstamiausi produktai ir patiekalai nuolat keičiasi, šiuo metu labai patinka absoliučiai visos sriubos. Stengiuosi pateikti įvairų maistą ir negaminu to paties patiekalo kelias dienas iš eilės vien todėl, kad sūnui labai patiko. Labai lengva įsisukti į vos keletos mėgstamų patiekalų ratą, todėl nuolat ieškau naujų skonių savo šeimai.
Per sūnaus maisto kelionę supratau, kad turbūt nėra produktų, kurių vaikai visai nemėgsta – jiems tiesiog reikia laiko su jais tinkamai susipažinti.
Labai ilgą laiką Martas nevalgė kiaušinių jokioje formoje, tačiau aš nesilioviau siūlyti ir šiandienai Martas valgo omletus, keptus kiaušinius ir netgi virto kiaušinio baltymą. Turbūt kaip ir visi vaikai, sūnus visada su mielu noru skanauja vasaros uogas ir vaisius.
– O kas „neprilipo“, buvo nepatogu valgyti ar neskanu?
– Martas vis dar mokosi pamėgti šiuos produktus: virtas kiaušinio trynys, krevetės, šparaginės pupelės, ridikėliai, šviežios morkos. Visų šių produktų Martas yra ragavęs keletą kartų, bet po pirmo kąsnio daugiau neliečia.
– Kiekvienoje lėkštėje – daug daržovių? Ar Martas visas jas valgo?
– Yra keletas daržovių, kurias Martas valgo labai noriai pvz: paprika, brokolis, agurkas, salotos, kukurūzai. Tačiau yra ir tokių, kurių paragauja tik po kąsnį, pvz : ridikėliai, morkos, batatas. Tačiau aš nepamirštu pasiūlyti „nemėgstamų“ daržovių, nes tai kas buvo nepriimtina vakar, gali būti labai skanu rytoj.
– Labai patiko vienos sekėjos komentaras „norėčiau būti jūsų vaiku“ – kokių komentarų sulaukiate?
– Nuolatos sulaukiu malonių, įkvepiančių ir motyvuojančių komentarų. Labai malonu, kad sekėjai randa laiko ir parašo gražų žodį, kreipiasi pagalbos. Vertinu ir agrumentuotą kritiką ir atsižvelgiu į pastebėjimus. Per visą šį laiką nėra tekę sulaukti įžeidžių ar stipriai kritikuojančių komentarų.
– Ar Lietuvoje pakankamai dėmesio skiriama šiam mitybos metodui?
– Lietuvoje labai maža dalis pediatrų kalba apie BLW, tėvams suteikiama informacija tik apie tradicinį primaitinimo būdą. Ne visi tėvai turi laiko ir galimybių ieškoti informacijos patys, todėl neretai pasirenkamas įprastas primaitinimo būdas.
Labai džiaugiamės jog mūsų šeimos gydytoja buvo susipažinusi su BLW ir jam pritarė. Tikiuosi ateityje Lietuvoje informacija apie vaiko vedamą primaitinamą bus lengvai prieinama visiems.
– Ką patartumėte toms šeimoms, kurios norėtų tai išbandyti?
– Patariu kuo daugiau pasidomėti apie šį metodą, galimus iššūkius ir BLW privalumus. Taip pat nusiteikti, kad pradžia gali būti labai lėta. Dėl mažylio saugumo ir tėvų ramybės, rekomenduoju tėvams išklausyti pirmosios pagalbos užspringus kursą. Tokių žinių gali prireikti pasirinkus ir tradicinį primaitinimo būdą ar tiesiog vaikui užspringus svetimkūniu. Aš dažnai juokauju, kad yra du būdai žvelgti į BLW pradžią:
  1. Jaudintis, laukti springimo, piktintis dėl netvarkos ir laukti kol vaikas pradės „nomaliai valgyti“.
  2. Džiaugtis savo kasdien tobulėjančiu, savarankišku vaiku, mėgautis maistu kartu su visa šeima ir atsipalaiduoti.
Visiems linkiu pasirinkti antrą variantą, sklandžios mažylių primaitinimo pradžios ir kantrybės leisti vaikui pradėti šią kelionę savo tempu.
vaikų mityba^InstantMama
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.