Planuojantiems susilaukti vaikelio: būdai, kaip nustatyti moters vaisingas dienas ir vyrų spermos kokybę

2024 m. vasario 17 d. 11:20
Šeimos kūrimas – vienas svarbiausių gyvenimo įvykių, kuris daliai šiuolaikinių porų tampa nemenku iššūkiu ir santykių išbandymu. Pradedant ruoštis kūdikio planavimui, dažnai iškyla šimtai klausimų: kada ir kaip maitintis, kokių įpročių atsisakyti, ką reikėtų pakeisti, kad būsimas vaikelis gimtų sveikas bei stiprus. Pasak specialistų, vaikų planavimas ir tinkamas pasiruošimas nėštumui gali padėti greičiau pastoti poroms, svajojančioms apie vaikus.
Daugiau nuotraukų (1)
Pasak Natūralaus šeimos planavimo asociacijos vadovės Elenos Kosaitės-Čypienės, savo kūno, jo ženklų ir procesų pažinimas padeda ne tik efektyviai atidėti pastojimą, bet ir pastoti.
„Natūralus šeimos planavimas yra kūno pažinimu pagrįstas būdas, leidžiantis sąmoningai reguliuoti vaisingumą. Jis padeda geriau suprasti moters menstruacinį ciklą, skatina partnerių bendrystę. Jis taip pat leidžia abiem partneriams giliau pažinti fiziologinius procesus, vykstančius moters ir vyro kūnuose, juos stebėti bei interpretuoti“, – sako Natūralaus šeimos planavimo asociacijos vadovė.
Nepavykti gali ir dėl neteisingai nustatytų vaisingiausių dienų
E. Kosaitės-Čypienės teigimu, norint nustatyti vaisingąsias ir nevaisingąsias ciklo dienas, taikant vadinamąjį simptoterminį natūralaus šeimos planavimo metodą, stebimi du svarbiausi moters kūno požymiai – gimdos kaklelio gleivių ir kūno temperatūros pokyčiai. Ciklo metu besikeičiančios gimdos kaklelio gleivės parodo hormono estrogeno lygį, o temperatūros pokyčius lemia hormono progesterono lygis moters organizme.
„Kai kurioms moterims nepavyksta pastoti tik todėl, kad jos dažniausiai mylisi tik tuo metu, kai vaisingumas yra mažai tikėtinas arba išvis neįmanomas. Pavyzdžiui, jos mano, kad vaisingiausios dienos yra ciklo viduryje, bet ovuliacija ir vaisingosios dienos nėra tokios reguliarios, kaip dažnai galvojama. Todėl svarbu žinoti, kada būna vaisingosios ciklo dienos ir kaip jas atpažinti. Vaisingiausias dienas parodo gimdos kaklelio gleivės, gimdos kaklelio pokyčiai, kiti papildomi požymiai: krūtų jautrumas, ciklo vidurio skausmas, ovuliacinis kraujavimas, o pakilusi kūno temperatūra patvirtina, kad ovuliacija įvyko“, – aiškina ekspertė.
Anot E. Kosaitės-Čypienės, normalu, kad net ir jaunoms moterims ne visada pavyksta iš karto pastoti.
„Nuo 1985 metų Vokietijoje vykdomo ilgamečio vaisingumo tyrimo duomenimis, tik 27 proc. lytinių santykių vaisingiausiu metu turėjusių moterų pastoja jau pirmame cikle. Maždaug 60 proc. moterų pasiseka per pirmus šešis mėnesius. Kitos užtrunka dar ilgiau. Todėl nėra jokios priežasties jaudintis, jei pastoti nepavyksta jau keletą ciklų. Jei natūraliai pastoti nepavyksta, ciklo užrašai gydytojui gali suteikti svarbios informacijos apie ciklus, o kartais ir padeda nustatyti pirminę diagnozę“, – teigia Natūralaus šeimos planavimo asociacijos vadovė.
Organizmą nėštumui reikia ruošti iš anksto
Pasak BENU vaistininkės Loretos Tamošauskienės, tiek moters, tiek vyro sveikata yra labai svarbi sveikam ir sėkmingam kūdikio pradėjimui. Planuojant vaikus abiem tėvams svarbu iš anksto atsikratyti žalingų įpročių: rūkymo (ne tik aktyvaus, bet ir pasyvaus), alkoholio, narkotinių medžiagų vartojimo, taip pat daugiau dėmesio skirti visavertei mitybai bei fiziniam aktyvumui.
„Jei iki nėštumo planavimo nei vyras, nei moteris nesirūpino savo lėkštės turiniu ir proporcijomis, jei šaldytuve buvo sunku rasti vaisių ar daržovių, tai apsisprendus dėl vaikelio, reikėtų išsiugdyti įprotį savo mitybą praturtinti šviežiu, sveiku, vitaminais praturtintu maistu. Tas pats ir su fiziniu aktyvumu. Jis būtinas visiems – reguliarus ir pakankamas palaikyti sveikai organizmo sistemų veiklai. Taigi sprendimas susilaukti vaikų yra puiki proga įgyti ir išsiugdyti sveikus, naudingus gyvenimo įpročius“, – sako L. Tamošauskienė.
Vaistininkės teigimu, moterims prieš bandant pastoti rekomenduojama pradėti vartoti vitaminus su folio rūgštimi. Kasdien svarbu, jog būtų suvartojama 400–600 mg folio rūgšties. Ją rekomenduojama pradėti vartoti prieš tris mėnesius iki planuojamo pastojimo ir tai daryti iki 12–13 nėštumo savaitės. Dozė ir trukmė gali būti koreguojama individualiai gydančio gydytojo nurodymu.
„Prieš planuojant nėštumą, taip pat ir nėštumo metu turėtų būti patikrintos moters geležies atsargos, nes nėštumo metu apie 20 proc. padidėja raudonųjų kraujo kūnelių kiekis, o geležis yra svarbi placentai, vaisiaus augimui. Taip pat nėščia moteris turėtų kasdien gauti ne mažiau nei 200 mg omega 3 riebiosiose rūgštyse esančios DHA (dokosaheksaeno) rūgšties, kuri yra svarbi būsimo vaisiaus smegenų ir regos organų vystymuisi bei turi įtakos vėlesnei galimų alergijų prevencijai“, – aiškina L. Tamošauskienė.
Pasak vaistininkės, prieš pastodamos moterys turėtų atkreipti dėmesį ir į savo kūno svorį: tiek pernelyg lieknos, tiek antsvorį turinčios moterys gali turėti sunkumų pastojant. Prieš pastojant moterims taip pat rekomenduojama apsilankyti pas gydytojus – naudinga pasikonsultuoti su ginekologu, apsilankyti pas odontologą.
Priemonės namuose, padedančios suprasti vaisingumą
Anot L. Tamošauskienės, negalinčios vaikų susilaukti poros dažnai jaučiasi nejaukiai kreiptis dėl intymių sunkumų, tačiau vaistinėse galima įsigyti bent keletą greitųjų diagnostikos testų, padedančių iš dalies identifikuoti problemas.
„Neretai negalinčios vaikų susilaukti poros susiduria su problema, jog vyro spermoje gali būti per mažai gyvybingų spermatozoidų. Ar taip yra iš tiesų, galima nustatyti ir namuose naudojant greitąjį diagnostikos testą. Šis testas parodo, ar spermatozoidų kiekis spermoje atitinka normalų vaisingumo lygį. Pastarasis yra siejamas su didesne tikimybe pastoti. Kitas svarbus dalykas – žinoti, kada vyksta ovuliacija, o tam gali būti pasitelkiama dar viena priemonė – ovuliacijos nustatymo testas. Tuo metu, kai testas yra teigiamas, galima manyti, kad subrendusi kiaušialąstė išsilaisvino iš kiaušidžių ir keliauja kiaušintakiu, taigi yra palankus laikas pastoti“, – sako vaistininkė.
Ji akcentuoja, jog šių, vaistinėse įsigyjamų priemonių, negalima laikyti pagrindiniais įrankiais, galinčiais identifikuoti su vaisingumu susijusias problemas, tad visais atvejais rekomenduojama pasikonsultuoti su atitinkamos srities specialistais.
„Nepaisant testų rezultatų, nevaisingumo priežasčių gali būti daug ir daugumai dažniausiai pasitaikančių apskritai nėra jokių testų, kuriuos būtų galima atlikti namuose. Jeigu turint reguliarius lytinius santykius ir nenaudojant kontracepcijos priemonių per metus nepavyksta pastoti, rekomenduojama kreiptis į specialistus, kad būtų kuo mažiau streso, neteisingų interpretacijų ar savigraužos“, – pabrėžia vaistininkė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.