Paaiškino, kas gali ir kaip tapti motinos pieno donorėmis: jų pagalba gyvybiškai būtina

2023 m. gegužės 19 d. 13:53
Kauno klinikos
Gegužės 19 dieną visame pasaulyje minima Pasaulinė motinos pieno donorystės diena. Kauno klinikų Neonatologijos klinikos personalas neišnešiotų naujagimių mamų vardu dėkoja visoms pieno donorėms, dėl kurių paaukoto pieno mažyliai gali augti ir sveikti. Prof. Rasa Tamelienė, Kauno klinikų Neonatologijos klinikos vadovė, pastebi, kad 2016 metais klinikos darbuotojų iniciatyva ir rėmėjų pagalba įkurtas Donorinio motinos pieno bankas sėkmingai veikia jau septintus metus.
Daugiau nuotraukų (2)
Minint Pasaulinę motinos pieno donorystės dieną, kalbamės su Vilma Ivanauskiene, Kauno klinikų Neonatologijos klinikos gydytoja neonatologe, ir Rima Vazgiene, Kauno klinikų Neonatologijos klinikos slaugytoja.
Kuo donorinis motinos pienas svarbus naujagimiams?
V. I. Donorinis motinos pienas yra neįkainojamos vertės maistas neišnešiotiems naujagimiams, kai savos mamos pieno nepakanka. Donorinis motinos pienas neišnešiotiems naujagimiams gyvybiškai būtinas dėl jų žarnyno ir imuninės sistemos nebrandumo. Dėl jų nebrandžių gyvybinių funkcijų neišnešioti naujagimiai sunkiai toleruoja adaptuotą pieno mišinį.
R. V. Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijomis, jei moterims pačioms nėra galimybės žindyti arba yra nepakankama motinos laktacija ir trūksta nuosavos motinos pieno, tuomet antro pasirinkimo maistas labai mažo svorio gimusiems neišnešiotiems naujagimiams, sveriantiems iki 1,5 kg, yra donorinis motinos pienas. Taip pat jis gali būti skiriamas ir kitiems sunkiai sergantiems naujagimiams, pavyzdžiui išnešiotiems naujagimiams po žarnyno operacijų.
Kaip atrenkamos pieno donorės?
R. V. Visos Pieno donorės kruopščiai atrenkamos: pirmiausia jos turi turėti perteklinio motinos pieno ir norėti būti donorėmis. Atrenkant pieno donores, svarbus kiekvieno komandos nario įsitraukimas ir pastebėjus, kad krūtimi maitinanti moteris turi perteklinio pieno, nukreipti ją Donorinio motinos pieno banko specialistams. Taip pat pacientes, kurios gali būti pieno donorėmis, padeda atrinkti laktacijos konsultantė Danutė Botyrienė. Ji – viena pirmųjų pastebi pacientes, kurių naujagimiai gydomi ne NITS, tačiau turi pakankamai pieno, galinčio tapti donoriniu.
V. I. Jau atrinkus mamas, kurios gali būti potencialios pieno donorės, jos kartu su gydytoju užpildo sveikatos anketą, pasirašo sutikimą tapti pieno donorėmis. Joms atliekamas kraujo tyrimai, siekiant išsiaiškinti, ar potencialios donorės neserga infekcijomis tokios kaip ŽIV, sifilis, žmogaus T limfocitų virusai ir hepatitai. Surinktas donorinis pienas tiriamas dėl bakterinio užterštumo. Vėliau jis pasterizuojamas, jam suteikiamas individualus kodas, nustatoma maistinė vertė. Donorinis pienas šaldikliuose laikomas net iki 6 mėnesių.
Kiek naujagimių jau pamaitinta donoriniu pienu Kauno klinikose?
V. I. 2022 metais donorinį motinos pieną gavo net 816 naujagimių. Jeigu nuosavos motinos pieno nepakako, tai beveik visi Naujagimių intensyvios terapijos skyriuje gydomi naujagimiai gavo donorinį motinos pieną. Tik išskirtiniais atvejais jie maitinti adaptuotu pieno mišiniu.
R. V. Praėjusiais metais daugiausia paaukota vienos motinos pieno donorės apie 100 litrų motinos pieno. Kitos mamos paaukojo nuo 40 iki 56 litrų. Iš viso 2022 metais paaukojo 54 moterys savo pieno, jo išpasterizuota 623 litrai. Per visą Donorinio motinos pieno banko gyvavimo laikotarpį daugiausia buvo vienos mamos paaukota 120 litrų pieno. Džiaugiamės, kad viena iš mamų 2023 metais tapo trečią kartą pieno donore.
Ar donorinis motinos pienas saugus?
V. I. Paaukotas pienas yra visiškai saugus, nes visos mamos ir jų pienas atidžiai tikrinamas. Donoriniu motinos pienu rūpinasi Kauno klinikų Neonatologijos klinikos slaugytojos R. Vazgienė ir Sigita Siudikienė. Raginame mamas nebijoti ir paaukoti pieno mažiausiems klinikos pacientams.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.