– Pradėkime pokalbį nuo jūsų veiklos – nors dulos Lietuvoje dirba jau ne vienerius metus, bet vis dar atsiranda žmonių, kuriems iškyla klausimas ką jūs iš tiesų veikiate?
– Dula – tai moteris, teikianti nemedicininę pagalbą besilaukiančiai moteriai nėštumo, gimdymo metu ir laikotarpiu po jo. Turėdama tam tikrų žinių ir, dažniausiai, savą gimdymo patirtį, dula padeda kitai moteriai pačiai atrasti savą, individualų gimdymo kelią, būdą ir tempą ir juo lanksčiai, ramiai, pasitikint savimi eiti.
Dula palaikymą suteikia ne tik nėščiajai, bet ir kitiems šeimos nariams. Jei gimdyme dalyvauja ir kitas moteriai artimas asmuo, dula padeda jį įtraukti į procesą, tiek kiek to norisi tam žmogui.
– Ar seniai lydite besilaukiančias nėštumo kelionėje ir gimdymo metu?
– Kaip kvalifikuota dula, baigusi Lietuvos Dulų asociacijos mokymus, moteris ir jų partnerius lydžiu nuo 2021 metų. Tačiau noras padėti nėščiosioms atsirado pagimdžius pirmąją dukrą, kai supratau, kad moteris gali daryti įtaką tam, koks bus jos gimdymas.
Kai dukrai buvo metai, sužinojau, kad egzistuoja dulos. Net dabar atsimenu, kaip oda pagaugais nuėjo, visą naktį užmigti negalėjau, supratusi, kad tai yra mano kelias.
– Koks jūsų pačios buvo gimdymas?
– Aš patyriau du nuostabius gimdymus. Tokie jie buvo mano akimis... Objektyviai žvelgiant iš šono, tai buvo įprasti gimdymai – moteris patiria sąrėmius, jai skauda, šiek tiek pykina, veiklai labiau įsivažiavus atsiranda šaltkrėtis, kažkada jai viskas atsibosta ir ji nori kad viskas greičiau baigtųsi. Visgi, man tai buvo nuostabios patirtys. Sunku rasti žodžius kodėl. Tai buvo patyrimas apie tai, kas vyko mano viduje.
Šioje patirtyje leidau sau būti 100 procentų savimi, daryti tai, ką noriu, tą dieną jaustis svarbiausia pasaulyje. Su sąrėmių pojūčiais žaidžiau kaip su geriausiu draugu. Jaučiau savo kūną, įtraukiau į darbą protą: sąmoningomis mintimis, vadinamomis afirmacijomis, bei vizualizacija padėjau savo kūnui išlikti ramybėje, atsipalaidavime ir vertis. Būtent toks buvimas gimdymuose man padėjo juos patirti kaip nuostabius, įgalinančius įvykius.
– Gimdyti = skausmas ir kančia. Jūs siūlote švelnų gimdymą – kuo jis ypatingas?
– Įdomu tai, kad ne visos moterys sąrėmio sukeliamą pojūtį įvardina kaip skausmą. Kartais sąrėmiai apibūdinami kaip intensyvus, viską apimantis jausmas, spaudimas, bet ne skausmas. Pasitaiko atvejų, kuomet gimdymo metu patiriamas net gi orgazmas!
Aš asmeniškai per gimdymą jaučiau skausmą. Tad kodėl kalbu apie švelnų gimdymą? Atrodo, kad šie du dalykai tarpusavyje nesuderinami: skausmas ir švelnumas. Tačiau gimdymo skausmas yra kitoks. Jį priėmus kaip partnerį, išmokus su juo būti, ką daryti, kad jis netaptų tiesiog kankinančiu pojūčiu, atsiveria visai kiti pajautimai. Tuomet gimdymo skausmas tampa vedliu per gimdymo kelionę, gali parodyti palankiausią būdą kaip būti tuo metu, kaip judėti. Didžiausias virsmas įvyksta viduje – supranti ir pajauti, kokia stipri ir galinga esi.
Kartais gražūs gimdymai tiesiog nutinka. Bet tai yra loterija. Jei norisi pozityvios, švelnios gimdymo patirties – tam patarčiau ruoštis.
– Taip kaip tokiems pasiruošti?
– Pirmiausia – pažinti save: išsiaiškinti savo poreikius, norus, lūkesčius, galimybes. Būtent savo – ne draugės, partnerio, tėvų ar visuomenės primestas normas. Taip pat reikėtų nuoširdžiai priimti konkrečiu atveju egzistuojančias ribas.
Visi šie dalykai bus kaip kelrodis tolesniame pasiruošime. Kiekvienai moteriai jis bus skirtingas: vienai reikės daug informacijos, kad jaustųsi tvirčiau, kitai – darbo su kūnu, dar kitai – dirbti su savo emocijomis, baimėmis ir pan. Vieno recepto, tinkamo visoms, neturiu.
Noriu paminėti, kad bene didžiausią įtaką tam, kaip moteris jausis per gimdymą ir kaip vyks pati jo eiga, daro nusiteikimas gimdymui. Taigi, būtų gerai atsakyti sau, kokiu būdu artėjančiam gimtadieniui galiu nusiteikti kuo pozityviau, pasitikėdama savimi, savo jėgomis ir savo kūno žinojimu kaip pagimdyti.
Kalbant konkrečiai apie natūralų gimdymą, rekomenduoju išmokti būdus, kaip išbūti sąrėmius kuo ramiau ir sąmoningiau, pasitelkiant kvėpavimo, dėmesio sutelkimo ar nukreipimo technikas, judesį, pozityvias mintis – afirmacijas, vizualizaciją, meditaciją. Kūnas turi atmintį, todėl visa tai išmokus ir praktikavus jau nėštumo metu, atėjus sąrėmiams bus daug lengviau ir paprasčiau juos išbūti. Tada beliks tiesiog mėgautis vykstančiu procesu.
– Sukūrėte specialias korteles – papasakokite plačiau apie jas, kaip jas naudoti?
– Afirmacijos, kitaip sakant pozityvūs teiginiai, man pačiai padėjo pasiruošti gimdymams. Jos padėjo sustiprinti mano pozityvų nusiteikimą, atnešė ramybės, pasitikėjimo savimi ir būsima gimdymo aplinka. Jas kartojau daug kartų nėštumo metu, tad afirmacijos tapo tarsi mano vidiniu balsu, palaikančiu gimdymo metu.
Kai atsitikdavo situacija, dėl kurios kildavo impulsas negatyviai reakcijai, pavyzdžiui, atsirasdavo mintys, kad jau pavargau ar daugiau nebegaliu, vietoje to, kad toliau grimzčiau į tas mintis, automatiškai iš sąmonės gelmių išnirdavo būtent ta afirmacija, kuri tą akimirką mane pastiprindavo ir palaikydavo, kad pasitikinčiai tęsčiau toliau.
Patyrusi afirmacijų jėgą gimdyme, norėjau, kad ir kitos nėščiosios turėtų tokį stiprų įrankį. Šios intencijos vedina sukūriau afirmacijų korteles „Švelnus gimdymas“. Kiekviena kortelė turi savo afirmaciją ir piešinį, kuris padeda labiau įsijausti į užrašytus žodžius. Vienos afirmacijos yra labiau skirtos palaikymui, pozityviam nusiteikimui sustiprinti, tuo tarpu kitos – labai praktiškos ir mokina kaip būti per gimdymą. Rinkinyje taip pat yra knygelė su užduotimis, leidžiančiomis įsigilinti į save, priimti ateinančią patirtį bei pasiruošti praktiškai.
Kad afirmacijos veiktų, jas patartina kartoti kuo daugiau kartų, bet geriau mažiau nei iš vis to nedaryti. Į mintyse ar balsu tariamus žodžius reikėtų įsijausti, įsivaizduoti, kad jie jau dabar yra tiesa! Pabūti tame jausme, pasimėgauti juo.
– Nuo šių metų cezario pjūvio operacija prieinama lengviau – kaip vertinate tokį ministerijos sprendimą?
– Džiaugiuosi, kad sistemoje atsiranda vis daugiau lankstumo ir pasirinkimo galimybių. Stebiu laisvesnį požiūrį ir kitose srityse, tokiose kaip gimdymo pozos ar lydinčiųjų asmenų pasirinkimo. Pagaliau vis labiau pasitikima moters gebėjimu daryti informuotus pasirinkimus pačiai.
Svarbiausia yra išgirsti moters poreikius bei juos atliepti. Aš kaip dula – einu paskui moterį neprimesdama savo nuomonės dėl jos pasirinkimų, bet padedu rasti šaltinius, kuriais naudojantis sprendimai priimti sąmoningai ir informuotai.
Beje, ne per seniausiai kalbėjau su moterimi, kuri bijojo gimdyti po buvusios gimdymo traumos. Jai drąsos bandyti gimdyti natūraliai suteikė būtent laisvesnės sąlygos pasirinkti Cezario pjūvio operaciją gimdymo proceso eigoje.
– Nuo rudens garsiai prabilta ir apie pogimdyminės depresijos prevenciją – kaip gimdymas gali būti su tuo susijęs?
– Gaila, kad garsiai pradedama kalbėti tik nutikus nelaimei. Šią temą viešinti bandoma jau seniai. Apie tai kalba įvairios organizacijos, kaip pavyzdžiui Dulų asociacija, „Mama mums rūpi“, Motinystę Globojančių Iniciatyvų Sąjunga (MGIS), Mamos linija.
Gimdymo patirtis yra vienas iš veiksnių, lemiantis pogimdyminę depresiją. Svarbios yra ir ankstesnės moters patirtys, polinkis depresijai jau iki gimdymo, aplinka ir santykiai susilaukus vaikelio. Kalbant konkrečiai apie gimdymo įtaką pogimdyminei depresijai, įdomu yra tai, kad svarbu yra ne pati gimdymo eiga, o subjektyvus moters vertinimas to, kas vyko.
Pagal MGIS atliktos gimdžiusių moterų apklausos rezultatus, pogimdyminės depresijos ir potrauminio sutrikimo sindromo simptomai buvo reikšmingai susiję su žemesniu subjektyviu gimdymo patirties vertinimu, didesniu neatitikimu gimdyvių turėtiems lūkesčiams gimdymo atžvilgiu, mažesniu saugumo jausmu ligoninėje, ligoninėje patirtu gąsdinimu, patyčiomis ar prievarta, žemesniu pasitenkinimu gimdymo metu suteikta priežiūra bei žemesniu pasitenkinimu priežiūra, gauta ligoninėje po gimdymo.
Pavyzdžiui, Skandinavijoje per pirmuosius mėnesius po gimdymo moteris gauna įvairių klausimų iš ją ir vaikelį prižiūrinčių specialistų, taip identifikuojant pogimdyminės depresijos požymius. Deja, Lietuvoje pati moteris turi sugalvoti, kad galbūt jai jau būtų laikas paieškoti tokių klausimų ir juos užduoti sau pačiai. Kad ir kaip apmaudu, tačiau net ir suprasdama, kad jai reikia pagalbos, moteris dažnai tiesiog neturi tam resursų...
Apskritai, laikotarpis po gimdymo yra sudėtingas etapas net psichologiškai gerai besijaučiančioms moterims ir jų artimiesiems. Dėl to Dulų asociacija 2021 m. apmokė naują ratą dulų, besispecializuojančių pagalbai būtent laikotarpyje po gimdymo.
– Yra moterų, kurios bijo susilaukti kito vaiko, dėl prieš tai buvusios traumuojančios gimdymo patirties. Kaip pakeisti šią nuostatą?
– Aš užduočiau klausimą, ar ji nori pakeisti šią nuostatą? Moteris, patyrusi traumuojantį gimdymą, turi ypatingai rimtą priežastį nenorėti daugiau susilaukti vaikų. Kaip bebūtų, tiek šioje, tiek ir kitose gyvenimiškose situacijose, manau, sprendimai turėtų būti priimami iš vidinės ramybės, o ne iš baimės.
Sprendimai, daromi iš baimės, dažniausiai nebūna patys optimaliausi. Tokiu atveju, kai vengiama susilaukti vaiko būtent dėl buvusios gimdymo patirties, rekomenduočiau ne stengtis tiesiog užmiršti tai, kas įvyko, bet nerti gilyn. Tam galima pasitelkti psichoterapiją ar kitas terapijos formas. Taip pat vienas paprasčiausių būdų yra bent pakalbėti su dula. Dulos nusimano apie gimdymo niuansus, gimdymo priežiūros galimybes, tuo pačiu yra empatiškos, todėl moters patirtą istoriją bei iš to kylančias baimes ir norus priimtų pagarbiai ir atjaučiančiai.
Egzistuoja mitas, kad dulos palaiko vien tik natūralų gimdymą, tačiau tai nėra tiesa. Man kaip dulai, žinančiai visus natūralaus gimdymo privalumus, vis tik svarbiausia yra ne pats natūralaus gimdymo faktas, o moters įgalinimas jai kuriant savo gimdymo kelionę ir darant sąmoningus pasirinkimus.
Taip pat labai noriu paminėti, kad visi gimdymai skirtingi. Antrasis gimdymas gali būti visiškai kitoks nei pirmasis. Esu sutikusi moterų, kurioms antrasis gimdymas buvo graži ir gydanti patirtis, nors pirmoji ir buvo traumuojanti.
– Pamatau nėštumo teste du brūkšniukus – ką toliau patariate daryti dėl savo emocinės gerovės ir švelnaus gimdymo?
– Nusiteikti artėjančiai gimtadienio šventei. Mėgautis ilgai netruksiančiu nėštumo etapu. Taip, jis labai dažnai sukelia didesnių ar mažesnių sunkumų dėl prastos savijautos. Dažniausiai vis tik ateina etapas, kai negalavimai, tokie kaip, pavyzdžiui, pykinimas, baigiasi ir pasidaro lengviau. Nėštumas ypatingas tuo, kad skatina sustoti, priimti akimirką tokią, kokia ji yra (maloni ar ne), taip mokindamas paleisti kontrolę. Ją paleidus tampa lengviau mėgautis nėštumo atnešta nauja realybe.
Prie viso to galima būtų pridėti domėjimąsi, pasiruošimą gimdymui, atsakymų į nerimą keliančius klausimus ieškojimą. Svarbiausia – sustoti ir gilintis į save, ieškoti būtent savo unikalaus kelio. Tai padaryti gali padėti dula.