Neįsivaizdavo, kad įgyvendins svajonę
Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Neonatologijos centro vadovas doc. dr. Arūnas Liubšys prisiminė, kad pirmą kartą šį neišnešioto kūdikio muliažą jis pamatė prieš penketą metų kongrese ir pamanė, kad tokį turėti Lietuvoje būtų neįmanoma dėl didžiulės jo kainos.
„Svajonės ima ir išsipildo, tėvų organizacijų ir medikų bendradarbiavimo rezultatas. Paulius mūsų mokymo procese daro savotišką perversmą. Mūsų studentams, gydytojams rezidentams ir gydytojams neonotologams bus didžiulė paspirtis žengiant į priekį ir lavinant įgūdžius“, – džiaugėsi A. Liubšys.
„Simboliška tai, kai už kelių dienų minėsime pasaulinę neišnešiotų naujagimių dieną galėsime pasidžiaugti ir konkrečiais darbais. Kiekviena į šį pasaulį atėjusį gyvybė yra labai trapi ir priklauso nuo ją supančios aplinkos. Neišnešioti naujagimiai yra pažeidžiamiausi, o medikai stovi kasdien ribinėse linijose skiriančiose gyvenimą nuo mirties. Jūsų pašaukimo didingumas saugo patį gyvybės stebuklą“, – ašarų nesulaikė renginyje dalyvavusi pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė. Ji džiaugėsi, kad medikų pasiaukojimas ir profesionalumas Lietuvą veda į priekį Europoje, kur naujagimių mirtingumas vienas mažiausių.
„Žmogus yra pašauktas dovanoti gyvenimą. Linkiu visiems susirinkusiems, kad mūsų visomis bendromis pajėgomis ir sutelkta pagalba kiekvienas anksčiau į pasaulį atėjęs naujagimis galėtų sėkmingai augti“, – kalbą baigė D. Nausėdienė.
Padės gydant mažiausius
Neišnešiotuko simuliatorius Paulius yra vienintelis toks muliažas Baltijos šalyse. Prie jo atsiradimo ypatingai prisidėjo Neišnešiotų naujagimių asociacijos „Neišnešiotukas“ ir nacionalinės iniciatyvos „Auginu Lietuvą“ vadovė Asta Speičytė-Radzevičienė,
„Kokia visuomenė galime spręsti, kaip ji augina savo vaikus. Mes turime didžiulis naujagimių išgyvenimo pasiekimus. Man, kaip ankstuko mamai, labai svarbu žinoti, kaip yra užtikrinama gaivinimo procedūra, bet kai yra Paulius, man daug ramiau žinoti, kad pagalba bus“, – pristatyme kalbėjo A. Speičytė-Radzevičienė. Svajonė turėti šį muliažą įgyvendinta ir rėmėjų pagalba.
Paulius yra tiksli neišnešioto kūdikio kopija, kuriai galima matuoti kraujo spaudimą, stebėti širdies plakimą ir kitų organų veiklą, matosi venos, galima keisti visus duomenis imituojant vieno ar kito mažylio būklę ir siekiant rasti sprendimą. Paulius taip pat leidžia garsus, jam galima atlikti įvairias procedūras, išbandyti gydymą.
Pasaulyje kasmet gimsta daugiau nei 15 mln. neišnešiotukų. Daugiau kaip 1,1 mln. jų neišgyvena.
Lietuvoje kasmet gimsta apie 1300 neišnešiotų naujagimių.
Pats mažiausias Lietuvoje gimęs, išgyvenęs ir sėkmingai užaugęs naujagimis tesvėrė 350 gramų, o paties mažiausio gestacinio amžiaus naujagimis gimė vos 22 savaičių.
Šiandien labai mažų, nė kilogramo nesveriančių neišnešiotų naujagimių išgyvenamumas, palyginti su pirmaisiais Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo metais, išaugo nuo 12 proc. iki 67 proc., o didesnių, sveriančių daugiau nei kilogramą (1000–1499 g), – nuo 48 proc. iki 97 proc.