Šiuolaikinės medicinos galimybės – neribotos: 4D echoskopija leidžia pamatyti spalvotą vaikelio pilve atvaizdą

2022 m. spalio 20 d. 17:17
Šiuolaikinė medicina taip pažengusi, kad naujos kartos echoskopu galima ne tik išsitirti ginekologinę sveikatą, bet ir gauti pirmąją laukiamo vaikelio nuotrauką – pamatyti gana ryškų ir spalvotą vaikelio pilve atvaizdą. Apie tai ir kodėl kiekvienai moteriai būtina reguliariai tikrintis ginekologinę sveikatą echoskopu, taip pat kokių problemų pasitaiko dažniausiai, pasakoja Kaune įsikūrusios klinikos „Biofirst“ gydytojos akušerės ginekologės Rasa Kučinskaitė ir Raimonda Sinkevičienė.
Daugiau nuotraukų (1)
Išsitirti echoskopu būtina kasmet
Pasak gydytojos akušerės ginekologės R. Sinkevičienės, echoskopija yra pats saugiausias, greičiausias ir paprasčiausias būdas pasitikrinti ginekologinę sveikatą: „Šis tyrimo būdas taikomas labai plačiai. Būtent jo metu galima tiksliai įvertinti lytinių organų struktūras, patologinius darinius, nustatyti klinikines diagnozes. Visoms moterims labai svarbu nepamiršti tikrintis reguliariai, net jeigu nusiskundimų ginekologine sveikata nėra, nes taip galima išvengti rimtesnių sveikatos problemų. O ir pats tyrimo būdas – ne tik saugus, bet ir visai neskausmingas.“
R. Sinkevičienė įvardija ir negalavimus, kuriems atsiradus, echoskopu išsitirti ginekologinę sveikatą – būtina: „Išsitirti echoskopu reikia, jeigu moteriai menopauzės laikotarpiu atsiranda kraujingų išskyrų, vaisingo amžiaus moterims – atsiradus kraujavimui ne ciklo metu ar jaučiant pilvo maudimą, taip pat moterims, planuojančioms pastoti ir norinčioms pradėti vartoti hormoninius kontraceptikus ar taikyti pakaitinę hormonų terapiją. Taip pat svarbu patikrinti mergaičių ginekologinę sveikatą – pirmasis profilaktinis mergaitės apsilankymas pas ginekologą galėtų būti prasidėjus pirmajam menstruacijų ciklui. Jeigu problemų yra dar iki tol, – pasikeitusios išskyros, niežulys, pilvo maudimas ar kiti nemalonūs pojūčiai lytinių organų srityje, – būtina atvykti anksčiau.“
Gydytoja akušerė ginekologė teigia, kad dažniausiai tikrinant echoskopu aptinkamos tokios bėdos kaip gerybiniai bei piktybiniai kiaušidžių dariniai, gimdos kaklelio polipai, miomos, taip pat negimdinis nėštumas.
Padeda įvertinti vaisiaus sveikatą
R. Kučinskaitė pasakoja, kad tyrimas echoskopu ypač vertingas ir ginekologinei sveikatai profilaktiškai pasitikrinti, ir nėštumo metu – šiuolaikinė 3D/4D echoskopija leidžia tiksliau apžiūrėti vaisiaus anatomines struktūras, diagnozuoti įgimtus vaisiaus vystymosi sutrikimus, smegenų struktūros patologijas, taip pat atlikti detalų vaisiaus širdies tyrimą.
„Tyrimas echoskopu yra vienas saugiausių – nekenksmingas nei mamai, nei vaisiui. 3D/4D echoskopija leidžia geriau diagnozuoti ir galimus vaisiaus veido, skeleto ir nervinio vamzdelio defektus, todėl šis tyrimas rekomenduojamas tuomet, kai yra bent mažiausias įtarimas dėl vaisiaus vystymosi patologijos. Ne mažiau svarbu ir tai, kad 3D/4D echoskopinis tyrimas sukuria stipresnį kūdikio ir jo tėvų ryšį nei 2D echoskopija, nes ekrane matomas vaisiaus atvaizdas yra realesnis. Toks ryšys skatina motiną geriau rūpintis savimi, o kartu ir savo vaikeliu. Ši echoskopija atliekama ir tuomet, kai tėveliai nori iš arčiau pamatyti, kaip atrodo jų dar gimdoje esantis vaikelis“, – apie išskirtinę galimybę kalba R. Kučinskaitė.
Jos teigimu, pirmąjį nėštumo trimestrą atliekant echoskopiją galima patvirtinti nėštumą, patikrinti vaisiaus širdies plakimą, nustatyti nėštumo trukmę ir numatyti gimdymo datą, taip pat patikrinti, ar nėra daugiavaisio nėštumo, ištirti placentą, gimdą, kiaušides ir gimdos kaklelį, diagnozuoti negimdinį nėštumą arba persileidimą, patikrinti, ar nėra didžiųjų vaisiaus raidos ydų.
„Vėliau, antrąjį nėštumo trimestrą, echoskopijos metu galima įvertinti vaisiaus augimą, nustatyti lytį, įvertinti anatomiją, širdies veiklą, gyvybingumą ir judrumą, placentos vietą, dydį ir kitus parametrus. Dauguma vaisiaus ydų gali būti diagnozuotos 18–20 nėštumo savaitę, tačiau kai kurie vystymosi sutrikimai gali būti nepastebėti, nes atsiranda tik vėlesniu nėštumo laikotarpiu, todėl echoskopinį tyrimą rekomenduojama atlikti ir trečiąjį nėštumo trimestrą“, – pabrėžia R. Kučinskaitė.
Pirmoji spalvota būsimo vaikelio nuotrauka
Akušerė ginekologė R. Kučinskaitė išskiria ir dar vieną visiškai unikalią 3D/4D echoskopijos galimybę: „Tai – pirmoji spalvota būsimo vaikelio nuotrauka. Tokios nuotraukos padaromos vienu pažangiausių medicinos įrenginių klinikoje – „Voluson S10 Expert“ echoskopu. Jis yra itin didelės raiškos, todėl juo gaunami geros kokybės vaizdai. Aparatu atliekamas echoskopinis tyrimas saugus nėščiajai ir jos vaisiui, taip pat visiškai neskausmingas – tyrimo metu moteris dažniausiai nieko nejunta, kartais gali būti jaučiamas nebent švelnus spaudimas, echoskopo davikliu vedžiojant per pilvo paviršių. Naudojantis šiuo įrenginiu galima aptikti tokius pakitimus, kurių nemato kiti echoskopijai skirti įrenginiai.“
Pasak gydytojos, 3D/4D echoskopiją geriausia atlikti 24–32 nėštumo savaitę: „Nuo 24 iki 26 nėštumo savaitės vaisiaus veido bruožai tampa ryškesni, todėl šis laikas tinkamiausias 3D vaisiaus nuotraukoms padaryti. Jei norima atlikti tik vieną 3D/4D ultragarsinį tyrimą, tuomet 27–28 savaitės yra tinkamiausias laikas, nes vaisius bus užsiauginęs poodinį sluoksnį, tačiau vis dar turės vietos judėti. 33–37 savaitės taip pat yra puikus laikas, jei vaikelis nori bendradarbiauti, tačiau šiuo laikotarpiu gauti norimas veido nuotraukas tampa kiek sudėtingiau.
Nepaisant kokybiškos įrangos, akcentuoja gydytoja, yra ir kitų veiksnių, darančių įtaką vaisiaus nuotraukų kokybei, ir, deja, daugelio jų kontroliuoti neįmanoma. Tai – vaisiaus padėtis, dydis, vandenų kiekis ir skaidrumas, placentos vieta gimdos sienoje, nėščiosios kūno struktūra. Ryškus 3D/4D vaizdas susidaro tik tose vietose, kur tarp gimdos sienelės ir vaisiaus yra tarpas. Vaisiaus kūno dalis, esančias prie gimdos sienelės, labai sunku apžiūrėti. Pasak R. Kučinskaitės, tikimybė gauti kokybišką nuotrauką bus didesnė, jeigu moteris kelias dienas iki tyrimo gers pakankamai vandens, o likus 30 minučių iki jo suvalgys ką nors saldaus. Taip pat prieš tyrimą nerekomenduojama gerti gazuotų gėrimų, likus savaitei iki jo nereikia teptis kūno aliejais ar kitais riebiais kremais.
„Bet kuriuo atveju, jeigu tyrimo dieną vaikutis nebus nusiteikęs bendradarbiauti, pavyzdžiui, bus nusisukęs į stuburą, tuomet, deja, šie veiksmai nepadės ir gražių nuotraukų gauti vis vien nepavyks. Tačiau nusiminti neverta – nepavykus nufotografuoti vaikelio veido, galbūt pasiseks užfiksuoti gražią kojytės ar rankytės nuotrauką. O norint visada galima pakartoti echoskopinį tyrimą po savaitės, galbūt tuomet vaikelis bus nusiteikęs parodyti savo veidelį“, – šypsosi R. Kučinskaitė.
echoskopija^InstantNėštumas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.