Kas lemia skausmo intensyvumą?
„Kiekvienos gimdyvės skausmo pojūtis yra individualus. Dauguma moterų teigia, kad gimdymo skausmas – vienas didžiausių patirtų skausmų jų gyvenime. Tik 10–15 proc. gimdyvių nejunta skausmo arba jis būna nestiprus, 35–40 proc. junta vidutinio stiprumo skausmą, 30–35 proc. – stiprų skausmą, o 15–20 proc. gimdyvių junta labai stiprų, nepakeliamą skausmą“, – teigė klinikos „Affidea“ akušerė K.Staponienė.
Gimdymo skausmo intensyvumą ir moters reakciją į jį, anot gydytojos, lemia du veiksniai:
- Individualios gimdyvės savybės: psichoemocinis pasiruošimas gimdyti, socialinė ir kultūrinė aplinka, gimdyvės informuotumas ir kt.
- Gimdymo eigos ypatumai: užsitęsęs gimdymas, medikamentais sužadinta gimdymo veikla, siauras dubuo ir kt.
Mažiau šalutinio poveikio
Gimdymo skausmas malšinamas įvairiais būdais. Jų pasirinkimas, pasak K.Staponienės, priklauso nuo akušerinės situacijos gimdymo metu, gimdyvės norų, gydymo įstaigos galimybių, medicinos personalo kvalifikacijos.
„Gimdant natūraliai dažniausiai švirkščiama opioidų į raumenis ar veną, taikomos linksminančių dujų inhaliacijos su deguonimi arba sukeliamas efektyviausias regioninis epiduralinis skausmo malšinimas, – paaiškino akušerė. – Spinalinis natūralaus gimdymo skausmo malšinimas yra labai veiksmingas, tačiau retai taikomas dėl ribotos veikimo trukmės ir akušerinės situacijos ypatumų“.
Cezario pjūvio operacijų metu skausmui malšinti, anot gydytojos, labiausiai tinka regioninis spinalinis būdas. Regioniniai gimdymo skausmo malšinimo metodai yra pakankamai veiksmingi, o komplikacijų pasitaiko retai.
Ruošiantis gimdymui, nuskausminimo būdo pasirinkimas yra svarbus faktorius. Moterys būna labiau psichologiškai pasiruošusios ir gali pagimdyti be medikamentų pagalbos.
Pasak akušerės K.Staponienės, natūralūs gimdymo nuskausminimo būdai ir metodai gal ir nėra tokie efektyvūs kaip medikamentiniai, tačiau jie mažiau turi ir šalutinių poveikių.
Natūralūs gimdymo nuskausminimo būdai – masažas, muzikos, kvapų terapija, kvėpavimo pratimai, judėjimas su gimdymo kamuoliais – leidžia moteriai atsipalaiduoti ir mažiau jausti gimdymo skausmą. Gimdymo metu naudojamas šiltas vanduo, anot gydytojos – taip pat nepakeičiama priemonė, siekiant sumažinti gimdymo skausmą.
Epidurinė nejautra: privalumai ir trūkumai
Medikamentiniai nuskausminimo metodai, pasak K.Staponienės, yra efektyvesni nei nemedikamentiniai, tačiau kiekvienas vaistas turi šalutinį poveikį, nors ir nedidelį.
Populiariausias gimdymo nuskausminimo metodas – epidurinė nejautra – turi savų privalumų ir trūkumų.
Pagrindiniai šio metodo trūkumai:
- Gali sumažėti arterinis kraujo spaudimas, atsirasti silpnumas.
- Gali atsirasti niežulys, ypač pilvo srityje.
- Gali pakilti kūno temperatūra.
- Suleidus vaistų, gali būti laikinas kojų tirpimas, silpnumas.
- Gali susilpnėti gimdymo veikla, prireikti medikamentinio gimdymo veiklos skatinimo.
- Gali užtrukti vaisiaus išstūmimo laikotarpis.
- Dažniau gali prireikti instrumentinio gimdymo užbaigimo.
- Dėl netolygaus vaistų pasiskirstymo kartais skausmo malšinimas būna nesimetriškas abiejose pusėse arba nepakankamas.
- Vieta nugaros srityje, kur buvo įkištas epiduralinis kateteris, kelias dienas gali būti skausminga.
- Pirmomis paromis po gimdymo kartais naujagimis būna vangesnis, todėl kas 3 valandas jį reikia aktyviai skatinti žįsti.
Epidurinės nejautros privalumai:
- Tai veiksmingiausias gimdymo skausmo malšinimo būdas gimdant natūraliai.
- Tinka visais gimdymo laikotarpiais.
- Gali būti tęsiamas iki gimdymo pabaigos.
- Jei vartojamos mažos vaistų dozės, gimdyvė gali judėti ir net vaikščioti.
- Šis skausmo malšinimo būdas neturi įtakos vaisiaus būklei.
- Jei gimdymo metu skausmas buvo gerai malšinamas, prireikus atlikti Cezario pjūvio operaciją, galima padidinti vaistų nuo skausmo dozes į epiduralinį kateterį ir sukelti epiduralinę nejautrą.
Svarbus artimųjų palaikymas
„Labai džiaugiuosi, kad kiekvienais metais daugiau gimdyvių linkusios rinktis natūralius gimdymo nuskausminimo metodus. Tačiau gimdymo nuskausminimo pasirinkimą lemia moters noras, o moters nuomonė mums yra svarbiausia“, – sakė akušerė K.Staponienė.
Ne veltui visame pasaulyje yra skatinama, kad moteris gimdytų artimųjų apsuptyje – tai sumažina jos nerimą, leidžia jai jaustis saugiai ir labiau pasitikėti savo jėgomis. Artimųjų dalyvavimas ir pagalba moteriai gimdymo metu, anot gydytojos, yra labai svarbūs, kartais net neprireikia jokio medikamentinio nuskausminimo.