Akušerė narplioja 10 gimdymo mitų: dėl vieno jų nėščiosios net bijo lakuotis nagus

2021 m. kovo 7 d. 10:37
Diskusijų projekte „Mamos be mitų: kalba akušerės“ šią savaitę akušere, „Sumani mama“ įkūrėja Marija Mizgaitienė ir mama praėjusiais metais tapusi Medeina Andriulienė narpliojo dažniausiai gimdymo mitus. Kokie dažniausi mitai ir koks į juos požiūris mediko akimis?
Daugiau nuotraukų (2)
1. Gimdant skausmas yra nepakeliamas ir gali neištverti
„Jeigu gimdymo metu skausmas būtų toks nepakeliamas ir nekontroliuojamas, nebūtų antrų ir trečių gimdymų – juk moteris niekada nesiryžtų kitam nėštumui ar gimdymui. Esu mačiusi frazę, kad vyrai gerbkite moteris, nes gimdymo metu jos junta tokį skausmą lyg būtų deginamos gyvos ar lūžtų visi kaulai vienu metu.
Gamta yra protinga ir gimdymo metu išsiskiria natūralūs nuskausminamieji endorfinai, o sąrėmiai nesitęsia nuolat, o praeina, yra tarpas atokvėpiui.
Aišku, negaliu pasakyti, kad gimdymo metu neskauda. Gimdymas sunkus darbas, bet teigti, kad tai nepakeliamas neištveriama skausmas lyg būti deginamai gyvai – irgi netiesa.“
2. Gimdymas bus panašus į mano mamos ir močiutės, nes tai yra mūsų šeimos genetika
„Vis dažniau kalbama, kad nereikėtų sujungti genetikos ir akušerijos. Prisiminkite, kad mūsų mamos gimdė visai kitais laikais ir kitomis sąlygomis. Nebuvo jokios kalbos apie vyrą šalia, gražias palatas ar pozos pasirinkimą, gimdymai būdavo ir sunkesni, ir ilgesni, todėl jų patirtys ne tokios pozityvios. Todėl, sakyti, jog gimdysiu kaip mano mama ar draugė (o taip, būna ir taip), negalima. Kiekvienas gimdymas individualus.“
3. Gimdant dažnai prireikia vakuumo ekstraktoriaus arba replių
„Labai dažnas klausimas, nes turbūt labai daug baimių kelia šis mitas. Tikrai nėra taip, kad medikai gimdymo metu sumąsto „O, senokai nenaudojome replių, gal panaudokime, kad nedulkėtų?“ (juokiasi). Jei naudojama, tai labai retais atvejais, kai į operacinę nuvažiuoti nebėra laiko ar galimybių, o vaikui reikia jau gimti, nes jo būklė labai blogėja. Tiesą pasakius, per pastaruosius keletą metų net neatsimenu kada pačiai reikėjo juos naudoti ar dalyvauti asistuojant, kai šie įrankiai naudojami.“
4. Pirmas gimdymas truks labai ilgai
„Taip, nes tai pirmas. Aišku, taip bus nebūtinai – viena pagimdo per 6, kita per 24 valandas. Tiesa, reikėtų įvertinti, kas užtrunka. Ilgiausiai yra pradžia, vadinama latentinė fazė, kai gimdos kakelis trumpėja ir tada veriasi. Jos metu sąrėmiai nebūna labai intenstyvūs ar varginantys. Pakartotiniai gimdymai trumpesni, nes gimdos kaklelis trumpėja ir veriasi vienu metu.“
5. Nutekėjus vaisiaus vandenims reikia pagimdyti per 12 valandų
„Netiesa ir tai turbūt kilo iš kitos tvarkos Lietuvoje – dabar, jei nuteka vandenys, laukiame 12 val. nieko nedarant, kol prasidės sąrėmiai. O jei neprasideda, tada kalbamės su gimdyve ir rekomenduojame sužadinti gimdymą.“
6. Blogiausia, jei kirps tarpvietę arba toje vietoje plyš raumenys 
„Tai nėra labai smagu, nes kol gija, jaučiamas diskomfortas, bet tikrai ne pats blogiausias dalykas. Žinau, kad moterys labiausiai įsigąsdina įsivaizduodamos, kaip tie raumenys plyšta, bet, patikėkite, jei taip įvyksta, jie būna ploni lyg popierius. O jei kerpama, tai ne dėl to, kad seniai to nedarėme, bet dėl būtinybės. Žinoma, visuomet ši procedūra nuskausminama.“
7. Jei vieną kartą gimdė su cezario pjūviu, tai ir kiti gimdymai bus tokie
„Mažai tiesos. Labai dažnai po cezario pjūvio operacijos kitų nėštumų metu pagimdo natūraliais gimdymo takais ir skaitosi, kaip pirmakartės.“
8. Negalima gimdyti lakuotais nagais, nes gydytojai iš pirštų galų spalvos gali pastebėti pablogėjusią būklę
„Tikrai ne iš to sprendžiame, kokia moters savijauta, nes yra daug įvairios įrangos. Turbūt čia kalba apie cezario pjūvio operaciją su pilna nejautra, kai moteris pati negali pasisakyti, kaip jaučiasi, bet tikrai dabar taip nėra, apie moters būklę praneša aparatai. Tiesa, pridėčiau, kad vis dėl nerekomenduojama lakuotis juodu ar tamsiai mėlynu nagų laku, nes yra spėjimų, kad pulsoksimetras gali rodyti netiksliai.“
9. Jei klubai siauri – pagimdysi sunkiai ar net laukia operacija, o jei platūs – gimdymas lengvesnis
„Labai populiarus mitas ir labai klaidingas, nes yra išorinė klubų dalis, kurią matome vizualiai ir vidinė dalis, kuria slenka kūdikis. Ir abi šios dalys neturi nieko bendro. Plačių klubų moteris gali turėti siauresnį vidinį dubenį ir atvirkščiai. Be to, nereikėtų maišyti ir svorio – jei moteris sveria 120 kilogramų, jos klubai visad atrodys vizualiai platesni nei sveriančios 60 kilogramų, bet ir tai neturi įtakos gimdymui.“
10. Jei gimdyme dalyvaus vyras, po visko jis nebenorės mylėtis
„Apie šitą mitą ganėtiniai plačiai kalbu seminarų metu. Labai populiarus mitus, toks gajus... Pirma, norėčiau priminti, kad gimdyme dalyvaujantis vyras būna gimdyvei prie galvos, nes tarp kojų yra kam būti. Todėl tie vyrai nieko neprisižiūri, nebent sukruvintą paklodę. Kartais duodu palyginimą, kad jei vyras yra jus matęs apsinuodijusią maistu, vemiančią, be makiažo, tai gimdymas jo tikrai neišgąsdins.
Aišku, yra tokių moterų, kurių vyrai jų tokių nematė, jos atsikelia anksčiau už juos, kad pasidažytų, tad jiems gal ir nereikėtų dalyvauti gimdyme, nes tuomet moteris tada galvos ne apie svarbiausią darbą, kurį daro, o kaip atrodo.
Pridėčiau, kad mitas veda prie kito mito, jog pora išsiskyrė dėl to, kad vyras gimdyme dalyvavo, o po to pašlijo lytiniai santykiai. Tai nėra tiesa. Viename moksliniame straipsnyje net rašyta, kad visada patogu rasti priežastį, kodėl iširo santykiai.“
Gimdymas^Instantmitas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.