Gali ir užsitęsti
„Mamnezija (angl. mumnesia) – tai būklė, labai dažnai pasireiškianti nėštumo metu ir gimus mažyliui. Ši būklė pasireiškia atminties sutrikimais, negebėjimu susikoncentruoti ar susiplanuoti.
Mamnezija nėra pavojinga būklė. Dažniausiai praeina, kai vaikui sueina 1 – 2 metai. Nors man atrodo, kad man mamnezija, nežiūrint į tai, kad dukrai 5 metai ir aš nesilaukiu“, – juokiasi Marija.
Pasak jos, būsimos ir esamos mamos gali pamiršti:
- Vardus;
- Kam skambino;
- Ką valgė, ar valgė;
- Kur padėjo vieną ar kitą daiktą;
- Ko ėjo į parduotuvę ar kur ėjo apskritai;
- Kur paliko automobilį;
- Negali pastatyti automobilio pustuštėje aikštelėje;
- Atsitrenkia į spintą, kuri stovi toje pačioje vietoje jau 10 metų;
- Ir panašius dalykus.
Kartais ši būklė dar vadinama „baby brain“ – kūdikio smegenimis ir manoma, kad užmaršumas padidėja dar besilaukiant mažylio.
Pokyčius lemia skirtingos priežastys
Akušerė M.Mizgaitė paaiškina ir kodėl pasireiškia mamnezija.
Įtaką tam daro hormoniniai pokyčiai: „Mūsų hormonai persitvarko taip, kad mes taptume jautrios, švelnios, empatiškos ir galėtume visą dėmesį skirti būsimam ar esamam vaikeliui.“
Taip pat svarbus ir psichoemocinis krūvis: „Kiek atsakomybės! Juk turi rūpintis ne tik savimi, bet ir mažyliu, ir dar rūpintis gerai.“
Kūdikius auginančios mamos jaučia ir didžiulį fizinį nuovargį dėl miego trūkumo, buities darbų ir kitų užduočių.
Specialistė patarimas, ką reikėtų daryti, jei jaučiate mamnezią:
- Viską rašykitės ir žymėkitės;
- Raskite laiko poilsiui;
- Gerkite pakankamai skysčių;
- Nepamirškite savo poreikių (ne tik vaiko);
- Venkite didesnių stresinių situacijų;
Įrodyta mokslininkų
Skeptikai ir tie, kurie su tuo nesusidūrė dažnai mano, jog tai tik nepareigingų mamų pasiteisinimas, bet šią būklę tyrę mokslininkai yra kitos nuomonės.
2018 metais Deakino universiteto akademikai stebėjo moteris įvairiais nėštumo etapais tam, kad išspręstų diskusijas. 709 besilaukiančios moterys buvo lyginamos su 521 moterimis, kurios tuo metu nesilaukė. Joms buvo pasiūlyta atlikti daugybę užduočių, kurios išbando jų dėmesį, sprendimų priėmimą ir atmintį.
Tyrimas parodė, kad būsimoms motinoms sekėsi prasčiau, ypač pirmąjį ir antrąjį trimestrą. Tiesa, jų rezultatai tik šiek tiek prastesni. Vėlesni tyrimai rodo, kad visi šios būklės požymiai praeina po poros metų.