Unikalūs – nebeskelbiami
2019 metais retų vardų sąraše didžiausio visuomenės dėmesio sulaukė mergaitiški Lapės, Elektros ar Jetės vardai. Berniukų tėvai nepabijojo pavadinti Naru, Odinu ar Termination.
2020 metų pradžioje, per pirmuosius du mėnesius buvo įregistruotas Ostinas, Zidan, Jutautė, Sakmėja. Tai unikalūs, po vieną kartą tais metais vaikams suteikti vardai.
Duomenis ir statistiką apie gimusių vaikų vardus pateikiantis Registrų centras šiais metais, laikydamasis Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) pateikia tik tuos vardus, kurie suteikiami ne mažiau nei penkiems kūdikiams – taip siekiama išsaugoti anonimiškumą tų, kurie gavo unikalų vardą.
Nebeliks Darių ir Mindaugų
Portalui lrytas.lt pateiktuose 2020 metų per pirmąjį pusmetį retų vardų sąrašuose įrašytieji stebina tuo, jog daugelis jų – lietuviams gerai pažįstami, prieš porą dešimtmečių buvę itin populiarūs vardai.
Tik penki kūdikiai šiemet gavo Mindaugo, Roberto, Ričardo ir Dariaus vardus. Palyginimui, 1992 metais įregistruoti 781 Mindaugai, 1990-tais Dariais buvo pavadinti net 333 berniukai, virš šimto Ričardų, daugiau nei 250 Robertų.
Įdomu tai, jog vardų dešimtuke prieš kelis metus buvusio ir vis dar itin populiaraus vardo Gabrielius versija Gabrielis – prie rečiausiai suteikiamų.
Prie ne tokių populiarų priskiriami ir vardai su nelietuviška galūne, kuriuos galima suteikti tik tuomet, jei vienas iš tėvų yra užsienio pilietis. Įstatyme teigiama, kad registruojant tokio vaiko gimimą, tėvams pageidaujant vaiko vardą ir (ar) pavardę galima rašyti pagal tarimą ir (ar) sugramatinant. Vadovaujantis minėtais nutarimais šiais metais Lietuvoje užregistruoti penki Aron, Ernest, Michail ir Rowan.
Nepopuliarūs ir tarptautiniai vardai – Benjaminas, Viljamas.
Iš retesnių lietuviškų vardų galima išskirti vardą Vainius, kuris reiškia – „karys“.
Mergaitėms dažniau lietuviški
Lrytas.lt portalas skelbė pirmojo pusmečio populiariausius vardus, kurių sąraše galima pastebėti, jog mergaitėms dažniausiai suteikiami lietuviški vardai: Luknė, Gabija, Liepa, Austėja.
Tad nenuostabu, jog prie retai suteikiamų vardų dažniau yra minimi tarptautiniai vardai: Klara, Matilda, Polina, Elė, Adelina.
Tarp retai suteikiamų lietuviškomis šaknimis išsiskirti gali tik Karilė (reiškia – „karė“) ir Jorūnė (vedinys iš pavasario dievo Jorio).
Populiarumą prarado XX amžiaus pabaigoje daugybei mergaičių suteiktas ir net į populiariausių 1991-2010 metų vardų dvidešimtuką patekęs Monikos vardas. Šį pusmetį mažųjų Monikų gimė tik penkios. Panašiai nutiko ir su Brigitos vardu – dar 1995 metais mažosiomis Brigitomis buvo net 196 mergaitės, o šiemet vardas įrašomas prie rečiausių.
Vardai, kuriais 2020 metų I pusmetį registruoti 5 asmenys
Mergaičių vardai:
- Adelina
- Brigita
- Dija
- Ditė
- Elė
- Jorūnė
- Juna
- Karilė
- Klara
- Klaudija
- Matilda
- Monika
- Neda
- Polina
- Rėja
- Taja
Berniukų
- Aron
- Benjaminas
- Darius
- Edas
- Emetas
- Ernest
- Gabrielis
- Konstantinas
- Matėjus
- Michail
- Mindaugas
- Ričardas
- Robertas
- Rowan
- Vainius
- Viljamas
Parengta pagal Registrų centro pateiktą informaciją.