Vien šiais metais Lietuvoje ortopedijos technikos priemonėms kompensuoti ketinama skirti daugiau kaip 10 milijonų eurų. Už šias lėšas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto perkamos ortopedijos technikos priemonės, kurias šalyje statistiškai gauna maždaug kas trisdešimtas gyventojas.
Deja, VLK bei SAM atstovai pastebėjo, kad šios lėšos ne visada panaudojamos skaidriai: pasitaiko atvejų, kai ortopedijos įmonės bei medikai piktnaudžiauja ir skiria priemones vien siekdami materialinės naudos.
VLK direktoriaus pavaduotoja Neringa Bernotienė paminėjo kelis dažniausiai pasitaikančius piktnaudžiavimo atvejus: pavyzdžiui, pacientui skiriamos pigesnės nei oficialiai deklaruota ortopedijos priemonės, o jų gamintojas prašo kompensacijos už brangesnį gaminį.
Taip pat pasitaiko atvejų, kai gaminiai išvis neišduodami pacientui arba išduodami ne individualūs, pritaikyti konkrečiam žmogui, kurie taip pat brangiau kainuoja, bet serijiniai, nors pacientui skirtas būtent individualus gaminys. Būna net tokių atvejų, kai ortopedinės technikos priemonė skiriama žmogui, kuriam jos visai nereikia ir kuris apie jam skirtą priemonę net nenutuokia.
„Nuo šiol ortopedijos priemonių išdavimo tvarka taps griežtesnė, o įmonės, kurios piktnaudžiauja ir neleistinais būdais bando gauti materialinės naudos, bus dar atidžiau stebimos ir tikrinamos. Jei įtarimai pasitvirtins, tokių įmonių veikla bus apribota. Jau dabar nustačius pažeidimus apribota dviejų ortopedijos įmonių veika, o joms turėję tekti mokėjimai – sustabdyti. Šiuo metu yra tikrinamos ir kitos įmonės, pasitelkus Kauno technologijos universiteto ekspertus“, – sakė VLK direktoriaus pavaduotoja N.Bernotienė.
Pasak sveikatos apsaugos ministrės Rimantės Šalaševičiūtės, griežtesnės ortopedinių priemonių skirstymo tvarkos naujovės yra įtvirtinamos teisės aktuose, kurių dalis jau įsigaliojo nuo rugpjūčio, o kitas rengiamasi priimti artimiaus metu.
„Džiugu tai, kad mūsų taikomos priemonės jau davė ir konkrečių rezultatų. Pavyzdžiui, praėjusiais metais ligonių kasų tikrinimų metu nustatyta beveik 30 tūkst. eurų žala, o šias lėšas ortopedijos įmonės jau sugrąžino į Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetą. Tai išties labai dideli pinigai, kuriuos galima panaudoti pacientų gerovei“, – atkreipia dėmesį ministrė.
Ortopedijos priemonės pacientams yra finansuojamos būtent PSDF fondo lėšomis, todėl priemonės gavėjui jos nekainuoja arba kainuoja tik dalį sumos. Nuo šių metų rugpjūčio vaikams iki 16 metų skiriami ortopediniai įtvarai rankoms, kojoms, stuburui ar kaklui yra kompensuojami 100 procentų.
Ši informacija patalpinta BNS www.bns.lt ir VLK interneto svetainėje www.vlk.lt.
Taip pat kviečiame apsilankyti VLK profilyje Facebook: https://www.facebook.com/vlk.lt