„Akies voko trūkčiojimas, vadinamas pasikartojančiu ir nevalingu spazmu, susijęs su orbicularis oculi raumeniu, kuris kontroliuoja akių vokų judesius“, – paaiškino optometristė Inna Lazar.
Orbicularis oculi raumuo yra aplink akis, po vokų oda, atsakingas už užsimerkimą ir mirksėjimą, sako gydytoja oftalmologė Julia Giyaur: „Akies voko trūkčiojimas pasireiškia, kai neįprastai susitraukia kelios raumens skaidulos, o kadangi raumuo yra tiesiai po oda, menkus spazmus lengva pastebėti vizualiai iš išorės“.
Akies trūkčiojimas gali trukti vos kelias sekundes, bet pasitaiko, kad spazmas užsitęsia iki kelių valandų. Skausmo tai nesukelia, bet pojūtis – nemalonus.
Pasak specialistų, akies trūkčiojimas gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, bet jie išskyrė 7 dažniausias:
1. Akių nuovargis
Akis nuvargina per didelė akių raumenų stimuliacija. Tai gali būti per ilgas žiūrėjimas į telefono, televizoriaus ar kompiuterio ekraną. Priklausomai nuo gyvenimo būdo, akių nuovargis gali atsirasti ir praeiti per kelias dienas, tačiau kartais užsitęsia ir mėnesius.
2. Stresas
„Bendras stresas didina adrenalino kiekį, kuris gali per stipriai stimuliuoti raumenis aplink akis“, – sakė J.Giyaur. Dėl padidėjusio adrenalino kiekio, pavyzdžiui, prieš darbo susitikimą ar svarbų egzaminą, su stresu susijęs nerimas gali paskatinti akių trūkčiojimą.
3. Kofeinas
Dėmesio kavos mėgėjams! Dėl įkyraus akių trūkčiojimo gali būti kaltas stiprios kavos puodelis. Pasirodo, kofeinas gali paveikti organizmą ir sukelti akies voko trūkčiojimą. Taip nutinka, nes nervai ir raumenys tampa hiperaktyvūs.
Akies trūkčiojimas dėl kofeino paprastai trunka tol, kol jis pasišalina iš organizmo. Taigi, jei simptomas pasireiškė po kavos pertraukėlės, tikriausiai, laikas sumažinti šio gėrimo vartojimą.
4. Sausų akių sindromas
Sutrikusi ašarų gamyba gali sukelti akies paviršiaus sausumą ir yra dažna akies trūkčiojimo priežastis. Laimei, simptomas išnyksta, kai išgydomas sausų akių sindromas. Dėl akių lašų naudojimo derėtų pasitarti su gydytoju.
5. Akių dirginimas
Ryškios lempos, oro taršą, svetimkūniai ir net stiprus vėjas – akių dirgikliai. Jie gali sukelti akies uždegimą ir paraudimą, o tai skatina raumenis trūkčioti.
Akies paviršiaus uždegimas, atsiradęs dėl alergijos, taip pat gali sukelti akies voko trūkčiojimą, tačiau paprastai jis išnyksta, kai gydoma pagrindinė priežastis ir (arba) suvaldomi alergijos simptomai, paaiškino gydytoja J.Giyaur.
6. Miego trūkumas
Kai trūksta miego, organizmas reaguoja į per ilgą būdravimą, gali atsirasti akies trūkčiojimas. Stiprus nuovargis ir per didelis išsekimas taip pat gali sukelti sausų akių sindromą, o tai gali sustiprinti raumens spazmus.
7. Mitybos trūkumai
I.Lazar teigė, kad dėl maistinių medžiagų trūkumo gali trūkčioti akies vokai. Pavyzdžiui, magnis padeda reguliuoti raumenų ir nervų veiklą, todėl jo stygius organizme gali sukelti nemalonų simptomą. Svarbu palaikyti subalansuotą mitybą, į racioną įtraukti daug magnio turinčių maisto produktų, tokių kaip avokadai, riešutai, sėklos ir špinatai.
Kaip suvaldyti akie trūkčiojimą?
Specialistai patarė peržvelgti savo kasdienius įpročius. Gali būti naudinga sumažinti kofeino suvartojimą, taip pat patartina miegoti bent 7–9 valandas kasnakt, vengti streso ir laikytis sveikos mitybos taisyklių.
Skaitant knygą ar naudojantis kompiuteriu patartina kas 20–30 minučių padaryti 5 minučių pertraukėles, kad akys galėtų pailsėti.
Šaltas ar šiltas kompresas ant akies voko taip pat gali padėti sumažinti raumens spazmą.
Kada kreiptis į gydytoją?
Jei akies trūkčiojimas tęsiasi ilgiau nei vieną ar dvi savaites, su laiku stiprėja arba trikdo kasdienį gyvenimą, vadinasi, laikas kreiptis į gydytoją.
„Ypač svarbu atkreipti dėmesį, jei akių vokų trūkčiojimas yra stiprus, dėl jo visiškai užsiveria akys, arba jei darosi sunku atsimerkti“, – paaiškino I.Lazar.
Be to, į sveikatos priežiūros specialistą reikia kreiptis, jei trūkčiojimas išplinta į kitas veido ar kūno vietas arba atsiranda paraudimas, patinimas, išskyros ar pablogėja regėjimas.
Gydytojas profesionaliai įvertins galimą akių vokų trūkčiojimo priežastį, nustatys diagnozę ir paskirs gydymo planą.
Parengta pagal popsugar.com inf.