Kas yra miopija, kitaip vadinama trumparegyste?
Tai viena dažniausiai pasitaikančių akių refrakcijos ydų, kai objekto atvaizdas akyje susiformuoja prieš tinklainę, o akies obuolio forma pailgėja. Esant tokiai progresuojančiai regos būklei, žmogus prastai mato nutolusius objektus, o norint sufokusuoti vaizdą į tolį tenka prisimerkti. Tai lemia, kad akių raumenys patiria nuolatinę įtampą, akys greičiau nuvargsta, dėl to gali kamuoti akių ar net galvos skausmas.
Kaip laiku pastebėti galimos miopijos problemas?
Jei mažas vaikas nepastebi trupinukų (kuriuos įprastai mėgsta rankioti), skrendančio paukščio danguje, žvairuoja žiūrėdamas tiesiai ar nuolat trina akis net ir nenorėdamas miegelio, jei mokyklinukai pradeda nebematyti, kas užrašyta ant lentos, susiduria su sunkumais skaitant ir rašant, skundžiasi dideliu nuovargiu ir galvos skausmais – tai ženklai, kad pats laikas vizitui pas gydytoją oftalmologą.
Miopija – įgyjama ar įgimta?
Tyrimai rodo, kad įgimtą trumparegystę turi mažiau nei 1 procentas naujagimių, taigi, jeigu šią refrakcijos ydą turėjo tėvai, net šešiskart padidėja jos tikimybė ir vaikui. Įprastai kūdikio vizitas pas gydytoją oftalmologą turėtų būti iki 1-erių metų, kai vaikas gali savarankiškai sėdėti ir fiksuoti žvilgsnį į rodomą žaislą. Apie 70 % iki 5–erių metų atsiradusi miopija taip pat yra paveldėta, tačiau pasireiškusi gerokai vėliau, neretai esant mokyklinio amžiaus, dažniausiai yra paveikta išorinių faktorių.
Išmaniųjų ekranų įtaka trumparegystės atsiradimui
Nors mokslo pasaulyje yra įvairių nuomonių, kiek daug įtakos trumparegystės formavimuisi turi prie ekranų praleidžiamas laikas ar žiūrėjimo į juos intensyvumas, žinoma, kad miopijos vystymuisi įtakos turi didelis akims tenkantis krūvis, t.y. žiūrėjimas į kompiuterio ar telefono ekraną, skaitymas
Įpročiai, kurie gali padėti lėtinti trumparegystę
Reguliari regos patikra. Jeigu vaiko rega yra gera, nėra nusiskundimų, patariama akis patikrinti sulaukus 3 ir 6 metų. Tačiau jeigu tėvams kyla abejonių dėl vaiko regos, į medikus svarbu kreiptis kaip įmanoma greičiau.
Laiko prie išmaniųjų ekranų ribojimas. Specialistai kūdikiams ir vaikams iki 2 m. ekranų naudoti nerekomenduoja, 2–5 m. vaikams laikas prie ekranų turėtų būti ribojamas ne daugiau kaip 1val. per dieną. Priešmokyklinio amžiaus vaikams – ne daugiau kaip 2val. per dieną.
Tinkamas žiūrėjimo atstumas. Nerekomenduojama kūdikiams kabinti žaislų labai arti akių, skaitant knygą, privalu laikytis 30–40 cm atstumo. Akims sunku fokusuotis, kai skaitoma, žiūrima į ekranus gulint ar važiuojant automobiliu, ypač esant netinkamam apšvietimui patalpoje ar tamsoje.
Miopijos progresavimo sustabdymo būdai
Trumparegystės progresavimo lėtinimui oftalmologai naudoja atropino lašus, specialius minkštus kontaktinius lęšius ar ortokeratologiją, svarbu ir nuolatinis tinkamų korekcinių akinių naudojimas, tačiau akiniai iki šiol daugiausia buvo skiriami tik trumparegystės korekcijai ir turėjo mažai įtakos jos progresavimo mažinimui.
Pažangiausias sprendimas – StellestTM. Jau „Fielmann“ optikose!
Trumparegystės kontrolei naudojami akinių lęšiai yra įgaubti, tai reiškia, kad jie plonesni lęšio viduryje ir storesni jo kraštuose. Kuo vaikučio dioptrija didesnė, tuo lęšis storesnis, todėl akinukai neretai sunkūs ir neatrodo estetiškai. StellestTM lęšių technologija išsprendė visus šiuos nepatogumus, o dėl jų H.A.L.T. dizaino, paremto specifine mikroskopinio dydžio lęšiukų išdėstymo konfigūracija, trumparegystės progresavimą galima sulėtinti iki 67%.
Daug žadantys mokslinių tyrimų rezultatai
Trejus metus StellestTM gamintojo Essilor mokslinių tyrimų centre Kinijoje trunkantys tyrimai* parodė, kad vaikams, kurie ≥ 12val. kasdien nepertraukiamai nešiojo StellestTM lęšius, trumparegystės progresavimas sumažėjo 67 %, o akies obuolio pailgėjimas sulėtėjo 60 %, palyginti su vaikais, nešiojančiais įprastus vieno židinio lęšius. Net 90 % jame dalyvavusių vaikų akys prie naujo dizaino prisitaikė iki 3 dienų, o maksimalus 100 % adaptacinis laikotarpis užtruko ne ilgiau nei 7d.
*Bao, J., Huang, Y., Li, X., Yang, A., Zhou, F., Wu, J., Wang, C., Li, Y., Lim, E.W., Spiegel, D.P., Drobe, B., Chen, H., 2022. Spectacle Lenses With Aspherical Lenslets for Myopia Control vs Single-Vision Spectacle Lenses: A Randomized Clinical Trial. JAMA Ophthalmol. 140(5), 472–478
Ne tik maksimalus komfortas, bet ir saugumas
StellestTM gaminami iš specialios Airwear medžiagos, kurią NASA naudoja kurdama astronautų šalmų priekinius skydelius! Tai itin saugus ir patvarus plastikas, galintis atlaikyti net 150 m/s skriejančios kietos dalelės smūgį, t. y susidūręs su kliūtimi lęšis įdumba, tačiau nesuskyla į aštrias dalis, galinčias sunkiai sužaloti akį. Visi lęšiai padengti specialia Crizal Kids UV danga, kuri šalina atspindžius 360 laipsnių kampu, t.y. tiek nuo išorinio, tiek ir nuo vidinio lęšių paviršiaus.
„Fielmann“ pataria
Vaikų rega kečiasi, todėl būtina kartą per metus apsilankyti pas oftlamologą, prižiūrintį Jūsų vaiko regos pokyčius ir priimantį tolimesnius sprendimus. Su gydytojo išrašytu receptu mielai lauksime optikose. Leiskite vaikams patiems išsirinkti savo svajonių akinukus, o Jūs nuspręskite, kokio tipo akių lęšiai geriausiai atitiks vaiko poreikius.
Nes „Fielmann“ rūpi kiekvienas – ir didelis, ir mažas!