Vaistininkė pataria, kaip taisyklingai prižiūrėti kontaktinius lęšius: padės išvengti infekcijų

2022 m. gegužės 30 d. 12:28
Kompiuterių, mobiliųjų telefonų bei televizorių ekranai diena iš dienos vargina mūsų akis. Šiltuoju metų periodu šių dirgiklių sąrašą papildo ir saulės spinduliai, smėlis bei vėjas. Kontaktinius lęšius nešiojantiems žmonėms visa tai gali sukelti ne tik nemalonius pojūčius, bet ir įvairias akių infekcijas. BENU vaistinės ekspertė Inga Norkienė pažymi, jog čia galioja kruopštesnės akių priežiūros taisyklės, kurių privalu laikytis, norint išvengti pavargusių, paraudusių ar pažeistų akių.
Daugiau nuotraukų (2)
Vasarą infekcijos dažnesnės
Siekdami išvengti netolygaus veido įdegio, dėl patogumo užsiimant aktyviomis veiklomis ar galimybės nešioti akinius nuo saulės, regėjimo sutrikimų turintys žmonės vasarą dažniau renkasi kontaktinius lęšius. Vaistininkė I. Norkienė paaiškina, kad kontaktinius lęšius vasarą naudojantys žmonės dažniausiai skundžiasi sausomis, perštinčiomis akimis, taip pat įvairiomis alerginėmis reakcijomis, niežėjimu, raudonumu bei kitais kasdienybę trikdančiais simptomais.
„Karštas oras, saulė, paplūdimio smėlis, telkinių vanduo ir vėjas gali erzinti akis. Tiems, kurie nešioja kontaktinius lęšius, ir taip gana dažnai tenka susidurti su akių išsausėjimu, tačiau vasarą ši problema tampa dar opesnė. Šiuo sezonu taip pat neretai pasireiškia konjuktyvitas, miežiai, mat įkaitęs oras leidžia lengviau plisti įvairioms bakterijoms“, – dėmesį atkreipia vaistinės ekspertė.
Anot jos, atostogų sezonu net ir nešiojantys kontaktinius lęšius nevengia nardyti po vandeniu ežeruose, jūroje ar kituose vandens telkiniuose. Taip pat, ne visuomet prisimena nešioti akinius nuo saulės, nevengia trinti akių, prieš tai nenusiplovus ar nenusidezinfekavus rankų. Vaistininkė primena, kad netinkama akių higiena ir neteisinga kontaktinių lęšių priežiūra gali baigtis įvairiomis infekcijomis.
Pamiršta lęšius išsiimti
I. Norkienė įvardija, kad siekiant palaikyti akių švarą ir drėgmę, itin svarbus kontaktinių lęšių pasirinkimas. Vasaros sezonu patartina naudoti vienadienius lęšius – tai sumažins alergijų ir chroniško akių sausumo tikimybę.
Jei visgi pasirenkama naudoti ilgalaikius kontaktinius lęšius, reikėtų nepamiršti jų išsiimti prieš einant miegoti ir palikti lęšius specialiame konteineryje, pripildytame švariu, ką tik įpiltu lęšių priežiūrai skirtu tirpalu, kuriame idealiu atveju būtų haliurono rūgšties. Jis pašalins susikaupusias bakterijas ir atstatys lęšių drėgmę.
„Tie, kurie nejaučia jokio diskomforto nešiojant kontaktinius lęšius, dažnai netgi pamiršta juos išsiimti prieš naktį ir taip be jokių pertraukų lęšius nešioja mėnesį ar net keletą. Taip pat, kartais pamirštama pasikeisti lęšius į naujus, kai baigiasi jų galiojimo laikas.
Tai yra natūraliai įvykstančios, tačiau rimtos klaidos, dėl kurių akys sausėja, įsitempia, didėja infekcijų tikimybė, o ir regėjimas tampa ne toks kokybiškas, koks būtų su švariais kontaktiniais lęšiais“, – sako I. Norkienė ir pažymi, jog optometrijos centruose galima įsigyti specialių lęšių su UV filtru, kuris apsaugos akis nuo žalingos spinduliuotės.
Neapdairumas gali pakenkti
Chloruotas baseino vanduo, druskinga jūra ar kiti vandens telkiniai – tikras priešas naudojantiems kontaktinius lęšius. Į akį patekęs vanduo gali sudirginti akies gleivinę ar net iš akies išstumti patį lęšį.
„Maudytis vandens telkiniuose reikėtų atsakingai ir prižiūrėti, kad į akis nepatektų bakterijų, druskų, chloro, smėlio. Jei nusprendžiama nardyti, geriausiai tai daryti dėvint specialius nardymo akinius, kurie apsaugos akis nuo vandens ir jame slypinčių pavojų. Jei visgi nardoma su lęšiais, po maudynių būtų tikslingiausia juos pakeisti arba keletą valandų palaikyti konteineryje su kontaktinių lęšių tirpalu“, – aiškina vaistinės ekspertė.
Ji taip pat įvardija, jog akiniai nuo saulės – vienas būtiniausių vasaros atributų, kurio reikėtų nepamiršti saulėtą dieną, tačiau svarbu išsirinkti tokius, kurie turėtų filtrą nuo UV spindulių. Jie apsaugo nuo saulės daromos žalos akims, blizgių paviršių atspindžių, vėjo, galimo smėlio ir vabzdžių patekimo į akis. Dėvint akinius nuo saulės, akys mažiau pavargs, nebus įsitempusios, sumažės bakterijų patekimo į akis tikimybė. Jei išsirenkami saulės akiniai be UV filtro, akims daroma daug didesnė žala.
Akys turi pailsėti nuo kontaktinių lęšių
I. Norkienė paaiškina, jog drėgmė akims yra labai svarbus aspektas, siekiant nejausti nemalonių dirginimo pojūčių. Norint, kad akys neišsausėtų, patartina reguliariai naudoti specialius drėkinančius akių lašus ar dirbtines ašaras. Jų dėka bus galima ilgiau džiaugtis saulėtu oru, nejaučiant išsausėjimo keliamo diskomforto.
„Vaistinėse vyrauja platus spektras įvairių akių lašų, tačiau ne visus juos galima lašinti tiesiai į akį, kurioje yra kontaktinis lęšis. Prieš įsigyjant dirbtines ašaras ar drėkinančius akių lašus, visuomet patartina pasikalbėti su vaistininku, kuris patars, koks preparatas tinkamiausias naudojamiems kontaktiniams lęšiams ir paaiškins akių drėkinimo rutiną“, – rekomenduoja vaistinės ekspertė.
Pasak jos, siekiant suteikti akims kuo daugiau drėgmės, patartina atsižvelgti į dar vieną aspektą – duoti akims pailsėti nuo kontaktinių lęšių. Kartais vietoje lęšių reikėtų nešioti korekcinius akinius, ypač jei akyse yra jaučiamas sausumas, dirglumas. Taip pat, susidūrus su infekcija ar svetimkūniu, reikėtų kurį laiką lęšius iškeisti į akinius, taip palengvinant akių darbą atstatant drėgmės balansą.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.