Ragenos transplantacija sugrąžino Algirdui regėjimą – operaciją prilygina stebuklui

2021 m. balandžio 2 d. 07:00
„Gydytoja, jūs neįsivaizduojate, kaip aš laukiau šito skambučio“, – tokius žodžius prieš pusę metų ištarė Algirdas, sužinojęs, kad yra kviečiamas kairiosios akies ragenos transplantacijai. Prieš daugiau nei 10 metų Kauno klinikose vyrui atlikta dešiniosios akies ragenos persodinimo operacija, tačiau po kelių metų pradėjo prastėti regėjimas kaire akimi.
Daugiau nuotraukų (3)
„Nebegalėjau skaityti ir vairuoti, pasikeitė ir mano gyvenimo kokybė. Jaudinausi, kad nepavyks išsaugoti regėjimo, tačiau gydytojai nuramino, kad transplantavus rageną, galima išsaugoti kairiąją akį“, – prisimena Algirdas.
Apsilankius pas gydytoją oftalmologą, vyrui diagnozuotas rageninis aklumas, sukeltas ragenos distrofijos, taip pat amžinė geltonosios dėmės degeneracija, uždaro kampo glaukoma ir katarakta. Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, rageninis aklumas yra ketvirta pagal dažnumą aklumo priežastis pasaulyje. „Ši liga dažniausiai atsiranda dėl ragenos distrofijos – paveldimos ligos, kuri pasireiškia ne iš karto po gimimo, o tik prabėgus keliems metams ar dešimtmečiams, – pasakoja Kauno klinikų Akių ligų klinikos vadovė prof. Reda Žemaitienė. – Kol kas vienintelis regos atstatymo būdas, diagnozavus šias ligas, yra ragenos transplantacija.“
Rudenį Kauno klinikose Algirdui atlikta sluoksninė endotelio keratoplastika (ragenos transplantacija), o prieš tai – kataraktos operacija. „Ši operacija, sergant ragenos ligomis, dažnai yra iššūkis gydytojams, tačiau delsti negalėjome, nes laukiant transplantacijos, progresuojanti katarakta ir uždaro kampo glaukoma galėjo sukelti rimtas komplikacijas ir negrįžtamą aklumą, – kalba prof. R. Žemaitienė. – Džiaugiamės, kad kataraktos operacija praėjo be komplikacijų, o po jos Algirdas greitai sulaukė ir donorinės ragenos.“
Gydytoja oftalmologė sako, kad šiuo metu paciento akies būklė – puiki. „Gydytojas gali įvertinti operacijos rezultatą anksčiau nei pacientas, – pabrėžia profesorė. – Po atliktos transplantacijos regėjimas grįžta po kelių dienų, tačiau Algirdas nė minutei nesuabejojo mūsų komandos atliktu darbu. Šiandien siūlų, likusių po ragenos persodinimo operacijos, jau nėra, pacientas gali skaityti ir savarankiškai bei kokybiškai gyventi.“
Algirdas džiaugiasi po transplantacijos grįžusiu regėjimu. „Po operacijos vaizdas akyse pradėjo ryškėti ir dabar matau puikiai, bandau net vairuoti. Man transplantacija – tarsi gydytojų sukurtas stebuklas, – neslepia vyras. – Jaučiuosi dėkingas prof. Redai Žemaitienei ir visai Akių ligų klinikos komandai už atliktą operaciją ir rūpestį. Neabejoju, kad gydytojai padarė viską, ką galėjo geriausiai.“
Kauno klinikų Akių ligų klinika – didžiausia oftalmologines paslaugas teikianti įstaiga Lietuvoje, todėl būtent čia yra atliekamos skirtingo sudėtingumo akių operacijos. Šioje klinikoje, laikantis visų saugumo reikalavimų, nuolat teikiamos gydytojų oftalmologų paslaugos.
„Nors COVID-19 infekcijos sukelta pandemija turėjo įtakos ragenos transplantacijoms visame pasaulyje, Kauno klinikoms 2020 m. buvo sėkmingi. Čia atliktos 36 ragenos transplantacijos, o tai yra gerokai daugiau ragenos persodinimo operacijų nei ankstesniais metais“, – pastebi prof. R. Žemaitienė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.