Vilniečiui gerą regėjimą sugrąžino vos per 15 minučių: dabar skaito be akinių

2020 m. sausio 19 d. 09:59
„Netrukus man prasidės antra jaunystė“, – linksmai nusiteikęs sako 79-erių vilnietis Petras Silickas. Šiandien aštuntą dešimtį bebaigiantis vyras džiaugiasi gyvenimu ir tuo, kad pasaulį vėl mato ryškiomis spalvomis.
Daugiau nuotraukų (1)
Prieš keletą metų dėl vyrui diagnozuotos pažengusios kataraktos jam grėsė netgi apakimas, bet gyvenimo spalvas sugrąžino vos keliolika minučių trukusi operacija. Medicinos diagnostikos ir gydymo centre gydytojas oftalmologas, akių mikrochirurgas med. dr. Paulius Rudalevičius P. Silickui pakeitė dėl kataraktos sudrumstėjusius abiejų akių lęšiukus.
– Kada pajutote, kad prastėja regėjimas?
– Maždaug prieš 20 metų – su amžiumi, matyt, kažkas pakito ir organizme, – pasakoja senjoras. – Skaitant spaudą man vis norėjosi atitraukti laikraštį, kad geriau matyčiau, kol galiausiai rankos tapo per trumpos tai spaudai laikyti (juokiasi).
Po vizito poliklinikoje man skyrė akinius – juos nešiojau penkiolika metų. Bet prieš penkerius metus regėjimas staiga dar labiau pablogėjo – pakeičiau akinius. Juos keičiau maždaug kas dvejus metus. Jutau, kad kažkas ne taip.
Taigi, brolio paragintas kreipiausi į gydytojus ir praėjusių metų kovą man išoperavo vieną akį, o lapkritį – antrą. Jaučiuosi puikiai, šiandien skaitau be akinių! Jei anksčiau norėdamas perskaityti bėgančią eilutę televizoriaus ekrane turėdavau prieiti prie pat, dabar kaip bajoras sėdžiu fotelyje ir viską matau.
– Daugelis baiminasi operacijos, chirurginės intervencijos. Ar nerimavote prieš kataraktos operaciją?
– Oi ne. Mane operavo tas pats gydytojas, kuris anksčiau labai padėjo ir mano broliui. Po operacijos šis gerai jautėsi, puikiai jaučiasi ir dabar, prabėgus penkeriems metams. Brolis dar patikino, kad operacija neskausminga, tad ėjau į operacinę dainuodamas. Be to, mane operavęs daktaras labai aiškiai viską išdėstė, supratau, kaip viskas vyks, tad jaučiausi užtikrintai.
– Kiek laiko viskas užtruko, ypač įdomu, kiek truko pati operacija?
– Kaip tik ant sienos operacinėje kabėjo laikrodis – operacija užtruko dešimt ar penkiolika minučių. Neskaudėjo, jokių nepatogumų nepatyriau, net dantis taisyti sudėtingiau. Kai po nakties daktaras nuėmė tvarstį – nustebau, kaip gerai palatoje rodo televizorius, kokios gražios spalvos (juokiasi). Grįžau namo ir sėdau žiūrėti televizoriaus – taip gerai jaučiausi. Į antrą operaciją ėjau taip pat lengvai – lyg pasikalbėti su daktaru.
– Kaip rūpinatės savo sveikata? Kiti taip ilgai atidėlioja vizitą pas gydytoją.
– Kažkada ir aš bijojau. Kai gyvenau Marijampolėje, prieš mano namus kaip tik šviesdavo ligoninės operacinių langai, o kai vakarais matydavau bėgiojančius gydytojus ir seseles, pagalvodavau, kad, neduok Dieve, man papulti – ten, atrodo, tiek streso ir skausmo. Pats patyriau sudėtingą širdies šuntavimo operaciją – ji truko penkias valandas, tad penkiolika minučių, kiek tetruko akių operacija, man ne problema.
– Kai dabar galite laisvai skaityti, žiūrėti – ką renkatės?
– Sakau, kad netrukus man prasidės antra jaunystė – sueis aštuoniasdešimt metų (juokiasi). Daug kuo domiuosi – peržiūriu pagrindinius šalies naujienų portalus, turiu planšetinį kompiuterį – jame ką nors paskaitinėju ar knygą pasiimu, vaikai priveža žurnalų. Pamenu, mano tėvas per vieną savo jubiliejų sakė, kad keista, jog sensta, nes širdis tokia pat kaip jaunystėje – nori mylėti ir džiaugtis. Galiu pasakyti, kad aš irgi taip jaučiuosi.
Modernios technologijos ir metodai leidžia ir vėl puikiai matyti
Vilnietį Petrą operavęs akių ligų gydytojas oftalmologas-mikrochirurgas med. dr. Paulius Rudalevičius teigia, kad katarakta – akių liga, kai drumstėja akies viduje esantis lęšiukas. Akių ligų gydytojų praktikoje ji gana dažna, būdinga vyresnio amžiaus žmonės, nes lęšiukas pradeda drumstėti dėl medžiagų apykaitos sulėtėjimo.
Pasak gydytojo Pauliaus Rudalevičiaus, ligos progresavimą išduoda prastėjantis regėjimas. Žmogui tampa vis sunkiau ne tik skaityti, bet ir vairuoti, net ir su tam skirtais specialiais akiniais, ilgainiui matymas tampa lyg pro rūką, ima dvejintis daiktai, vaizdas įgauna gelsvą atspalvį, o ligai progresuojant gresia net apakimas. Vienintelis būdas sustabdyti ligą ir grąžinti gerą regėjimą – atlikti akies lęšiuko keitimo operaciją.
„Dar ne taip seniai kataraktos operacija buvo sudėtinga ir kėlė baimę. Kol nebuvo tokių modernių technologijų ir metodų, katarakta buvo operuojama kur kas sudėtingiau.
Būdavo daromas 6–8 mm pjūvis, per kurį pašalinamas dėl ligos sudrumstėjęs ir įdedamas naujas dirbtinis akies lęšiukas. Tokia operacija gana invazinė, taigi ir didelė trauma akiai, – pasakoja gydytojas. – Šiandien vienos akies operacija tetrunka vos keliolika minučių.
Operuojantis chirurgas akyje atlieka vos 2 mm pjūvį, kurio net nereikia siūti, pjūvio vieta sugyja per kelias savaites. Per akies viduje padarytą angelę išsiurbiamas drumstas lęšiukas ir implantuojamas dirbtinis. Tokios operacijos metu net netaikoma bendrinė nejautra, tik vietinis nuskausminimas.“
Akių ligų gydytojas pasakoja, kad atlikus tokią operaciją pacientas gali vykti namo jau po poros valandų, kitą dieną nuimamas tvarstis.
„Atlikus akies lęšiuko keitimo operaciją pacientas gali greitai grįžti prie įprasto gyvenimo. Tiesiog dar kelias savaites lašinami specialūs akių lašai, o norint išvengti galimos infekcijos, patariama būti atsargesniam – dažniau plauti rankas, vengti jomis trinti akis. Priklausomai nuo paciento sveikatos būklės ir gretutinių ligų, po operacijos atgaunamas nuo 50 iki 100 procentų regėjimas“, – sako gydytojas Paulius Rudalevičius.
kataraktaregėjimo problemos^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.